avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian Baciu

Activitate Cristian Baciu

am fost la vecina mea de la etajul3 si a zis ca ea nu vrea aerisitoare in casa
daca ea nu vrea eu de ce sa-mi pun tevile in casa?e interesul ei ca ea nu are centrala
am fost la firma care a pus centrala si mia zis ca daca vor caldura sa-si puna aerisitoare ca nu ma poate obliga nimeni ca este casa mea si am caldura separat si n-am nici o treaba cu ei
dar nu este asa ca suntem vecini si trebuie sa rez cumva
dar nu stiu daca este o lege anume sa ma oblige??
chiar nu vrea nimeni sa ma ajute???:((
va rog astept un raspuns ca sunt disperat va multumesc#-o
locuiesc la ultimul etaj am pus o centrala de apartament iar tevile de caldura eu le-am taiat fara sa stiu mentionez ca si aerisirea de pe coloana mea era la mine in baie. acum problema este ca cativa vecini au spus ca nu au caldura din cauza ca eu am anulat aerisirea.la ultimul etaj avem toti centrala si 3 dintre noi a taiat aceste tevi.am incercat sa fac aerisirea la vecina de la 3 dar nu este de acord.mi-au zis ca ma da in judecata.eu ca sa pun tevile trebuie sa sparg iar peretii si doar ce am renovat aprt.as vrea sa stiu daca sunt obligat sa le pun la loc si ce lege ma obliga concret.va multumesc mult
Răspuns la discuția uzufruct viager anulat
da a fost ceva formal dar fratii au inceput sa se ridice cu pretentii.#-o
dar eu mai am dreptul la apartamentul parintilor mei
momentan in el locuieste un frate de-al meu
as putea cere si eu mostenire de acolo
daca renunt la mostenire poate renunta si ei la uzufruct viager
eu am fost plecat in afganistan si am facut credit de am bagat 800 milioane in apartament.
acum el valoreaza aproximativ 100.000 euro si le cam face cu ochiul la fratii mei asta e viata
Răspuns la discuția uzufruct viager anulat
MULTUMESC MULT DE SFATURI

Răspuns la discuția uzufruct viager anulat
dar sa-l inchiriez este posibil?
cum pot scapa de clauza aceasta de uzufruct viager?

acum 7 ani am cumparat un apartament cu ajutorul parintilor si a socrilor, mi-au dat o parte din bani.ei mi-au pus conditia cu uzufruct viager.acum eu vreau sa ma mut in alt oras.eu nu am relatii bune cu parintii mei iar fratii mei m-au amenintat ca-mi vand apartamentul.socrii mei au spus ca semneaza dar parintii mei nu vor.ce intrebari am eu , daca puteti sa ma ajutati:
1.pot vinde sau inchiria aprtamentul fara acordul parintilor.
2.au fratii vreun drept asupra apartamentului meu.
eu oricum vreau sa plec din oras sunt cadru militar si m-am mutat cu serviciul .acum problema mea este daca nu pot sa-l vand macar sa-l inchiriez.