Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA O problema mai ciudata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

O problema mai ciudata

Buna ziua,
Am o mare rugaminte la dvs. Firma la care lucrez importa marfa din italia.
Si acum urmeaza problema: am primit o comanda de la o societate romaneasca care are o lucrare in italia. Aceasta societate doreste ca marfa sa fie livrata in italia. Cand le-am expus problema partenerilor italieni acestia n-au fost de acord sa trimita marfa in acea localitare italiana pe motiv ca trebuie sa-mi factureze cu TVA. Pentru a putea onora aceasta comanda sunt nevoita sa aduc marfa in romania, s-o facturez catre firma din romania si apoi s-o retrimit in italia.
Va rog daca poate cineva sa ma ajute in aceasta problema in sensul ca eu as vrea totusi ca marfa sa nu o mai plimb pina in romania degeaba
Va multumesc
Poate solutia ar fi sa mergeti cu o masina si sa ridicati marfa de la societatea din Italia si sa o transportati direct la cumparatorul roman din Italia. Nu implicati deloc firma care va furnizeaza acele produse, ei va factureaza marfa ridicata , ca si cum ar fi trimisa in Romania.
Multumesc pentru sfat, insa problema este ca marfa umple un camion (TIR). Ideea este ca nu vreau "sa plimb" un TIR deoarece costul este enorm si pierd si timp cu transportul. V-as ruga daca cineva cunoaste noua legislatie a Italiei privitor la obligatia tuturor marfurilor de a parasi teritoriul Italian pentru ca marfurile sa nu fie facturarte cu TVA deoarece eu aduc marfa pt. o societate romaneasca (unde eu platesc TVA-ul aferent) insa destinatia finala este Italia.
albertina elena a scris:

Multumesc pentru sfat, insa problema este ca marfa umple un camion (TIR). Ideea este ca nu vreau "sa plimb" un TIR deoarece costul este enorm si pierd si timp cu transportul. V-as ruga daca cineva cunoaste noua legislatie a Italiei privitor la obligatia tuturor marfurilor de a parasi teritoriul Italian pentru ca marfurile sa nu fie facturarte cu TVA deoarece eu aduc marfa pt. o societate romaneasca (unde eu platesc TVA-ul aferent) insa destinatia finala este Italia.

Partenerul din Italia factureaza in conformitate cu legislatia din Itallia, care e valabila si in Romania . De exemplu daca dvs vindeti o marfa iar aceasta ramane pe teritoriul national, atunci tb sa facturati cu TVA. Solutia sa mergeti cu masina personala nu rezolva problema TVA-lui. Pentru a nu va factura cu TVA, tb intrunite doua conditii cumulativ:
- cod valabil de TVA dintr-un alt stat membru, precum si
- documentul de transport - CIM; CMR; etc, precum ca marfurile au parasit tara respectiva.
In cazul dvs ramane ca persoana juridica din Romania sa se inregistreze fiscal in Italia sau sa-si desemneze un reprezentant fiscal in Italia.
Multumesc pentru raspuns. Aceleasi lucru l-am aflat si eu citind legislatia. Totusi am gasit urmatoarea solutie intreband inclusiv in vama insa m-am gandit ca poate exista o varianta simplificata.
Solutia gasita pana acum ar fi:
Partenerul italian A factureaza fara TVA si trimite marfa in Romania catre firma B. Firma B factureaza cu TVA catre firma romaneasca C si emite un DDT catre firma C cu adresa de livrare ln Italia la firma D unde firma C executa o lucrare. Mentionez ca intelegerea contractuala dintre firmele romanesti B si C a fost ca firma B sa suporte integral costurile de transport.

Problema este ca transportam aceasta marfa atatia km (Italia Romania si retur) inutil. Dea ceea caut o solutie mai buna si mai ieftina.
albertina elena a scris:

Multumesc pentru raspuns. Aceleasi lucru l-am aflat si eu citind legislatia. Totusi am gasit urmatoarea solutie intreband inclusiv in vama insa m-am gandit ca poate exista o varianta simplificata.
Solutia gasita pana acum ar fi:
Partenerul italian A factureaza fara TVA si trimite marfa in Romania catre firma B. Firma B factureaza cu TVA catre firma romaneasca C si emite un DDT catre firma C cu adresa de livrare ln Italia la firma D unde firma C executa o lucrare. Mentionez ca intelegerea contractuala dintre firmele romanesti B si C a fost ca firma B sa suporte integral costurile de transport.

Problema este ca transportam aceasta marfa atatia km (Italia Romania si retur) inutil. Dea ceea caut o solutie mai buna si mai ieftina.

Firma C, trebuie sa se inregistreze in Italia, cu atat mai mult dupa cume rezulta , ca are de efectuat lucrari.Astfel evitati transportul inutil si costisitor.Asta daca marfa ramane definitiv pe teritoriul Italiei.