avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate maria1977

Activitate maria1977

am intrat in concediu de maternitate in data de 26sept2009 iar in data de 30 sept 2009 am nascut . In data de 16noiem2009 a survenit decesul copilului. Doresc sa va intreb cand trebuie sa ma intorc la munca.
dar daca nu va suparati imi puteti spune si articolul sau legea in care este prevazut acest lucru ( nu pot sa beneficiez de evaluare decat de la anul?). Sincer speram sa se poata face ceva. Va multumesc:sorry:
:(( Daca as fi stiut nu as mai fi stat in concediul pentru crestere a copilului. Multumesc
:">incerc sa ma lamuresc dar imi este imposibil. De la RUNOS mi s-a spus ca eu chiar daca am promovat acel examen de evaluare a cunostintelor nu pot sa fiu incadrata la fel ca ceilalti asistenti principali deoarece eu nu am putu fi evaluata in perioada mai- septembrie 2008 si nu am desfasurat activitate in 2007 ( am intrat in concediu de maternitate in 1-06-2007 - 4-10-2007 iar din 5-10-2007 -5-10-2008 in CCC) . Sper ca cineva sa ma lamureasca si pe mine
Art. 9. - (1) In vederea stabilirii salariului de baza, in termen de 15 zile de la reluarea activitatii, persoanele angajate in sectorul bugetar care s-au aflat in concediu platit pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 7 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si cele ale caror contracte individuale de munca au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, si care nu au prestat activitate in ultimele 12 luni vor fi evaluate prin examenul de testare a cunostintelor profesionale, organizat in acest scop de angajator, urmandu-se procedura reglementata de actele normative in materie. Imi puteti spune la ce acte normative se face referire #-o va rogg.
multumesc frumos =D> > incerc si eu sa ma lamuresc ca ei au dreptate si ca eu gresesc:((
examenul a fost promovat cu 9 . Sa inteleg ca va trebui sa astept ca salariul meu sa devina ca al celorlalti colegi aflati in aceeasi treapta profesionala la urmatoarea evaluare , adica anul viitor? Este o discriminare a mamelor care iau concediu pentru ingrijirea copilului. ( ne mai miram ca natalitatea este scazuta)
Răspuns la discuția Salariu-bonus la nastere
Si eu am depus 2 cereri pentru acest salariu bonus la serviciu dar din pacate nu am primit nici un raspuns din partea unitatii( lucrez in sanatate , sunt asistent medical). Ce ar trebui sa fac acum?
Sunt angajat cu contrat pe perioada nedeterminata la Serviciul de ambulanta din 01-03-2001. In data de 01-06-2007 si pana in data de 04-10-2007 am fost in concediu de maternitate iar din data de 05-10-2007 si pana la data de 05-10-2008 in concediul de ingrijire a copilului. M-am intors la serviciu in 05-10-2008 am dat examen de evaluare in 22-10-2008 pe care l-am promovat iar incadrarea incepand cu 01-11-2008 este mai mica deact a celorlati colegi cu 300ron. De la RUNOS mi s-a explicat ca nu pot beneficia de acelasi salariu deaorece nu am lucrat anul trecut si nu pot fi evaluata. Doresc din suflet sa ma ajutati! Mentionez ca alti colegi care au fost in Cfs sau CIC au ajuns dupa acea evaluare la acelasi salariu de incadrare cu ceilalti care aveau aceasi pregatire( sunt asistent medical principal). Va multumesc anticipAT