Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat de nastere, sunt obligata sa trec numele ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat de nastere, sunt obligata sa trec numele tatalui in locul liniutei?

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Am un copil de 6 ani care nu a fost recunoscut de tata la nastere si in locul tatalui are o liniuta. Ulterior, s-a stabilit prin hotarare judecatoreasca (dupa ce am efectuat inclusiv proba ADN) ca este tatal copilului si a fost obligat la plata pensiei alimentare pe care din septembrie 2008 nu a mai platit-o. Problema mea este ca am fost plecata cu copilul din tara si nu am avut probleme la iesirea din tara pt. ca in dreptul numelui tatalui este liniuta.Ceea ce ma intereseaza, sunt obligata sa trec numele tatalui in certificat, exista vreo sanctiune daca nu o fac? Vreau sa plec cu copilul din tara pt o perioada mai lunga si imi este teama ca in caz ca doreste sa-l vada (chiar daca ar fi a patra oara in 6 ani) sa nu fiu intoarsa inapoi aici. Acesta este si motivul pt. care nu l-am dat in judecata pt. neplata pensiei alimentare, imi este frica sa nu mi se ceara procura din partea lui pt. iesirea din tara: din rautate e posibil sa refuze. Mentionez ca hotararea judecatoreasca stabileste ca este tatal copilului si plata pensiei alimentare. Nu a cerut drept de vizita, nimic altceva, neavand nici o legatura cu copilul. Cu speranta ca am fost explicita, va multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri. Cu stima, Cristina
.....................................j) cand persoana in cauza face dovada ca a fost recunoscuta de catre parinte ulterior inregistrarii nasterii, insa, intrucat nu a sesizat instanta pentru incuviintarea purtarii numelui de familie al acestuia in timpul vietii, nu exista alta posibilitate de dobandire a numelui parintelui decat pe cale administrativa;
Daca instanta nu a dispus, nu sunteti obligata. Astfel, daca instanta in dispozitiv mentiona ca sa se corecteze in actele de nastere acest fapt, da, erati obligata. Asa va recomand sa nu va stresati si sa lasati certificatul de nastere nemodificat.
Va rog sa ma scuzati pt. insistenta dar nu sunt deloc edificata si revin cu unele detalii. IN prima cerere adresata Judecatoriei am cerut sa se stabileasca ca paratul este tatal copilului, sa se incuviinteze ca minorul sa poarte numele tatalui, sa fie obligat la plata unei contributii lunare si a cheltuielilor de judecata. In sentinta civila se mentioneaza la un moment dat:" Se va lua act ca reclamanta a renuntat la capatul de cerere privind stabilirea numelui minorului....si in numele legii hotaraste: constata ca este tatal copilului, obliga la plata a 25% din venit si la plata cheltuielilor de judecata". Tatal face apel la Tribunal si cere schimbarea in totalitate a sentintei civile. Tribunalul "admite apelul impotriva sentintei pe care o schimba in parte si in rejudecare, reduce cuantumul contributiei lunare la 18% si respinge cererea formulata de paratul reclamant privind obligarea intimatei la plata cheltuielilor de judecata". Aceasta ultima decizie este "definitiva si irevocabila prin nerecurare". Ma poate reclama tinandu-se cont de aceste decizii sau trebuie sa deschida in viitor un alt proces? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc
Dupa cum afirmati, se poate interpreta ca renuntati – in fatza instantei – ca minorul sa poarte numele tatalui sau... Adica, ar trebui sa cereti modificarea respectivului certificat de nastere si, in loc de liniuta, la "numele tatalui” sa figureze un nume (cel al tatalui) fara ca acest aspect sa implice modificarea numelui de familie al minorului (nume de familie care este al dv). Totusi, acest aspect nu implica faptul ca minorul va este incredintat spre crestere si educare prin sentinta judecatoreasca... Pt a parasi tzara impreuna cu minorul trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca in care sa fie scris clar ca acest copil va este incredintat dv spre crestere si educare – iar tatal are numai dreptul de a-si vizita copilul. In alta ordine de idei, daca acest barbat nu a cerut drept de vizita se poate... subintelege ca nu il intereseaza copilul pe care dv il cresteti, iar el doar contribuie cu bani, fara a dori sa il viziteze... dar politistul de frontiera nu sta sa analizeze acest aspect... Aceasta ar insemna o noua actiune in justitie, pt incredintarea minorului...
Dv puteti alege sa nu modificati certificatul de nastere al copilului si veti trece granita fara probleme... Dar, daca tatal se "trezeste” ca vrea sa vada copilul si nu il afla la domiciliul unde sunt trimisi banii pt intretinere ar putea sa vrea sa va faca rau si sa va acuze ca ati nesocotit o sentinta judecatoreasca.... din dorinta de a nu mai trimite bani copilului pe care l-a recunoscut fortat. Ideal ar fi sa obtineti o hotarare judecatoreasca prin care acest copil sa va fie incredintat dv spre crestere si educare... si veti putea trece granita oricand si pt cat timp doriti... (indiferent ca numele tatalui va fi inscris sau nu in certificatul de nastere al copilului).

