avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat de nastere, sunt obligata sa trec numele ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat de nastere, sunt obligata sa trec numele tatalui in locul liniutei?

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Am un copil de 6 ani care nu a fost recunoscut de tata la nastere si in locul tatalui are o liniuta. Ulterior, s-a stabilit prin hotarare judecatoreasca (dupa ce am efectuat inclusiv proba ADN) ca este tatal copilului si a fost obligat la plata pensiei alimentare pe care din septembrie 2008 nu a mai platit-o. Problema mea este ca am fost plecata cu copilul din tara si nu am avut probleme la iesirea din tara pt. ca in dreptul numelui tatalui este liniuta.Ceea ce ma intereseaza, sunt obligata sa trec numele tatalui in certificat, exista vreo sanctiune daca nu o fac? Vreau sa plec cu copilul din tara pt o perioada mai lunga si imi este teama ca in caz ca doreste sa-l vada (chiar daca ar fi a patra oara in 6 ani) sa nu fiu intoarsa inapoi aici. Acesta este si motivul pt. care nu l-am dat in judecata pt. neplata pensiei alimentare, imi este frica sa nu mi se ceara procura din partea lui pt. iesirea din tara: din rautate e posibil sa refuze. Mentionez ca hotararea judecatoreasca stabileste ca este tatal copilului si plata pensiei alimentare. Nu a cerut drept de vizita, nimic altceva, neavand nici o legatura cu copilul. Cu speranta ca am fost explicita, va multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri. Cu stima, Cristina
Chestiunea este putin delicata.Daca nu cereti schimbarea certificatului de nastere al copilului,in baza sentintei, se poate sa nu sesizeze nimeni nimic si sa reusiti sa plecati din tara cu minorul.Insa daca sesizeaza tatal copilului ca ati plecat din tara cu el si mai este si "instruit" de cineva in acest sens,s-ar putea sa aveti probleme mari.Aveti o sentinta civila care sunteti obligata sa-i dati curs.Corect ar fi sa cereti schimbarea certificatului de nastere si apoi sa aveti acordul scris al tatalui, la plecarea din tara.
Dvs inseamna ca nu doriti "finalitatea" hotararii judecatoresti obtinuta, respectiv acea hotarare stabileste cine este tatal minorului nu doar obligatia sa de a plati pensie de intretinere... Practic acesta de la momentul ramanerii definitive a sentintei are toate drepturile si obligatiile unui parinte. Aveti mare grija, situatia in care nu veti respecta aceasta hotarare este aproape de sfera penala. In situatia in care tatal nu-si da acordul de buna voie, puteti sa-l obligati printr-o alta hotarare judecatoreasca...

Av. Gheorghe Alexandru
Daca pe tatal copilului nu -l intereseaza si nici nu -si viziteaza copilul, cum a-ti spus ca nu a cerut dreptul de a vizita minorul, de ce sa-l treceti in certificat? Nu va obliga nimeni sa l treceti in certificat, daca instanta nu sa pronuntat in acest sens. Astfel, puteti sa va scoateti copilul din tara daca la locul tatalui e trecut liniuta si nu va cere nimeni sentinta prin care sa stabilit cine e tatal biologic al copilului. Daca nu l-ati trecut inca si nu doriti nu o mai faceti.
Eu asa am inteles ca instanta nu a dispus modificarea din actele de nastere a copilului consemnarea acestui fapt.
NU, instanta nu a dispus nimic cu privire la numele copilului. Stabileste ca paratul este tatal copilului, ca este obligat l plata pensiei alimentare si a cheltuielilor de judacata.Am citit si legea cu privire la schimbarea numelui pe cale administrativa, respectiv OG 41/ 2003 si acest caz se incadreaza la litera j.Poate nu am inteles eu totul bine, dar nu am gasit nici o sanctiune in caz ca nu ceri modificarea numelui. Va multumesc pt. raspunsuri dar sunt la fel de nelamurita pt. ca sunt situate si la un capat si la celalalt al problemei.

Alte discuții în legătură

Drepturile copilului crissniko crissniko Salut , urmeza sa am un copil dintr-o relatie cu un cetatean italian.Numai suntem impreuna ,nici casatoriti legal nu am fost .eu am preferat sa vin sa nasc in ... (vezi toată discuția)
Parasirea tarii cu minorul yrynna yrynna buna ziua!si eu traiesc in concubinaj si am o fetita de 6 ani.am luat hotararea de a ma desparti de partenerul meu si de a pleca in canada impreuna cu fetita ... (vezi toată discuția)
Copil din afara casatoriei .. lore00 lore00 am si eu o problema, sunt necasatorita, si o sa am un copil curand , as dori sa stiu cum este mai bine sa fac legal ca acest copil sa ramana al meu , ? daca ... (vezi toată discuția)