avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Activitate suvagau_elena

Activitate suvagau_elena

Care este termenul legal pentru ca o executare silita sa perime? Incuvintarea executarii se face in februarie pe 18 iar pana in septembrie 20 nu se intreprinde nici o alta formalitate.
Se considera perimata? Ce ar trebui sa fac?
Va multumesc
Buna ziua! As vrea sa stiu cum este mai bine sa procedez in urmatoarea situatie. Mama mea a cumparat un imobil cu banii de la mine, fiica ei. Eu mai am o sora. Ideea este ca as vrea sa-i fac act fiicei mele. Nu am bani sa fac vanzare cumparare la notar. este bine daca fac la avocat? are vreo valoare? Daca fac donatie , sora mea poate contesta?
Va rog, astept idei din partea dvs.
Va multumesc
Buna ziua!
Am si eu o intrebatre la dvs. Tatal meu a decedat in anul 2000, mostenitori fiind mama si 2 copii ( eu si sora mea). Eu am facut renuntare la succesiune dupa urma tatalui. Mama ( fara ca eu sa stiu sau sa imi dau acordul) a facut la notar un act de partaj voluntar cu sulta in favoarea sorei mele. Intrebarea este : poate fi anulat acest act? Dreptul meu la mostenire dupa mama ( atunci cand dansa va deceda) nu mai exista? Mai pot face ceva? Problema este nu ca as avea nevoie de ceva de acolo sau de casa, nici vorba , dar sora mea s-a casatorit iar sotul ei le face mamei si sore zilele amare, cu batai, scandaluri. Nu as vrea ca sora mea sa ramana pe drumuri dupa moartea mamei, el are o dorinta f mare ca aceasta casa sa fie pe numele lui si are si o putere de convingere f mare asupra surorii mele ( asa cum se intampla in situatii de acest gen cu un astfel de comportament al sotului). Daca ma puteti ajuta cu un raspuns....
Va multumesc
Cu respect