avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Activitate amalyca

Activitate amalyca

Unul din moștenitori vrea sa cumpere imobilul. Celălalt vrea sa.l vândă dar NU celuilalt moștenitor. Ce de poate face?
Discuție Sediu firma
Buna seara

Am si eu o problema, in sensul ca acum 6 ani am cumparat o garsoniera si pe acea adresa era facuta o firma, care este si la ora actuala. Nu este normal ca fostul proprietar sa aibe in mod abuziv, firma pe adresa mea. Ce pot face cu cheltuieli minime?

Multumesc
Buna ziua,
Am o problema si in special o nelamurire.
In anul 1987, tatal meu a decedat, eu avand atunci 12 ani. Tatal era divortat de mama mea de la varsta de 6 ani ai mei, si detinea o garsoniera in proprietate. Dupa ce a murit, deoarece mama avea un apartament in proprietate si eu am mostenit garsoniera de la tatal meu si pt ca eram minora, mama a trebuit sa o vanda, conform legilor de la acea data. Dupa multe cautari a reusit sa o vanda iar banii respectivi au fost pusi in cont pe numele meu, mostenitoarea garsonierei, pana la varsta de 18 ani.
Intre timp a venit revolutia, banii s-au depreciat si la implinirea varstei de 18 ani cu banii din cont mi-am cumparat niste tenisi si o pereche de blugi.
Legile si statul de la acea vreme au obligat-o pe mamasa vanda garsoniera si nu m-am ales cu nimic.
Se mai poate face ceva? Stiu ca au trecut multi ani...
Multumesc