avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate albertina elena

Activitate albertina elena

Buna ziua,
Detin o suprafata de teren si intrebarea mea este urmatoarea: pot concesiona acest teren catre un SRL pe care eu il administrez si pe care intentionez sa construiesc un depozit?
Va multumesc
Multumesc foarte mult pentru raspuns, ceva asemanator am reusit sa scriu doar ca nu am mentionat orasul primariei.
O zi buna
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un model de adeverinta pentru subventia la caldura?
La drepturile salariale se aduna si bonurile de masa?
Va multumesc
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dvs.
Un wekeend cat mai placut.
Multumesc pentru raspuns insa pe factura scrie in felul urmator:
Ex:
1. Tel........suma 99.48 lei
2.Discount loialitate.............- 99.48lei aceasi suma
3. Tel........suma 82.34 lei
4. Discount loialitate -57.70 lei

Total plata: 30.55

Intrebarea este: Introduc telefoanele pe obiecte de inventar cu discount pe fiecare si restul de plata ca si cheltuiala?
Buna ziua,
Am achizitionat telefoane mobile(2) in baza punctelor de loialitate acumulate.
Costul primului telefon a fost acoperit in totalitate de puncte, al doilea partial, achitand diferenta in bani.
Intrebarea mea este cum inregistrez in contabilitate aceste telefoane?
Multumesc pentru eventualitaea unor raspunsuri
Răspuns la discuția tva intracomunitar
Va multumesc pentru informatie si aveti dreptate, Italia va factura cu TVA, insa am urmatoarele dileme in continuare:
1. In codul fiscal spune ca se va percepe un singur TVA in statul membru in care se realizeaza livrarea. In aceasta situatie pot intelege ca odata ce am invoice-ul Italian care contine separat TVA si il platesc in Italia (catre furnizor si acesta catre Administratia fiscala Italiana) inseamna ca il pot deduce in Romania, ceva similar cu platile de TVA catre vama, cand Romania nu era in UE si anume:
TVA facturat minus TVA platit la intrare in vama din Romania egal rest de plata TVA in Romania.
in aceasta situatie:
TVA facturat in Romania minus TVA platit catre Italia egal rest de plata TVA in Romania
In situatia in care aceasta perspectiva este corecta nu stiu contabil cum inregistrez TVA-ul de pe factura Italiana in contabilitate.

2. In situatia in care punctul 1 nu este corect si va trebui recuperat TVA-ul din Italia am aceeasi problema de inregistrare in contabilitate si in plus nu stiu ce documente justificative sunt necesare si unde pot fi trimise acestea, mentionand ca aceasta operatiune nu cred sa mai aiba continuitate.

Va multumesc anticipat si sper sa intelegeti ceea ce am incercat sa explic avand in vedere ca nu sunt de profesie economista.
Răspuns la discuția tva intracomunitar
Revin cu rugaminte de ajutor
Va rog, este esential sa lamuresc aceasta problema. Este foarte urgent sa aflu o baza legala.
Moderatorii au dat intotdeauna raspunsuri fiabile multor probleme complicate.
Va rog foarte mult sa nu-mi ocoliti intrebarile pentru ca veau sa fiu in legalitate si nu vreau sa pierd tot profitul.
Ce e de facut?
Buna ziua,
Am o mare rugaminte si este f. ,f. urgent.
Firma mea importa marfa din italia. De curand am primit o cerere de la o firma din romania care doreste sa achizitioneze marfuri de la firma mea, dar cu livrare direct in italia, unde aceasta firma romaneasca efectueaza lucrari.
Furnizorul meu italian cand a auzit ca eu vreau sa livrez marfa tot in italia, fara sa mai aduc marfa pe teritoriul nostru mi-a spus ca este obligat sa-mi factureze cu tva.(mentionez ca tva in italia este de 20%). Contabila nostra ne spune ca nu putem deduce tva-ul si ca trebuie adaugat per piese. In acest moment risc sa pierd tot adaosul meu comercial.
Va rog sa ma ajutati deoarece maine seara marfa va ajunge la destinatie. Ce pot sa fac?
Va multumesc
Răspuns la discuția O problema mai ciudata
Multumesc pentru raspuns. Aceleasi lucru l-am aflat si eu citind legislatia. Totusi am gasit urmatoarea solutie intreband inclusiv in vama insa m-am gandit ca poate exista o varianta simplificata.
Solutia gasita pana acum ar fi:
Partenerul italian A factureaza fara TVA si trimite marfa in Romania catre firma B. Firma B factureaza cu TVA catre firma romaneasca C si emite un DDT catre firma C cu adresa de livrare ln Italia la firma D unde firma C executa o lucrare. Mentionez ca intelegerea contractuala dintre firmele romanesti B si C a fost ca firma B sa suporte integral costurile de transport.

Problema este ca transportam aceasta marfa atatia km (Italia Romania si retur) inutil. Dea ceea caut o solutie mai buna si mai ieftina.