avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate eri_ka11

Activitate eri_ka11

Buna ziua,
Daca se poate, as dori un raspuns. Situatia ar fi: locuiesc impreuna cu copilul meu si cu prietenul meu de cetatenie italiana, in Italia(nefiind asadar casatoriti). Pentru motive familiale trebuie sa vin in luna iunie in Romania pentru 25 de zile, lasand copilul aici impreuna cu prietenul meu. Exista vreun tip de procura pe care trebuie sa i-o las pentru perioada de 25 de zile? E legal sa lasi copilul aici, sau ar putea avea probleme cu autoritatile in cazul unui control de rutina? Daca exista acest tip de procura, cum se numeste si unde trebuie sa ma adresez, aici, in Italia?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile d-voastra.
Multumesc din suflet trope_doi pt. raspunsul detaliat, acum stiu ce am de facut, respectiv obtinerea acelei hotarari de incredintare a minorului. Ati inteles bine intreaga situatie. In momentul cand am avut acele procese nu era vorba de o eventuala plecare in strainatate.Am iesit cu el din tara in vacanta , respectiv pt. 3 saptamani si nu am avut probleme. Dar pt. o plecare definitiva, in conditiile in care trebuie inscris la scoala in Italia ma voi lovi mereu de aceasta problema.Voi merge sa vorbesc cu avocatul pe care l-am avut. Inca o precizare, am un respect deosebit pt. toti taticii care lupta pt. copiii lor.Acest individ a cheltuit aproximativ 60 milioane vechi cu onorarii avocati(a schimbat doi), cu primul test fiziologic, al doilea, plus ADN iar la acest copil care stie acum sigur ca e al lui a venit o singura data cu 100.000 lei vechi.Va multumesc tuturor pt. amabilitate. Cu stima, Cristina
Va rog sa ma scuzati pt. insistenta dar nu sunt deloc edificata si revin cu unele detalii. IN prima cerere adresata Judecatoriei am cerut sa se stabileasca ca paratul este tatal copilului, sa se incuviinteze ca minorul sa poarte numele tatalui, sa fie obligat la plata unei contributii lunare si a cheltuielilor de judecata. In sentinta civila se mentioneaza la un moment dat:" Se va lua act ca reclamanta a renuntat la capatul de cerere privind stabilirea numelui minorului....si in numele legii hotaraste: constata ca este tatal copilului, obliga la plata a 25% din venit si la plata cheltuielilor de judecata". Tatal face apel la Tribunal si cere schimbarea in totalitate a sentintei civile. Tribunalul "admite apelul impotriva sentintei pe care o schimba in parte si in rejudecare, reduce cuantumul contributiei lunare la 18% si respinge cererea formulata de paratul reclamant privind obligarea intimatei la plata cheltuielilor de judecata". Aceasta ultima decizie este "definitiva si irevocabila prin nerecurare". Ma poate reclama tinandu-se cont de aceste decizii sau trebuie sa deschida in viitor un alt proces? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc
NU, instanta nu a dispus nimic cu privire la numele copilului. Stabileste ca paratul este tatal copilului, ca este obligat l plata pensiei alimentare si a cheltuielilor de judacata.Am citit si legea cu privire la schimbarea numelui pe cale administrativa, respectiv OG 41/ 2003 si acest caz se incadreaza la litera j.Poate nu am inteles eu totul bine, dar nu am gasit nici o sanctiune in caz ca nu ceri modificarea numelui. Va multumesc pt. raspunsuri dar sunt la fel de nelamurita pt. ca sunt situate si la un capat si la celalalt al problemei.
