avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate booyaka

Activitate booyaka

Buna ziua. Am si eu o problema si poate e cineva care ma poate ajuta . Am suferit un accident cu masina personala pe un drum judetean la care se efectuasera lucrari si nu se terminasera. Pe partea dreapta a carosabilului au lasat o gramada de piatra nesemnalizata. Acidentul a avut loc noaptea. Paguba autoturismului este destul de insemnata. A m facut si poze la fata locului si eu si politia. M ain tereseaza daca merita sa ii actionez in judecata pe cei responsabili(in cazul de fata firma de constructii si in cele din urma consiliul judetean pentru ca am aflat ca ei raspund ) si cam cat poate dura un astfel de proces si cam la cat s-ar ridica. Va multumesc.
Discuție asigurare casco
Buna ziua. Am si eu o problema si poate e cineva care ma poate ajuta . Eu sunt agent de vanzari la o firma de distributie si acum 3 zile am facut un accident cu masina firmei , dauna fiind totala. Mentionez ca am mai avut un accident acum 7 luni cu alta masina a firmei pentru care nu am platit nimic am bele masini avand casco. Ma intereseaza ce sunt obligat sa platesc in acest caz in afara de cheltuielile deschiderii dosarului de casco care am inteles ca sunt in jur de 300 de euro(asa mi s-a spus la firma). Va multumesc.
Am si eu o problema si as vrea un sfat, daca poate sa ma ajute cineva .
Acum 4 luni am demisionat de la firma la care lucram si dupa terminarea preavizului nu mi s-a dat nici decizia de incetare a activitatii nici cartea de munca. Am gasit sa ma angajez la o alta firma si deoarece eram presat de timp (se ocupa postul) am fost sfatuit sa declar ca nu am carte de munca ca sa poata sa imi primeasca actele la Fortele de Munca. M-am angajat , am facut rost intre timp si de cartea de munca, numai ca nu stiu cum pot face sa imi fie trecuta vechimea de pe prima carte de munca, pe noua carte de munca pentru ca stiu ca nu se poate sa ai 2 carti de munca. Sper sa mai fi trecut si altcineva prin aceasta problema si sa poata sa ma ajute si pe mine