avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate DMihaelaD

Activitate DMihaelaD

Buna seara!Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu o problema.M.am despartit de 3 ani de sotul meu dar nu am divortat.Impreuna am ridicat o casa pe pamantul de la parintii lui care nu este pe numele sotului.Eu am dreptul la acea casa daca nu este nimic pe numele sotului.El mi.a dat o suma de bani cand am plecat dar nu suficient,cat ar valora jumatate din acea casa.Va multumesc!
Imi pare rau dar nu ma ajuta cu nimic daca banuiti dumneavoastra! Ma interesa un raspuns sigur.

c123456 a scris:

Banuiesc ca instanta nu va admite majorarea dar nici nu va admite sa inceteze pana la 18 ani... posibil sa admita micsorarea, daca debitorul arata ca copilul se poate intretina singur si propune sa se micsoreze la o suma fixa 100-200 lei, adica nu cere sa inceteze obligatia da' sa fie redusa dupa nevoi.

Daca copilul are 18 ani la data la care instanta se va pronunta o sa fie probleme cu calitatea... se poate pronunta pe perioada de la introducerea cererii si pana la implinirea a 18 ani... dupa 18 ani copilul actioneaza in instanta.... vorbiti cu avocatul pe treaba asta, sa nu pierdeti timpul aiurea.

In situatia dvs, chiar daca n-a implinit inca 18 ani ... copilul ar putea fi cel care actioneaza in instanta ... mai degraba sa se judece ca fiind in continuarea studiilor, necesitati pentru invatatura si pregatire profesionala... actiune asemanatoare celei dupa 18 ani.

Daca mai datoreaza... depinde ce salariu are copilul, daca-i minim pe economie sau pe acolo, ar mai avea nevoie de ajutor... copilul locuieste cu unul din parinti sau e in alt judet/oras sta la club sau in chirie ... depinde ce cheltuieli are cu asigurarea celor necesare traiului cat si continuarea studiilor si pregatire profesionala.... depinde si de situatia financiara si posibilitatile debitorului.

Din postarile anterioare inteleg ca de fapt solicitati "stabilirea" pensiei in instanta pentru ca pana in prezent s-a platit conform intelegerii la notar. E o diferenta... adica nu cereti modificarea unei hotarari judecatoresti ci a unei intelegeri intre parti. Daca aveti avocat... intr-un fel sau altul e doar o formalitate sa se stabileasca in cota procentuala.

Buna ziua!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Un avocat imi spune ceva ,alt avocat altceva.L.am dat in judecata pe fostul sot pentru marirea pensiei alimentare pentru cei doi copii.Intre timp baiatului cel mare care are 17 ani jumatate i s.a facut contract la o echipa de fotbal unde este platit.Afecteaza intr.un fel pensia alimentara?Ar putea instanta sa decida ca el sa nu mai primeasca pensie daca fostul sot aduce dovada ca baiatul are un venit chiar daca este la liceu inca?Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Am solicitat majorarea pensiei pentru cei doi copii!Fostul sot participa cu o suma mult mai mica decat prevede legea.si nu stiu cum sa scriu sa.mi dea o treime de cate ori se mareste si salariul lui.

Madalina Pascu a scris:

Buna seara, depinde ce a argumentat fostul sot prin intampinare si ce ati solicitat dvs prin actiune. Pensia de intretinere se stabileste procentual la venituri, nu neaparat o suma exacta tocmai pentru a acoperi fluctuatiile salariale. Va recomand sa apelati la un avocat pentru redactare si eventual reprezentarea dvs in proces pentru a nu avea surprize.

Buna seara!Va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu o formulare despre cum sa scriu in raspunsul la inampinarea fostului sot ca vreau ca pensia alimentara pentru cei doi copii sa se mareasca de cate ori se mareste si salariul lui.Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.L.am dat in judecata pe fostul sot pentru marirea pensiei alimentare pentru cei doi copii (17 ani si 12 ani).Copilul cel mare este legitimat la un club de fotbal si urmeaza sa i se faca contract unde o sa primeasca lunar un salariu practic dar el in acelasi timp este si elev la liceu.Daca i se face contract fostul sot nu trebuie sa.i mai plateasca pensie alimentara,daca este inca elev?Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Buna ziua!Ma puteti ajuta si pe mine cu o lămurire?Am avut procesul pentru marirea pensiei alimentare si s.a amanat pana la sfarsitul lunii mai.Pot sa fac un anumit demrs pentru a schimba data mult mai repede?Va multumesc!

Buna dimineata! Va multumesc mult pentru raspuns.Va rog sa ma mai ajutati cu o nelămurire.Actele doveditor(bonuri,analize copil care are un regim special de alimentatie) le depun inainte de termenul pe care l.a dat instanta,sau le iau atunci cand merg la proces?Mi.a spus cineva ca daca nu le depun inainte,se va mai da un termen.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu se audiaza minorii pentru marirea pensiei de intretinere.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Motivul este ca nu vreau sa bag copiii in problema noastra.Ei au o relatie buna cu el ca tata.