avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate mihac68

Activitate mihac68

Bună ziua. Sunt născută în 10 iunie 1968. Am terminat facultatea la zi ,5 ani din 1986 -1991. Am intrat în învățământ în 1991 ,unde lucrez și în prezent. Am stat 1 an în concediu de maternitate din 2000-2001. As vrea sa vă întreb când pot ieși la pensie anticipata chiar și cu penalizare. Nu știu cum se consideră anii de facultate că perioada asimilată. Mulțumesc anticipat. Mihaela Chis.
Bună ziua. Mă scuzați că va deranjez. Am o întrebare și dacă puteți să mă lămuriți v-as fi recunoscătoare.Daca o femeie este născută la data de 1 mai 1964 in Baia Mare, este în câmpul muncii neîntrerupt din 1987, poate sa beneficieze de legea Zoicas,pensie anticipata,și să se pensioneze până la data de 1 septembrie 2024, până când aceasta lege este valabila? Vârsta ei de pensionare este 60 ani și 2 luni? Menționez că a lucrat in învățământ, are studii superioare 5 ani,a născut și crescut doi copii. Aș dori să știu data ieșirii la pensie după noua lege dacă vârsta de 60 ani și 2 luni nu este corectă și nu mai este valabilă legea Zoicas in cazul ei. Mulțumesc și mă scuzați de deranj.
Mulțumesc mult pentru răspuns. Așa credeam și eu,doar că persoana se încăpățânează că poate. Un an nou fericit va doresc. La mulți ani!
Daca o femeie este născută la data de 1 mai 1964 in Baia Mare, este în câmpul muncii neîntrerupt din 1987, poate sa beneficieze de legea Zoicas,pensie anticipata,și să se pensioneze până la data de 1 septembrie 2024, până când aceasta lege este valabila?