avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate rmorcoasa

Activitate rmorcoasa


Domnule Albert, asa cum am intrebat si aici pe forum, asa am intrebat-o si pe doamna notar sa-mi spuna in baza carei legi/prevederi a decis sa trimita prin posta procura. A refuzat sa-mi raspunda, spunandu-mi sa caut in lege. Si ei bine, asta am facut, am cautat in Noul cod Civil, si nu am gasit nimic legat de faptul ca doamna notar poate decide dupa bunul plac ce sa faca cu o procura, care nu a fost revocata: [ link extern ]

Mai mult, faptul ca initial mi-a spus ca-mi poate da procura daca primeste mail de la tatal meu, ca mai apoi sa se razgandeasca in privinta asta, plus alte lucruri pe care nu le consider normale legate de prestatia doamnei notar, toate acestea da, m-au facut sa "ma gandesc imediat la reclamatie", deoarece unele persoane doar asa se pot tempera, si pot fi invatate sa nu mai faca acelasi lucru si altor persoane, si sa le trateze cu respect. Dar se pare ca in tara asta, in fata medicului si a notarului nu ai voie sa pui intrebari, sau sa pui la indoiala prestatia, ca vai doamne, ei sunt zei, nu trebuie sa fie deranjati. Era asa greu sa stea de vorba cu mine calm si frumos, si sa-mi explice care sunt motivele legale pentru care nu-mi poate da mie actul dupa ce acesta a fost platit, dupa ce l-am ridicat, iesind cu el din biroul dansei?

Iar dansa cunostea situatia, faptul ca tatal meu pleaca din tara, iar cand am platit procura din banii mei (doarece tatal meu nu a avut banii la el) nu a mai deranjat-o acest aspect, a acceptat sa primeasca banii.

Acum am facut procura degeaba, deoarece doar tatal meu o poate ridica de la posta, si daca este in tara oricum nu mai avem nevoie de aceea procura, am pierdut si banii dati pe procura, si timp, nervi, si posibil si cumparatorii imobilului. Nu credeti ca am si eu voie sa ma gandesc la o reclamatie? Plus ca am pus niste intrebari, nu am dat cu parul.

Apreciez totusi faptul ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi, insa esti cam transant. Probabil ai de a face cu fel de fel de oameni, insa nu toti suntem la fel. O zi buna!
Buna ziua,

Am fost impreuna cu tatal meu la un notar unde tatal meu mi-a facut o procura pentru a putea sa semnez eu in numele lui un precontract de vanzare al apartamentului sau.

Am platit procura, am ridicat-o si la scurt timp dupa ce am iesit din biroul notarial, tatal meu s-a intors pentru a mai discuta ceva cu doamna notar si a uitat procura in biroul dansei.

A doua zi tatal meu a plecat din tara, iar cand am fost eu sa iau procura din biroul dansei, aceasta mi-a spus ca nu imi poate inmana mie procura, ca doar tatal meu o poate ridica. I-am spus ca dansul este plecat si ca eu am nevoie acum de procura pentru a ma folosi de ea. I-am spus ca il pot suna si ca ii poate confirma telefonic ca este de acord ca sa iau eu inapoi procura, insa dansa a refuzat si a zis ca imi poate da procura inapoi doar daca tatal meu ii trimite mail in care sa mentioneze acest lucru. I-am trimis mail tot in aceeasi zi si am sunat-o ca sa ii spun acest lucru, insa dansa mi-a zis ca a expediat deja prin posta actele.

Vreau sa stiu in baza carei legi/prevederi doamna notar a refuzat sa imi inmaneze procura din moment ce aceasta a fost platita si eu sunt parte a acelei procuri? Si repet, eu impreuna cu tatal meu am iesit cu procura din biroul dansei, apoi ulterior tatal meu s-a intors si a uitat procura la dansa in birou. Din moment aceasta procura contine numele meu, si s-a facut pentru ca eu sa ma servesc de ea, nu este logic si normal ca eu trebuie sa intru in posesia ei ca sa ma pot prezenta cu aceasta procura unde este necesar?

