avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal si fara permis nevinovat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal si fara permis nevinovat

Vă salut ! In decembrie 2021 mi-a fost luat permisul. Am angajat un avocat pentru a îmi face o contestatie, iar totul a fost ok pana in octombrie 2022 cand am fost oprit de un echipaj de politie care m-a instiintat ca circul cu permisul suspendat. M-am ales cu un dosar penal deoarece nu am fost anuntat de acest avocat ca am primit raspuns negativ la contestatie. Am angajat alt avocat, politistul a trimis dosarul catre procuror spre clasare deoarece pana si avocatul care a gresit a admis printr-o declaratie ca greseala a fost a lui, iar eu de 7 luni de zile stau fara permis. Avocatul de acum imi spune ca nu avem ce sa facem mai mult, iar eu am fost de 2 ori in audiere la procurorul de serviciu primind acelasi raspuns: o sa se rezolve asteptati. Este ceva de facut sau o sa mai stau mult si bine…? Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 19 Aprilie 2023
George1195, utilizator
Cel mai recent răspuns: User nome 13 , utilizator 12:17, 4 Ianuarie 2024
Va confruntati cu situatie delicata pentru dv dar trebuie sa aveti in vedere ca procurorul are in lucru mai multe dosare cu diferite grade de urgenta,care implica pentru solutionare inclusiv timp faptic audiere parti implicate
Eventual prin aparator se poate solicita oficial urgentarea solutionarii spetei
Buna ziua, in 23.11.2023 am fost oprit in trafic pt control si dupa cateva minute agentul politiei imi spune ca am permisul suspendat din 23.08. Pana in 19.12.2023 fara a fi anuntat si mi sa facut dosar penal mentionez ca in 2022 octombrie mia venit prin posta amenda si suspedarea permisului pe 90 zile pt viteza camera radar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducerea unui autoturism cu numere false. Gmr26 Gmr26 Buna ziua. In data de 18.03.2019 am fost oprit in trafic de un echipaj de politie si s-a constatat ca conduceam un autoturism cu numere false. Mi s-a intocmit ... (vezi toată discuția)
Buna seara! sotului meu în mai anul trecut i s-a suspendat permisul ... Denisia123 Denisia123 Buna seara! Sotul meu în mai anul trecut i sa suspendat permisul pe o perioada de 60 de zile. El a depus un certificat de grefa, mergând ulterior să-și ... (vezi toată discuția)
Suspendare carnet - pierderea procesului- nepredarea carnetului john_chilianu john_chilianu buna. nu e nici o lauda din ceace vreau sa va spun , mai degraba o intrebare, dar sa va povestesc. in august 2009 mia fost suspendat carnetul pentru 90 de ... (vezi toată discuția)