avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua
Se inregistreaza in Revisal suspendarea in cazul angajatului in concediu medical ?
Daca da, cind anume se face aceasta inregistrare ? ( ex . concediu medical emis pentru perioada 09-18.02, depus la societate in data de 13.02)
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 15:59, 25 Iunie 2012
Concediul medical nu se inregistreaza in ReviSal, chiar daca atunci cand
o persoana care se afla in incapacitate temporara de munca nu este prezenta
la serviciu.
Ultima modificare: Luni, 13 Februarie 2012
ligadiangeli, utilizator
Va multumesc !
ligadiangeli a scris:

Concediul medical nu se inregistreaza in ReviSal, chiar daca atunci cand
o persoana care se afla in incapacitate temporara de munca nu este prezenta
la serviciu.


Daca este in incapacitate de munca poate fi si prezenta la serviciu ?
==========

Hg nr.500/2010 exclude completarea si transmiterea prin Revisal a suspendarilor in baza certificatelor medicale.
Cum se procedeaza la primirea unui concediu medical ? Este necesara raportarea lui intr-un anumit numar de zile la Casa de Sanatate? Eu sunt angajator , concediul este pe luna iunie pentru 19 zile. Este corecta depunerea lui alaturi de D112 aferenta lunii iunie dupa depunerea acesteia (pana pe 25 iulie 2012) ? Multumesc!
La primirea concediului medical dvs procedati la inregistrarea lui, modificati pontajul persoanei in consecinta, introduceti certificatul in programul de salarii. La sfarsitul lunii cand veti face statul de plata verificati si Declaratia 112. Dosarul pentru recuperarea banutilor il puteti depune in termen de 90 de zile.
Dosar Casa de Sanatate:
- certificat medical,
-D 112
-dovada achitarii contributiilor
-statul de plata
- cerere tip
- fisa sintetica.

Statul de plata nu mi-a fost cerut de fiecare data.

Alte discuții în legătură

Nelamurire concedii medicale ELENA2009 ELENA2009 am o nelamurire legat de modificarile privind concediile medicale. la ce casa de sanatate se depune informarea cu privire la intrarea in concediu medical, la ... (vezi toată discuția)
Concediu medical marii_loon marii_loon Buna seara, va rog sa-mi spuneti daca declaratia pe proprie raspundere privind domiciliul in cazul in care esti in concediu medical se depune la ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate anymaryh anymaryh buna ziua! va rog sa ma ajutati: la intrarea in concediu prenatal, se prezinta unitatii concediul medical (cod indemnizatie 08) , intrebarea : care este ... (vezi toată discuția)