Ar fi trebuit sa va informati avocatul care v-a reprezentat despre dorinta dv de a parasi tzara cu acest copil si atunci ar fi formulat altfel cererile...

Daca in hotararea judecatoreasca pe care o aveti scrie clar ca minorul va este incredintat spre crestere si educare (adica, dv raspundeti de el) puteti trece granita, aratand aceasta hotarare judecatoreasca...
Din ceea ce ati scris rezulta ca ati renuntat numai la ideea ca minorul sa poarte numele tatalui, dar nu si la recunoasterea acestuia ca fiind tatal copilului... Pt cei de la vama faptele si actele trebuie sa fie clare – politistii de frontiera nu au atributia (nimeni nu o are!) de a interpreta o anumita hotarare judecatoreasca pt ca legea scrie clar ce conditii trebuie sa indeplineasca adultul care calatoreste alaturi de un minor...
Tatal ar putea deschide un proces (penal) in care sa va acuze ca nu ati respectat o hotarare judecatoreasca si ati parasit tzara fara acordul lui, dar veti putea dovedi ca el si-a asumat (fortat) obligatia de a contribui cu bani – pt ca nu il intereseaza copilul in sine... deci, a fost de acord (implicit) ca acest copil sa fie crescut de dv, fara implicarea lui...

Daca cereti acordul sau scris, in fatza notarului, ca puteti parasi tzara alaturi de copil ar putea pretinde sa renuntati la pensia de intretinere in schimbul acestui acord...
Pe scurt: fara o hotarare judecatoreasca in care sa se specifice clar ca acest copil va este incredintat spre crestere si educare va asumati unele riscuri – dar pe care le-ati putea combate (cu ajutorul unui avocat), daca va fi cazul... Altfel spus, puteti alege sa nu modificati actele copilului – cu riscurile mentionate mai sus. Prin sentinta nu se stabileste schimbarea numelui minorului (asa se intelege din ceea ce ati scris: "reclamanta a renuntat la capatul de cerere privind stabilirea numelui minorului), ci se stabileste ca barbatul respectiv e tatal copilului si e obligat la plata pensiei de intretinere...
trope_doi, utilizator
Multumesc din suflet trope_doi pt. raspunsul detaliat, acum stiu ce am de facut, respectiv obtinerea acelei hotarari de incredintare a minorului. Ati inteles bine intreaga situatie. In momentul cand am avut acele procese nu era vorba de o eventuala plecare in strainatate.Am iesit cu el din tara in vacanta , respectiv pt. 3 saptamani si nu am avut probleme. Dar pt. o plecare definitiva, in conditiile in care trebuie inscris la scoala in Italia ma voi lovi mereu de aceasta problema.Voi merge sa vorbesc cu avocatul pe care l-am avut. Inca o precizare, am un respect deosebit pt. toti taticii care lupta pt. copiii lor.Acest individ a cheltuit aproximativ 60 milioane vechi cu onorarii avocati(a schimbat doi), cu primul test fiziologic, al doilea, plus ADN iar la acest copil care stie acum sigur ca e al lui a venit o singura data cu 100.000 lei vechi.Va multumesc tuturor pt. amabilitate. Cu stima, Cristina
Copilul va este incredintat dvs, iar tatal este obligat sa plateasca pensie de intretinere. Avnd in vedere ca va este incredintat, il puteti lua cu dvs fara procura sau acordul tatalui(sa aveti la dvs. hotararea legalizata). Insa ati mentionat ca nu a platit pensia de intretinere, fapt care poate reprezenta o constrangere pentru tatal copilului daca veti depune o plangere penala pentru abandon de familie si puteti obtine astfel si acordul acestuia, daca veti avea nevoie,sa luati copilul in strainatate. puteti "negocia" cu tatal retragerea plangerii penale, dar numai in conditiile in care aveti suficiente resurse pentru a va creste singura copilul. Pensia de intretinere este un drept al copilului si primeaza interesul superior al acestuia.