avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Irina2203

Activitate Irina2203



Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, cele relatate de dvs nu sunt suficiente pentru a va spune daca este in regula ce v-au propus. De regula la incheierea unui antecontract se plateste un avans.Asigurati-va ca dezvoltatorul este firma serioasa, ca termenul pentru cumparare va fi respectat, ca stiti ce si in ce conditii cumparati, ca stiti ce reprezinta exact suma platita ca avans si nu dato avansul fara act notarial.




Buna seara ! Suma de 1000 de euro trebuie platita inainte de semnarea antecontractului, la agentia dezvoltatorului ca un fel de promisiune ca il luam cu siguranta , ei o numesc rezervare , cu toate ca eu stiam ca nu trebuie sa se plateasca bani pentru a rezerva un apartament…agentul mi a comunicat ca in prima faza voi plati aceasta suma , ne va da o dovada pentru ca am platit aceasta rezervare , iar mai apoi vom merge la notar pentru a intocmi antecontractul si vom plati restul avansului , aceasta suma de 1000 de euro este practic inclusa in aceasta procedura , deci la notar voi plati cu 1000 de euro mai putin pentru ca as fi dat suma pentru rezervare , aceasta este conditia agentiei dezvoltatorului. Mi a comunicat in schimb despre acest aspect ca , nu pot veni doar cu “o copie de la bulentin” la notar , acea suma de 1000 de euro practic e garantia lor ca nu voi renunta la rezervarea apartamentului.
Buna seara ! Vin cu o intrebare la dumneavoastra . Am vizionat in urma cu cateva zile un apartament intr o zona rezidentiala nou construita , iar agentul ne-a spus ca pentru actele de vanzare cumparare , trebuie sa oferim 1000 de euro avans dezvoltatorului pentru rezervarea acestuia , iar mai apoi la notar sa oferim restul de avans pentru ca noi vom lua prin credit ipotecar , noi nu am mai urmat aceasta procedura , in trecut am mai semnat un antecontract dar cu o persoana fizica si nu trebuia sa platim pentru a rezerva apartamentul . As dori sa stiu parerile dumneavoastra . Va multumesc!
Buna seara! Am o intrebare cu privire la complex planorama . Am gasit un apartament acolo la un pret decent si am vrea sa ne mutam acolo eu si prietenul meu . De cine este detinut acel bloc , este detinut de EURO HABITAT ?
Care ar fi riscurile ?
Buna seara ! Vin si eu cu o problema . De cateva luni platesc la asociatia de la bloc mai mult decat trebuie , cu toate ca eu am calculat separat pe o foaie indexul precendent cu cel actual . Pt luna februarie eu nu am trimis un index la asociatia de la bloc , neavand acest index , nu s a putut calcula indexul pe luna martie si am primit o factura de 800 de lei (in conditiile in care suntem 2 studenti si mai mult de 12m cubi (apa rece+apa calda )noi nu consumam pe luna. Am sunat la apa nova sa aflam factura , dar doamna cu care am vorbit mi a comunicat ca factura este pe bloc si nu este una individuala si ar trebui sa vorbesc cu administratorul . A doua zi , am mers la asociatie sa intreb de ce este atat de mult , nu am primit nicio explicatie concreta , am lasat o asa . Iar acum pt luna aprilie avem de plata suma de 500 de lei , cu toate ca eu am calculat separat cu tot cu acele plati suplimentare si ar trebui sa platesc suma de 340 de lei . Ce ar trebui sa fac ? cum ar trebui sa procedez in cazul in care dna de la asociatie nu vrea sa recunoasca ?