Din moment ce doamna notar nu a avut acordul scris al tatalui meu de a expedia prin posta aceasta procura, in baza carei legi/prevederi a luat dansa decizia unilaterala ca poate trimite prin posta aceasta procura?
Răspuns la discuția certificat de revolutionar
Buna ziua! Revin cu o alta mica problema. Varul meu a fost la sediul SSPR de pe bulevardul Iancu de Hunedoara, si s-a prezentat la ghiseu cu buletinul pentru a se interesa de numarul dosarului al carui bon de inregistrare l-a pierdut. A cerut sa vada daca il mai gasesc in baza de date. Mi-a spus ca acolo este o doamna care nu este deloc cooperanta si care nu a vrut sa il ajute sub nici un fel, nu a vrut sa faca aceasta cautare, motivand ca trebuia sa aibe grija de el (de bonul de inregistrare de cand a depus dosarul in 2007). Am de gand sa merg personal cu el acolo si sa facem o cerere, pe care sa o inregistrez. Puteti sa imi spuneti care este procedura in cazul in care aceasta persoana refuza inregistrarea acestei cereri? Nu stiu daca tot ea se ocupa sau nu, insa intreb ca sa stiu tot ce am de facut odata ajuns acolo. Multumesc
Răspuns la discuția certificat de revolutionar
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția certificat de revolutionar
Am vrut sa ii raspund utilizatorului "lumi71" care a raspuns usor ironic. Am apelat la acest forum pentru a afla cum poti/daca mai poti intra in posesia certificatului de revolutionar din moment ce 01 ianuarie 2010 a fost termenul limita. Am de gand sa "lupt" pentru persoana acesta sa intre in drepturi si vreau sa stiu pasii pe care i-au urmat altii sau ce trebuie sa faci. Imi pare rau daca s-a inteles altceva din raspunsul meu.
Răspuns la discuția certificat de revolutionar
Din pacate nu toti cei care au participat la revolutie au avut cunostintele necesare si nici priceperea pentru a isi cere drepturile. Multi sunt oameni simplii care nu cunosc foarte bine legile si ce presupune crearea unui dosar, drumuri, petitii, si tot ceea ce presupune obtinerea acestui certificat. Personal am o cunostinta care din cauza ca nu a avut cine sa il ajute cu informatii a apelat la cineva care i-a luat banii in schimbul promisiunii ca il va ajuta, insa degeaba. Acest om chiar a PARTICIPAT la revolutie, este un om simplu, fara prea multa carte, care are foarte multe probe care dovedesc calitatea de participant la revolutie, singurul lucru care ii mai lipseste acum este acest certificat. Din pacate la acesti oameni nu s-a gandit nimeni, nu ii pasa la nimeni de acesti oameni, nu o sa vezi sa faca cineva o fapta buna, sa ii ajute pe acesti oameni. Eu nu am stiut de problema lui decat acum cateva luni, insa sunt hotarat sa lupt pentru el pe toate fronturile pentru a incerca sa ii obtin drepturile care le merita cu adevarat. Chiar daca termenul acesta e trecut, trebuie sa existe o cale, in justitie sau mai stiu eu ce pentru a-l pune in drepturi. In final, nu mai judecati asa repede lucrurile, ca s-ar putea sa nu cunoasteti toate amanuntele.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru clarificari. In sfarsit un raspuns clar si la obiect, din care sa inteleaga toata lumea cum sta problema in ceea ce priveste sfaturile. Eu nu sunt avocat de profesie si nici nu cunosc prea multe despre ceea ce implica aceasta profesie. Nu am stat sa ma gandesc niciodata cate variabile pot interveni intr-o problema juridica si cate solutii se pot gasi, si de asemnea cate rasturnari de situatii pot fi, deorece nu m-am lovit pana acum de vreo problema in care sa am nevoie de ajutorul avocatului. Sunt sigur ca sunt multi ca mine. Asta nu inseamna ca suntem lenesi in gandire sau inceti la minte, insa daca nu esti obisnuit cu asemenea lucruri, nu realizezi pe moment ca sunt foarte multe dedesubturi. Si in viata de zi cu zi sunt cazuri complicate, insa nu cu asa multe variabile si nu asa sucite :D ca sa zic. Asa ca atitudinea care vi s-a parut ca o am eu, poate a fost din aceasta cauza. Nu am vrut sa ignor nici un sfat, numai ca nu am inteles subtilitatea mesajului :). De unde sa stiu eu toate implicatiile hotararii mele? Eu am spus doar ceea ce imi doream :)). Ca sa intelegi si dvs. situatia, reiau exemplul cu site-ul: vreti sa va faceti un site personal, si spuneti "ce mare scofala? cateva pagini si asta e.". Insa, la fel, si aici sunt multe de luat in considerare: compatibilitate cu diverse browsere, paginile sa fie optimizate, intrebuintarea acestuia, nevoia de securitate, elemente introduse, numar de pagini, etc. Cred ca daca toti cei care pun intrebari, ar citi mai intai ceea ce ati scris mai sus, atunci nu o sa mai apara asa multe probleme, si totul ar decurge mai linistit si mai la obiect.
O sa inchei aceasta discutie care vad ca nu duce nicaieri, dar nu inainte de a clarifica cateva lucruri. In primul rand modul in care am pus problema ( www.avocatnet.ro/content/for... )
e unul cum se poate de firesc si normal. Nu vreau sa fiu rautacios, insa domnul care a raspuns la acest subiect, nu mi-a raspuns la intrebarea care ma interesa pe mine de fapt. Sa nu se inteleaga ca nu a fost bine venit raspunsul dumnealui, insa problema pe care o aveam eu era alta, si anume ceva trecut in lege legat de impozit. Nu era vorba de ce fel de act e mai bine sa fac, nici nu am pus intrebarea aceasta, ci era vorba de impozit. Deci, daca doamna avlil sau altcineva gaseste un topic la fel cu cel deschis de mine, atunci sa ma anunte si pe mine. :D. Apoi am adus clarificari suplimentare. M-am interesat si pe internet, citind unele legi si unele interpretari la problema mea, lucru care ma asteptam sa il aud si aici, insa nu s-a intamplat, si de aceea am zis ca sunt aproape sigur ca am dreptate, deoarece am vazut ca legea este in vigoare. Asta era de fapt problema mea, relativ simpla: se aplica sau nu legea cu acea prevedere? Deci nu inteleg care a fost deranjul asa mare? Unde s-a gresit? Ce trebuia sa fac, cum sa ma comport altfel? Mie mie se pare ca aveti o problema prea mare de ego si ca nu ati citit bine subiectul topicului meu :).

