Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire casa minor pe timpul lui Ceausescu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire casa minor pe timpul lui Ceausescu

Buna ziua,
Am o problema si in special o nelamurire.
In anul 1987, tatal meu a decedat, eu avand atunci 12 ani. Tatal era divortat de mama mea de la varsta de 6 ani ai mei, si detinea o garsoniera in proprietate. Dupa ce a murit, deoarece mama avea un apartament in proprietate si eu am mostenit garsoniera de la tatal meu si pt ca eram minora, mama a trebuit sa o vanda, conform legilor de la acea data. Dupa multe cautari a reusit sa o vanda iar banii respectivi au fost pusi in cont pe numele meu, mostenitoarea garsonierei, pana la varsta de 18 ani.
Intre timp a venit revolutia, banii s-au depreciat si la implinirea varstei de 18 ani cu banii din cont mi-am cumparat niste tenisi si o pereche de blugi.
Legile si statul de la acea vreme au obligat-o pe mamasa vanda garsoniera si nu m-am ales cu nimic.
Se mai poate face ceva? Stiu ca au trecut multi ani...
Multumesc
Raspunsul este foarte simplu: nu se poate face absolut nimic!
B-)
Mama dvs trebuia sa nu vanda , sa lase statul sa-i confiste proprietatea in cauza si acum ati fi apelat la legea 10/2001 si va recuperati imobilul sau primeati despagubiri! B-). Ori , cum nu s-a intamplat asa , nu mai aveti ce sa obtineti!
Doar o parere... Era atunci o lege ca nu puteai detine doua proprietati..Dar parintii dvs. erau divortati, nu mai erau o familie si fiecare avea doar cate o proprietate . Dupa decesul tatalui,. ati ramas dvs. cu garsoniera prin mostenire .. Pentru ca erati minora, mama dvs. avea doar drept de administrare (nu de proprietate ) pana la majoratul dvs. Nu a procedat bine . . si nici nu a vandut bine..
Pacat,. dar asta e...