avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate ioanavasileteodora

Activitate ioanavasileteodora

Răspuns la discuția concediu medical
Multumesc!
Răspuns la discuția concediu medical
Cum se procedeaza la primirea unui concediu medical ? Este necesara raportarea lui intr-un anumit numar de zile la Casa de Sanatate? Eu sunt angajator , concediul este pe luna iunie pentru 19 zile. Este corecta depunerea lui alaturi de D112 aferenta lunii iunie dupa depunerea acesteia (pana pe 25 iulie 2012) ? Multumesc!
In cazul desfacerii contractului de munca cf. art.55 lit b, acordul partilor, mai este necesara perioada de preaviz? multumesc!
Multumesc!
Am rugamintea de a atasa un astfel de model de contract pentru un sediu de intreprindere individuala. Va multumesc!
Răspuns la discuția licenta spiru haret 2009
In dreptul facultatii Management Financiar contabil, specializarea contabilitate si informatica de gestiune, perioada 2008 si 2009 apare numai FR. In dreptul coloanei ci ID apare liniuta. Sa intelec ca nu suntem vizati? Eu stiu ca cei de la contabilitate, marketing si finante eram singurele specializari acreditate .
Va multumesc pentru raspuns!
Eu am sustinut licenta in 2009 la Contabilitate si informatica de gestiune I.D.
Se pare ca nu figureaza aceasta specializare la cele care trebuie sa sustina din nou examenul de licenta. Eu asa inteleg, voi ce parere aveti?
:(
Răspuns la discuția SRL, SNC, ... CE RECOMANDATI??
Va multumesc ! Si mai astept si alte pareri!
Răspuns la discuția SRL, SNC, ... CE RECOMANDATI??
Multumesc! deci nu mai este nevoie de obtinerea autorizatiilor sanitare , de mediu ,..... pentru obtinerea autorizatiei?
Care ar fi pasii pentru infiintarea intreprinderii individuale?
Pentru evidenta contabila este nevoie de contabil?
In cazul in care angajez persoane cu contract de munca, platile aferente contractului cum se vor inregistra?
Va multumesc!:)
Buna ziua! Care ar fi forma cea mai avantajoasa pe care ar trebui sa o infiintez pentru o mica afacere?
Este vorba de un mic atelier de croitorie unde sa pot confectiona diverse produse la comanda. As vrea sa pot angaja 2-3 persoane cu contract de munca. ce forma ar fi cea mai buna: rapid de infiintat, fara taxe si impozite mari, fara multe autorizatii de obtinut.
Va rog sa-mi recomantati legislatia necesara ( de studiat) si avantajele si dezavantajele diverselor forme juridice.:)
va multumesc!