avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate MIR80

Activitate MIR80

Răspuns la discuția Firme legate, impozit pe profit
chiar daca asociantul unic respectiv administratorul firmei A nu are nici o actiune in firma sotiei sale ? fiind administrator se considera ca detine controlul acestei societati ? firmele nu colaboreaza impreuna dar activeaza in aceasi piata/domeniu. Multumesc
Firme legate , impozit pe profit
Firma A detinuta de asociat unic XX si administrator to XX platitoare de impozit pe profit.
Firma B detinuta 100% de YY sotia lui XX cu administrator XX , platitoare de impozit micro .
Intrebare : Firma A este firma legata de Firma B in ceea ce priveste calculul veniturilor pentru atingerea pragului de 500.000 euro pentru trecerea Firmei B la impozit pe profit ?

Multumesc mult

Buna ziua, incerc sa gasesc o solutie fiscala la urmatoarea situatie :
sunt administrator si asociat unic la doua Srl-uri (o firma este cu impozit pe profit si una inca micro) si am urmatoarea problema : Pe prima firma se apropie de scadenta o plata mare si nu am lichiditate , dar am lichiditate in a doua firma , cum pot face cel mai simplu si legal sa transfer lichiditatea dintr-o firma in alta pentru a putea platii rata scadenta la un contract? Va multumesc
Buna ziua, incerc sa gasesc o solutie la urmatoarea situatie :
sunt administrator si asociat unic la doua Srl-uri (o firma este cu impozit pe profit si una inca micro) si am urmatoarea problema : Pe prima firma se apropie de scadenta o plata mare si nu am lichiditate , dar am lichiditate in a doua firma , cum pot face cel mai simplu si legal sa transfer lichiditatea dintr-o firma in alta pentru a putea platii rata scadenta la un contract? Va multumesc
Buna ziua , am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit multe variante incluziv de la ANAF , intreb si aci poate primesc o clarificare
Sunt asociat unic la doua srl -uri , un srl din 2012 ce a devenit platitor de impozit pe profit in triv IV 2023 si un srl infintat in martie 2024.

intrebarea este : al doilea srl infintat in martie 2024 trece direct la plata impozitului pe profit ? sau este micro pana la data cand venituri cumulate pe cele doua srl -uiri ajung la pragul de 500.000 euro ?

Va multumesc mult