avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate floricel_2008

Activitate floricel_2008

Răspuns la discuția data pensionare
Cine ma poate ajuta sa sa gasesc textul "Memorandumului care prevede pensionarea, incepand cu data de 1 februarie 2009, a angajatilor care indeplinesc conditiile cumulate de varsta si vechime, pentru a le fi intocmite dosarele de pensie" ?
In conditiile prezentului memorandum o institutie bugetara mai poate acorda prelungire peste varsta standard de pensionare cf. prevederilor art. 41(5) din Legea nr. 19 / 2000.
Cu multumiri!
Va multumesc pentru raspunsuri !
1. Personalul contractual din institutiile bugetare are dreptul la prelungirea activitatii peste varsta standar de pensionare?
2. Daca da, de competenta cui este aprobarea acestei prelungiri?
3. Daca da, care este perioada maxima de prelungire?
Cu mii de multumiri !

6. Pentru a avea cel mai legal si competent raspuns posibil, va rog :
- sunati la Ministerul Muncii - Direcţia Politici Salariale (m-au ajutat de fiecare data) si intrebati daca este legala promovarea din Analist programator IA (studii medii) in Analist programator IA (studii superioare) ca urmare a absolviri studiilor de nivel superior.
- sa postati raspunsul pe acest forum.

Eu va multumesc!
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da un nr. de tel de la institutia specificata de dvs. ca mesaj privat
MULTUMESC !

Constat, cu tristete, ca legile din Romania lasa intotdeauna loc de INTERPRETARE. Depinde cine interpreteaza si in favoarea cui :(. Legea, daca ar fi INTERZIS trecerea la IA, ar fi stipulat la fel ca si la art. 8, - "pana la 20%".
Daca acest lucru nu s-a facut, postul este unic, exista aprobarea Consiliului de administratie si al forului superior, respectiv minister, exista o decizie emisa de conducatorul unitatii avizata juridic si retinuta de compartimentul contabilitate, nu pot decat sa cred ca este doar o chestiune personala.
Am fost, neoficial, la Directia muncii - Conflicte de munca, la Curtea de conturi si nimeni nu mi-a putut preciza art. unei legi care sa interzica trecerea la IA.
Vreau sa-mi apar drepturile, asta este clar.
Intrebarea mea este daca pot actiona in judecata o persoana, respectiv cel care refuza punerea in aplicare a deciziei - prin neacordarea vizei de control preventiv - ca si abuz in serviciu, NU institutia in sine ?


Multumesc pentru bunavointa dvs de a-mi raspunde.
NU mi-au motivat nicicum refuzul. Contabilul sef acorda viza de control preventiv si refuza acest lucru, fara sa motiveze cu art. dintr-o anumita lege acest lucru.
Eu, din art. 8 al OG nr.10/2008, nu am inteles clar respectiva formulare "se incadreaza la gradul profesional corespunzator studuiilor absolvite".
Daca am fost la treapta profesionala IA - conform studiilor medii, in competenta cui revine stabilirea "gradului profesional" - al studiilor dobandite?
Aprobarile CA si minister nu sunt oare suficiente?
Compartimentul salarizare doreste sa puna in aplicare decizia. Nu stiu ce implicatii poate avea refuzul vizei de control preventiv?
Sunt incadrata, prin concurs, pe functia de analist programator IA - studii medii din 31.01.2006, anterior ocupand functia de operator date I din 1997-2006.
In iulie 2008 am absolvit Facultatea de Matematica - Informatica, Specializarea Informatica, durata studiilor de 4 ani.
Institutia la care sunt angajata a facut adresa catre minister si a primit aprobare pentru transformarea postului in analist programator IA - studii superioare. Fac precizarea ca aceasta situatie a fost analizata si in Consiliul de administratie al unitatii unde s-a aprobat in unanimitate transformarea postului in gradul profesional IA si s-a emis o decizie a conducatorului unitatii, conform prevederilor art. 7(2) si 8 din OG nr. 10/2008 specificandu-se asigurarea unei cresteri cu pana la 20% a salariului de baza avut.
Ulterior, de la compartimentul contabilitate se refuza punerea in aplicare a acestei decizii si acordarea vizei de control preventiv pe statul de functii si statul de plata pe motivul ca trecerea se poate face doar pe analist programator II.
Va rog sa ma ajutati printr-un raspuns din care sa inteleg daca este legal refuzul, iar daca da, care este BAZA LEGALA ? Va multumesc anticipat