Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata impozitului pentru teren detinut fara acte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata impozitului pentru teren detinut fara acte de proprietate

Buna seara! Detin din 1970 suprafata de teren de 1200 mp., act de proprietate am doar pentru 1000 mp, pentru care am platit mpozit, Pentru diferenta de 200 mp pe care ii detin din 1970 am deschis actiune in istanta pentru uzucapune, terenul nefind revendicat, nu este domeniul public si nici in posesia statului. In motivarea judecatorul mi sa respens actiunea pentru neplata impozitului !!! Pai cum puteam sa platesc impozit pentru cei 200 mp daca nu sunt trecuti in registrul agricol, sau inscrisi la alte institutii, atat timp cat nu am act de prprietate. Va implor dati-mi un raspuns, ce pot sa fac? ce ar fi trebuit sa fac si nu am facut?
#-o
Recurs. Impozit plăteşte proprietarul, iar nu posesorul. Acţiunea în constatarea uzucapiunii este acţiunea posesorului neproprietar.
rodiatea, utilizator
Art.1890 Cod civil, prevede ca regula speciala, dobandirea dreptului de proprietate prin simpla exercitare a posesiei utile timp de 30 ani, fara ca persoana care poseda sa fie tinuta a produce vreun titlu si fara sa i se poata opune reaua credinta. Singurele conditii necesare si suficiente pentru a uzucapa sunt exercitarea unei posesii utile timp de 30 ani, fie aceasta chiar si de rea credinta, si fara vreun titlu .
Prescriptia achizitiva este efectul unei posesii utile ce presupune ca posesia sa fie continua, neintrerupta, netulburata si sub nume de proprietar.

Posesia nu este utila, cat timp cel ce o invoca nu a posedat imobilul sub nume de proprietar, ci a exercitat doar un drept de folosinta si administrare asupra bunului, titularul dreptului de proprietate fiind cunoscut si inscris in cartea funciara.