avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate ditfloris

Activitate ditfloris

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pot face si plangere penala impotriva bancii,a firmei de recuperare si a executorului pt fals si inducerea in eroare a instantei? banca a continuat ca sa-mi primeasca rata aproape 2 ani in contul in care am depus bani si pana atunci(cont existent in contract),desi creditul fusese preluat de firma de recuperare.firma de recuperare nu a binevoit sa solicite alte informatii bancii iar executorul a luat de buna cererea firmei de recuperare,,, problema este ca eu stau cu contul de salariu blocat,ca am alti 3300 de lei blocati la banca unde am facut creditul(in timp ce eu credeam ca achit rata pt credit,lunar)...
buna seara! am fost instiintat de banca unde am cardul de salariu ca acesta a fost blocat in urma actiunii unui executor judecatoresc. mergand la executor am aflat ca banca unde aveam un credit a cesionat creditul,care printr-un executor(care s-a adresat instantei) a obtinut executarea silita. problema este ca eu in ultimii doi ani am continuat sa achit rata la atm-ul bancii(anterior au fost 3 luni in care nu am achitat). am mers la banca si am aflat ca am in cont suma de 3000 de lei in contul in care plateam rata dar firma de recuperare n-a fost anuntata ca eu continui sa platesc rata.problema este ca atunci cand au calculat suma totala n-au tinut cont de cei 3000 lei(din 6000 cat m aveam de plata) motivand in cererea de incuviintare silita ca am refuzat sa execut de bunavoie obligatiile stabilite in sarcina mea. Instanta a fost indusa in eroare si a incuviintat executarea silita. am fost la banca si am primit desfasuratorul din care reiese ca in cont exista suma de 3300(mi-au primit suma de 300 lei chiar dupacalcularea debitului total restant. as dori f mult un sfat,nu prea stiu cum sa procedesc... multumesc mult!
Vreau sa intreb ce se intampla daca la data solicitarii executarii silite ,eu achitasem o parte din datorii? Aceste lucru a fost ascuns de catre creditoare iar eu m-am trezit cu poprire pe intreaga suma....Ce pot face?
Răspuns la discuția Executarea silita-urgent(va rog)
Multumesc mult!
In urma partajului am preluat locuinta,intrucat cealalta parte n-a dorito,sperand sa pot face un credit si sa-i achit sulta sau,eventual, s-o vand. Au trecut 2 luni de cand sentinta a ramas def si irev,timp in care acolo a locuit cealalta parte pana acum 2 zile cand mi-a predat cheile,numai ca in urma cu 8 zile am primit o somatie de la executor ca sa-i achit sulta. Problema este ca eu am gasit un cumparator cu care am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare in care am primit un avans mic cu o clauza de 10 ori mai mare dc ma razgandesc,numai ca banii o sa-i primesc in 4 luni.Ce sa fac sa nu fiu executat silit,pt ca e posibil ca eu sa nu raman cu nimic?
Hotararea data in recurs de catre Curtea de Apel Ploiesti mai poate fi atacata ? In cat timp dupa pronuntare devine definitiva si irevocabila? Este vorba de un program de vizita minori!