avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate User nome 13

Activitate User nome 13

Salut, aceeasi problema intampin si eu: in 2022 am primit un pv cu suspendare permis conducere 90 zile etc am facut contestatie si mi au acceptato pana la finalizarea procedurii ,in 23/11/2023 am fost oprit pt control (politia rutiera) si mi au spus ca am permisul suspendat din 21/08/2023 si mi intocmit dosar penal desi eu aveam permisul in buzunar
Răspuns la discuția Permis Suspendat

Dupa logica altor persoane suspendarea nu poate incepe pana nu predai permisul dar atunci cum li se intocmesc dosare penale unora care au pierdut procesele, au permisele in buzunare dar figureaza in baza de date cu dreptul de a conduce suspendat ?
Cum incepe suspendarea daca permisul e in posesia lor ? Intreb si eu deoarece am vazut multe persoane care sustin ca suspendarea incepe in momentul cand permisul e predat. Intreb pt ca aceeasi situatie am si eu am fost oprit pt control si mi au spus ca am permisul suspendat desi aveam permisul in buzunar si mi sa intocmit dosar penal
Buna ziua, in 23.11.2023 am fost oprit in trafic pt control si dupa cateva minute agentul politiei imi spune ca am permisul suspendat din 23.08. Pana in 19.12.2023 fara a fi anuntat si mi sa facut dosar penal mentionez ca in 2022 octombrie mia venit prin posta amenda si suspedarea permisului pe 90 zile pt viteza camera radar
Da aveti dreptate dar eu am fost anuntat abia luna trecuta cnd m au oprit pt control luna trecuta

latka a scris:

Este datoria dvs. sa va informati de starea dosarului din instanta. Nu va informeaza nimeni, doar avocatul, dar presupun ca nu aveati.

Buna ziua, exact aceeasi problema am intampinat si eu in martie 2023 am avut citatie la judecatorie (nu mam prezentat) si mi au suspendat permisul din 23 08 pana azi si in urma cu 3 saptamani am fost oprit de polizia rutiera si am fost anuntat de suspendare permis precizez ca pana cum 3 saptamani nu am fost informat cu nimkc