avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate rosca

Activitate rosca

Buna ziua.
Firma la care lucrez are de recuperat de la FNUASS suma de 56.000 RON pentru anul 2008. Cum se pot recupera acesti bani? Cui trebuie sa ma adresez si cu ce acte?
Multumesc frumos.
Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema mult dezbatuta in aceasta perioada !
Mama mea a iesit la pensie limita de varsta anul trecut , dar a ramas in continuare angajata in sistemul de invatamant cu contract individual de munca..
Cu noua "lege" , prin care se interzice cumulul pensiei cu salariul a aparut o problema.
Mama mea doreste sa renunte la pensie si sa ramana in continuare angajata , dar directorul institutiei afirma ca oricum dupa iesirea deciziei de pensionare , nu mai are voie sa lucreze decat 2 ani si apoi obligatoriu trebuie sa se pensioneze ! As dori sa stiu daca acest lucru este adevarat si in ce lege apare!!!??
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția CARTE DE MUNCA
Buna ziua.
Va rog frumos , ma puteti ajuta cu o informatie referitoare la termenul limita pentru persoane juridice , pentru depunerea carnetelor de munca la ITM in vederea scanarii ?
Nu mai inteleg nimic pentru ca se vehiculeaza 2 termene : 30.11.2008 si 31.12.2009!!!!!!#-o
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția concediere colectiva sau somaj
Buna ziua.
In cazul concedierilor colective este obligatoriu acordarea de salarii compensatorii ?