Buna ziua. As avea o intrebare, mama mea este iesita la pensie si nu poate primi grupa pt. ca societatea la care a lucrat nu a platit asigurarile sociale .Daca imi puteti spune ce legi reglementeaza aceasta situatie si daca este nevoie revi si cu alte precizari.Va multumesc pt. amabilitate
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Am un copil de 6 ani care nu a fost recunoscut de tata la nastere si in locul tatalui are o liniuta. Ulterior, s-a stabilit prin hotarare judecatoreasca (dupa ce am efectuat inclusiv proba ADN) ca este tatal copilului si a fost obligat la plata pensiei alimentare pe care din septembrie 2008 nu a mai platit-o. Problema mea este ca am fost plecata cu copilul din tara si nu am avut probleme la iesirea din tara pt. ca in dreptul numelui tatalui este liniuta.Ceea ce ma intereseaza, sunt obligata sa trec numele tatalui in certificat, exista vreo sanctiune daca nu o fac? Vreau sa plec cu copilul din tara pt o perioada mai lunga si imi este teama ca in caz ca doreste sa-l vada (chiar daca ar fi a patra oara in 6 ani) sa nu fiu intoarsa inapoi aici. Acesta este si motivul pt. care nu l-am dat in judecata pt. neplata pensiei alimentare, imi este frica sa nu mi se ceara procura din partea lui pt. iesirea din tara: din rautate e posibil sa refuze. Mentionez ca hotararea judecatoreasca stabileste ca este tatal copilului si plata pensiei alimentare. Nu a cerut drept de vizita, nimic altceva, neavand nici o legatura cu copilul. Cu speranta ca am fost explicita, va multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri. Cu stima, Cristina
Răspuns la discuția Legal, ce drepturi am?
Va multumesc pentru bunavointa de a ma ajuta sa gasesc o solutie. Plangere la politie in legatura cu permisul am depus saptamana trecuta, acum astept rezultatul.Daca se mai intampla ceva notabil, postez aici; in caz ca nu mai revin aici cu alte postari, va multumesc tuturor pentru amabilitate. Multa sanatate si d-voastra!
Răspuns la discuția Legal, ce drepturi am?
Multumesc din suflet si pentru ultimul raspuns.Stiam ca sunt necesare anumite proceduri pentru punerea sub interdictie, dar nu mi-as fi imaginat ca poate fi atat de complicat, si, in egala masura sunt constienta de faptul ca nu este atat de bolnav incat sa poata fi pus sub interdictie.Am relatat toate aspectele acestei probleme, pentru ca aveam nevoie de un mic element de care "sa ma agat", dar se pare ca nu exista...
Răspuns la discuția Legal, ce drepturi am?
Va multumesc pentru rabdarea de a citi randurile mele; si chiar daca raspunsurile pe care le-am primit nu sunt incurajatoare, in sensul ca in mod legal nu am drepturi, sau am dreptul de a ramane in strada dupa 37 ani de casatorie...indraznesc sa pun o alta intrebare, poate sunt si persoane ce au cunostinte medicale...legat de boala lui, de aceste internari, nu se poate face nimic care sa-l impiedice sa-si faca si sa ne faca rau, prin pierderea casei? chiar nu exista nici un element de care sa ma pot "agata", sau trebuie sa acept resemnata ceea ce se va intampla?
Va rog din uflet sa ma ajutati cu un raspuns la o problema care imi distruge sanatatea.Sotul meu, care sufera de o boala psihica "episod hipomaniacal cu elemente interpretative pe fond involutiv", a avut doua internari la psihiatrie, in 2004 si 2008. In luna august 2008, dupa externare si-a vizat permisul de sofer, cu tot cu fisa medicala, platind la o policlinica din Galati, in conditiile in care doctorii nu il considera apt pentru conducerea masinii.Datorita faptului ca i-a fost vizat permisul, i-a venit ideea de a-si cumpara masina. Neavand mari sanse de obtinere a unui credit la banci, deoarece a implinit 65 de ani, a inceput sa caute camatari pentru a imprumuta bani cu girarea casei.Poarta mereu toate actele cu el, de teama de a nu i le lua. Mentionez ca actul casei e pe numele lui, si e o casa cumparata de el, inainte de casatorie, chiar daca atunci era o casa veche. Dar va intreb, dupa 37 ani de casatorie, eu ce drepturi am?! E mai bine sa divortez, ce pot face, nu mai pot...dintotdeauna a fost violent verbal, uneori si fizic; acum are mania adunatului de la gunoi, face parte din boala care o are, se numeste colectionarism. Suport zi de zi toate acestea, casa plina cu gunoaie de orice fel, faptul ca tipa, dar gandul ca pot pierde casa m-a terminat. Daca e nevoie, revin si cu alte precizari, dar va rog din suflet sa ma ajutati. Mentionez si faptul ca refuza sa urmeze vreun tratament.