Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva-ul intracomunitar si livrare marfa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva-ul intracomunitar si livrare marfa

Avem urmatoarea problema:
- Societatea noastra, de drept romana, achizitioneaza din Italia marfa cu plata
anticipata si o vinde in Italia.

Intrebarile noastre sunt:

a- societatea italiana (furnizor) trebuie sa factureze cu TVA societatii noastre
romane ?
b- societatea noastra romana trebuie sa factureze clientului nostru italian cu tva?
c- marfa poate fi livrata in interiorul Italiei in baza facturii emise de catre
societatea romana?

ATENTIE MARFA NU PARESESTE TERITORIUL ITALIAN.

Multumesc pentru amabilitate.

deoarece marfa nu paraseste teritoriul italiei, ambele operatiuni sunt taxabile in italia, iar dvs trebuie sa va inregistrati in scopuri tva in italia, fie direct, fie prin reprezentant fiscal.
Va multumesc pentru raspuns dar nu reusim sa intelegem un lucru :

a. Furnizorul in Italia trebuie sa factureze cu TVA 20 % societatii noastre in
Romania

b. Societatea noastra in Romania trebuie sa factureze cu TVA clientului nostru in
Italia (aceasta deoarece marfa nu paraseste teritoriul italian ) , Cum cu 20 %
sau cu TVA 19% ?

c. Exista vreo metoda pentru a nu ne inregistra in scop de TVA in Italia?

Multumim pentru clarificari
avand in vedere faptul ca marfa nu paraseste teritoriul Italiei, atat livrarea facuta de furnizorul din Italia catre dvs. cat si livrarea facuta de dvs. mai departe in Italia sunt considerate livrari locale pentru care se aplica cota de TVA din Italia.

asa cum a spus si danike solutia e fie inregistrarea directa in scopuri de tva in Italia, fie desemnarea unui reprezentant fiscal.