avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate StanIonnn

Activitate StanIonnn

Bună ziua! Pot susține concurs de admitere la INM, fiind absolvent al Facultății de Drept, forma FR?
În lege este specificată ca și condiție “licența în drept”
Am citit si am gasit Contractul de societate (fără personalitate juridică), din ce inteleg eu fara a avea firma, care ne-ar avantaja mai mult. Unde se incheie un astfel de contract?
Va salut! In cazul in care 3 persoane investesc la bursa/criptomonede pe acelasi cont pentru a avea un capital mai mare, iar in momentul in care doresc sa imparta profitul, celelalte doua persoane implicate, care efectiv nu detin contul in care se tranzactioneaza, cum ar putea justifica acest venit?
Va multumesc!
Să traiti!
Un polițist având calitatea de organ de cercetare penală al poliției judiciare, poate investi la bursa/piața Forex?
Va mulțumesc!
Si in cazul Forex este la fel?

Cornel Vasile a scris:

Se poate face tranzactii cu actiuni pe bursa si activitatea este compatibila cu meseria de politist si se incadreaza in regimul compatibilitatilor.

Sa trăiți! Este posibil ca activitatea unui polițist de a investi la bursa/piața Forex, pe cont propriu, fara PFA sau altceva și care are calitatea de organ de cercetare penală, sa reprezinte o incompatibilitate?
Va mulțumesc!
Bună ziua! Pentru a tranzacționa pe piața Forex, pe cont propriu, din banii mei, este nevoie de PFA? Îmi voi deschide un cont unde voi depune o suma de bani. Din ce am înțeles, contul se deschide pe un anume site (broker), dar fondurile sunt proprii.
Va multumesc!
Buna ziua,
Daca masina proprietate personala a fost condusa de o persoana care a trecut pe culoarea roșie a semaforului, nu stiu datele acelei persoane ca sa le comunic politiei ce se va intampla?
Am citit in lege ca voi plati intre 9 si 20 puncte amenda (pers. fizica) dar nu am inteles ce se intampla mai departe.
Politia continua investigatia pentru depistarea celui care a condus masina sau doar eu raman cu plata amenzii?