Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita-urgent(va rog)
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita-urgent(va rog)

In urma partajului am preluat locuinta,intrucat cealalta parte n-a dorito,sperand sa pot face un credit si sa-i achit sulta sau,eventual, s-o vand. Au trecut 2 luni de cand sentinta a ramas def si irev,timp in care acolo a locuit cealalta parte pana acum 2 zile cand mi-a predat cheile,numai ca in urma cu 8 zile am primit o somatie de la executor ca sa-i achit sulta. Problema este ca eu am gasit un cumparator cu care am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare in care am primit un avans mic cu o clauza de 10 ori mai mare dc ma razgandesc,numai ca banii o sa-i primesc in 4 luni.Ce sa fac sa nu fiu executat silit,pt ca e posibil ca eu sa nu raman cu nimic?
Buna ziua,

faceti o contestatie la executare in care sa solicitati suspendarea executarii silite. ca motiv de suspendare aratati ceea ce ne-ati spus si noua. Dc veti dovedi ca urmeaza sa incasati banii este posibil ca instanta sa amane executarea .

Av. Boncu
Va trebui sa faceti o contestatie la executare, chiar daca nu va fi acceptata ve-ti castiga cel putin doua luni.
Puteti sa luati legatura cu executorul judecatoresc si sa-i comunicati ca doriti sa faceti o contestatie la executare motivand faptul ca banii pe care ii veti primi pentru locuinta vor fi disponibili peste 4 luni pentru stingerea litigiului.
Intre timp depuneti o contestatie la executarea silita enumerand motivele de dvs., astfel, asa cum au spus colegii mei puteti obtine o amanare la executare.

Model
Contestatie la executarea silita
Subsemnatul(a) ......... Contestatie la executarea silitaDOMNULE PRESEDINTE,Subsemnatul(a) ..............., domiciliat(a) in ....................Formulez:CONTESTATIE LA EXECUTAREimpotriva executarii silite a deciziei civile nr. ......... din .......... pronuntata de ........... ramasa definitiva si irevocabila, investita cu formula executorie, la cererea intimatului(ei) ..........., domiciliat(a) in ...........Pana la solutionarea acestei contestatii, va rog sa dispuneti:SUSPENDAREA EXECUTARIIAdmitand contestatia si anuland formele de executare, va rog sa dispuneti sa-mi fie restituita taxa de timbru in valoare de ........... lei, consemnata si intimatul(a) sa fie obligat(a) sa-mi plateasca cheltuielile de judecata pe care le voi face cu acest proces.Motivele contestatiei:In fapt, (se prezinta starea de fapt si motivele care justifica suspendarea executarii incepute si in final anularea executarii).Fata de starea de fapt enuntata, va rog sa admiteti contestatia, sa anulati formele de executare si pana la solutionarea acestei contestatii sa dispuneti suspendarea executarii sale.Fiind vorba de un caz urgent, va rog ca in baza art. 401 C. proc. civ. sa suspendati executarea inainte de orice infatisare.In drept, imi intemeiez contestatia pe dispozitiile art. 399 - art. 401 C. proc. civ.Depun prezenta contestatie in dublu exemplar pentru a se comunica intimatului(ei) odata cu citatia.Dovada o voi face cu .....................Anexez chitanta de plata taxei de timbru in valoare de ....... lei si timbrul judiciar in valoare de ........... lei.Data depunerii...............Semnatura,..........DOMNULUI PRESEDINTE AL ..................

Va doresc succes !

Consilier juridic V. Ioana-Iulica
Multumesc mult!
Contestatia mea, cu termen cu tot, va fi respinsa, rezultatul este dinainte stabilit, am platit cautiune si unii mor de ras ca am mai dat si bani degeaba...vreau sa renunt, mai vad banii inapoi? cautiunea. Aleatoriu, dosarul a ajuns la o doamna care a mai dat o sentinta in care eram parte, dar si recuzarile repetate mi se resping. Este tragicomic! Daca un Presedinte si un Ministru de Justite spun ce spun despre justitie...