avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate ic68

Activitate ic68

am nevoie de un sfat
cunosc o mamica care a nascut recent si nu poate sa isi inregistreze copilasul ptr ca i s-au furat toate actele .Problema este ca nu e din orasul acesta ,a fost plecata din tara mult timp a locuit cu o persoana dubioasa de la care a trebuit sa fuga si a gasit adapost in orasul meu .Locuieste cu chirie cu mama ei care lucreaza aici de putin timp .Problema lor este f complicata avand in vedere ca amandoua sunt plecate de acasa de la barbatii lor si daca nu au actele in regula nu pot inregistra nici copilul.Acesta trebuie scos din spital dar nu pot ptr ca nu au certificatul de nastere,Certificatul de nastere nu il pot face ca mama nu are acte ,tatal a disparut cand a aflat ca mama e gravida. Va rog care este solutia ,nimeni nu e dispus sa o ia in spatiu ptr ca e straina .Orice sfat este binevenit ,amandoua femeile sunt disperate si mi-e mila de ele.Multumesc
buna ziua
imi cer scuze daca nu postez intrebarea la locul potrivit
Tatal meu este paralizat de 10 ani .In urma cu 4 ani a inceput sa prezinte necroza pe maini apoi pe picioare .Acestea s-au transformat treptat in rani care se extind in loc sa se vindece
mentionez ca a fost consultat la domiciliu de mai multi medici dermatologi deoarece nu putem sa il transportam lla cabinet .In functie de medicamentele prescrise le-am aplicat prin asistare la domiciliu.Pansare ,consult periodic etc .Nu da rezultate nimic fiind in stare avansata de degradare si o alimentatie slaba (doar iaurt si fructe pasate) .Deoarece ranile nu se vindeca doamna doctor care vine periodic la domiciliu ne-a recomandat sa il internam sa il trateze pe tatal meu chirurgical(sa ii taie pielea infectata ).Tatal meu refuza internarea iar doamna doctor ne solicita semnatura pe proprie raspundere ca ne asumam toate riscurile .Eu sunt de acord sa il internez desi stiu ca ptr el va fii o trauma sa il scoatem dupa atatia ani din patul lui .El este constient si nu vrea sub nici o forma sa mearga la spital spunand ca nu mai vrea sa traiasca.
problema e ca mie mi-e frica sa semnez un act in numele lui (tatal meu neputand sa semneze si sa vorbeasca clar )Am nevoie de un sfat,exista o modalitate cu martori sa intocmesc un act prin care sa pot justifica refuzul tatalui meu ? ptr ca nu vreau sa am probleme daca el desi stie ca s-ar putea infecta (septicemie) nu vrea sa asculte medicu.La randul ei doamna doctor se teme de acelasi lucru ,desi stie ca din partea noastra nu are de ce sa isi faca probleme ,,si-a facut datoria,dar vrea si ea sa fie acoperita ,Va rog ajutati-ma sa gasesc o solutie legala ,nu ma lasa inima sa il internez cu forta sa il sedeze cand stiu ca nu mai va trai mult .Multumesc