avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate leorot

Activitate leorot

Pe 14 martie 2022, o masina a firmei mele a fost lovita pe partea dreapta de o doamna care iesea cu spatele din garaj.
A fost de acord sa incheiem amiabila. Pentru ca soferul avea de facut o livrare extrem de urgenta, am intrebat-o pe vinovata daca este de acord sa ma trec eu ca sofer in amiabila. A zis ca nu are nici o problema, soferul a plecat, noi doi am ramas si am completat amiabila.
Firma de asigurari a sunat-o ulterior constatarii avariilor la masina mea, iar doamna a spus ca nu eu am fost la volan, motiv pentru care firma de asigurari mi-a refuzat decontarea avariilor.
Firma de asigurari mi-a trimis o hartie prin care solicita sa merg la politia rutiera, iar acolo sa se decida cine a fost la volan si cine a fost vinovat.
Cand am fost la politie, mi s-a spus ca amiabila nefiind corect incheiata, li se vor lua permisele si soferului si doamnei vinovate. Asa ca decat sa imi ramana soferul fara permis, nu am insistat la politie.

Ce mai pot face cu firma de asigurari, in afara de a renunta la despagubirea din partea lor ?

Cum repar masina, pe banii mei, pe ai doamnei, pe ai asiguratorului ?
Răspuns la discuția Instrainare parti sociale SRL
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
multumesc frumos pentru raspuns. deci, daca nu efectueaza aportul de capital social il pot exclude din srl. sau daca se foloseste de bunurile societatii fara acordul meu, ca administrator si ca asociat majoritar. corect ?
Buna ziua, sunt asociat unic la un srl. Doresc sa introduc in firma pe cumnatul meu, cu cel mai mic procent admisibil legal, deoarece acesta vrea sa lucreze pentru el, dar fara sa plateasca contributiile pentru un contract de munca, ce se ridica la aproape 1100 lei lunar.

Intrebare : daca atunci cand decide ca nu mai vrea sa lucreze pentru el refuza sa cedeze partile sociale de 1% sa zicem, eu am vreo posibilitate legala sa il scot din firma ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar si asa... in instanta distinsa profitoare va trebui sa demonstreze ca acea relicva era in perfecta stare de functionare.
Răspuns la discuția Denunt calomnios
multumesc pentru sfat, am accesat rotld si intr-adevar, rezultatul este ca domeniul apartine unei persoane fizice, fara detalii despre ea.
Răspuns la discuția Denunt calomnios
Va multumesc frumos pentru raspuns. Aveti dreptate. Mai am o singura problema : asa zisa publicatie este online, articolul nu este semnat, efectiv nu am o firma sau o persoana fizica pe care sa o dau in judecata. Ce fac in acest caz ?
Buna seara,
Intr-o fituica de scandal, publicata online si avand si distribuire pe facebook, s-a scris despre mine un articol compus doar din minciuni sfruntate, fiind acuzat de urmatoarele : organizarea unui grup infractional, spaga unui judecator, uzurparea drepturilor unui proprietar inventat. Ca sa fie mocirla completa, au dat si numele meu , fara acordul meu, desigur.

Intrebare : calomnia nu mai este incriminata, dar denuntul calomnios poate fi invocat in cazul meu ? Dar GDPR, le permite sa imi dea numele in ziar fara acordul si fara stirea mea ? Au dat si adresa mea, cu unicul scop de a ma denigra si a ma umili. Pentru ca pot si ei cred ca nu raspund in fata legii pentru faptele lor.
Răspuns la discuția Parter sau demisol ?
Deci nu conteaza ca nivelul respectiv este pe 3 laturi sub nivelul terenului si doar pe o latura, cea dinspre vale, deasupra terenului ? Prin definitie, parterul trebuie sa aiba toate laturile deasupra solului, altfel devine demisol sau subsol, nu ?

Cum poate fi considerat parter un nivel ingropat in pamant ??
Daca o cladire are iesire la 2 strazi, care sunt in panta accentuata una de cealalta, atunci nivelul de pe pamant este parter privit din strada de la vale si subsol privit din strada de la deal. ISC a emis unor reclamanti o hartie care spune ca autorizatia mea de construire a fost emisa pentru d+p+2, dar eu am construit de fapt p+3, deoarece ei considera demisolul parter, pentru ca privesc cladirea de la vale, nu de la deal, asa cum este in autorizatia de construire, precum si in plansele de arhitectura. Este corect punctul de vedere al ISC ?
art 11 alin 1 din legea 50 spune ca daca nu se aduce vreo modificare structurala sau arhitectonica, atunci nu este nevoie de autorizatie. acest luminator va fi montat intre 2 capriori, deci nu este in nici un fel afectat acoperisul si nici la exterior nu se schimba aspectul cladirii, pentru ca nu se vede de nicaieri , cladirea fiind de 11 metri inaltime.