Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionare

Barbat , nascut la 07.mar..1955, stagiu de cotizare 33, 7 ani din care :
17ani 6 luni, grupa 1a in proc. 100%, cf. Ordin 50/1990{1.01.1976-1.07.1993}
1 an 3 luni grupa 2a proc.100% cf.HGR 1223/1990{1995-1996}
restul conditii normale.
In perioada 1977-1983 am lucrat la o unitate la care retribuirea muncii era facuta pe post.Concret in carnetul de munca aveam inscris salariul corespunzator categoriei a 2a , dar pe statul de plata primeam retributia cf. categoriei a 4a, si banuiesc ca se oprea contributia suplimentara la pensie pt. sumele incasate, prin plata pe post.
Va rog daca ma poate ajuta cineva, raspunzind la urmatoarele intrebari:
Cind am dreptul la pensie?
Pot cere angajatorului la care am fost platit pe post o adeverinta cu salariille din acea perioada si care sa fie luate in calcul la stabilirea pensiei?
Pentru gr. 1a ce procent se aplica?{50% pt. toata perioada lucrata in gr.1a sau 50% pt. fiecare an spor grupa}
Va multumesc.
1. Daca solicitati sa va fie redusa varsta standard de pensionare conform art. 167 indice 1 din Legea nr. 19/2000 (reducerea varstei standard pentru perioada lucrata in grupa 1 de munca este cea mai avantajoasa pentru dvs.), puteti solicita pensionarea incepand cu martie 2010.
2. Trebuie sa cereti o adeverinta cu salariile pentru care fostul angajator a achitat CAS, daca sunt altele decat cele din carnetul de munca.
3. Pentru perioadele lucrate in grupe de munca nu se mai primeste un spor; conform Legii nr. 19/2000, aceste perioade reduc varsta standard de pensionare (cu alte cuvinte, cu cat ati lucrat mai mult in grupe de munca, cu atat mai devreme puteti iesi la pensie).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Daca tot e vorba de data pensionare am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.
Stiuatia este in felul urmator:

Nascut noiembrie 1947. stagiu de cotizare 32 ani si 7 luni. fara a lua in considerare anii de facultate.
Problema mea este cu intelegerea tabelelor care se refera la varsta standard de pensionare. Conform anexei 3 din legea 19/2000, in perioada august 2005-noiembrie 2005 se puteau pensiona barbatii care aveau cel putin 62 ani si 8 luni si cel putin 30 ani si 8 luni stagiu de cotizatie. Nascut in noiembrie 1947 ma incadream la pensia anticipata partial, implinind in noiembrie 2005 varsta de 58 ani. Cel putin asa inteleg eu sa interpretez acea anexa.
Problema intervine in normele de aplicare ale legii, anexa 9 dintr-un ordin al carui nume nu-l stiu. Anexa care spune ca barbatii nascuti in noiembrie 1947 se pot pensiona cel mai devreme in perioada decembrie 2011-martie 2012, minus 5 ani ar veni decembrie 2006-martie 2007.
Mentionez ca m-am pensionat in februarie 2007.
Ma poate ajuta cineva explicandu-mi aceasta necorelare intre anexe?
Va multumesc anticipat!
In primul rand, dupa cum stiti deja, anii de facultate (perioada numita in art. 38 din Legea nr. 19/2000 "stagiu asimilat") nu sunt avuti in vedere la stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale.

Revin la intrebarea dvs. si incerc sa va dau un raspuns, fara a cita prevederile din Legea nr. 19/2000 sau din Ordinul nr. 340/2001.
In perioada august-noiembrie 2005 mai multi barbati, nascuti in luni si in ani diferiti, au aflat citind anexa 3 ori intreband la casele teritoriale de pensii, care sunt, teoretic, varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare.
Practic, fiecare dintre ei au dreptul sa iasa la pensie in functie de data si anul nasterii;tocmai reglementarea diferita a diversele categorii de pensii, perioadele lucrate in grupe de munca ori in conditii speciale sau deosebite, particularitatile fiecarui caz in parte, genereaza in practica situatii diferite.
Cele doua anexe se numesc diferit; anexa 3 este o esalonare pentru perioada aprilie 2001-martie 2015, in timp ce anexa 9 cuprinde varstele standard si stagiile de cotizare in functie de data nasterii.
Cele doua anexe nu numai ca se numesc diferit dar sunt si reglementate legal complet diferit; intrucat am promis sa nu citez din cele doua acte normative, ma opresc aici.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Cine ma poate ajuta sa sa gasesc textul "Memorandumului care prevede pensionarea, incepand cu data de 1 februarie 2009, a angajatilor care indeplinesc conditiile cumulate de varsta si vechime, pentru a le fi intocmite dosarele de pensie" ?
In conditiile prezentului memorandum o institutie bugetara mai poate acorda prelungire peste varsta standard de pensionare cf. prevederilor art. 41(5) din Legea nr. 19 / 2000.
Cu multumiri!