Pe formuri, in general, oamenii raspund fara aceste orgolii duse la extrem (parerea mea), atat timp cat te exprimi frumos si nu jignesti. Am foarte multa experienta pe multe forumuri din diverse domenii, sunt sigur ca mult mai multa decat multi de aici, si nicaieri nu am avut probleme de genul acesta, si nimeni nu mi-a reprosat pana acum aceste lucruri scrise aici. De aceea mi se pare mult trasa de par situatia asta, si in loc sa se treaca cu vederea un aspect asa mic si neimportant se face mare tam-tam. Pe nici un forum nu am intalnit aceasta atitudine, daca cineva gresea, i se atragea frumos atentia, daca era ironic, la fel i se atragea atentia sau mai stiu eu ce, dar in orice caz i se raspundea sau i se zicea ceva. Nu era lasat de izbeliste, doar pentru simplul motiv ca a fost ironic. Ca nu mi s-a raspuns ca nu era nimeni obligat, sau din orice alt motiv, pot sa inteleg si sa accept pentru ca e normal. Dar ca nu mi s-a raspuns din cauza ca vai am spus o fraza nu stiu mai cum, asta mi se pare, nu stiu cum sa zic, cam exagerat. Insa sunt oameni si oameni, fiecare cu ale lui. Daca asta este atitudinea pe acest forum, atunci asta e. Asa ca stimati utilizatorii aveti mare grija cum va alegeti cuvintele, ca riscati sa nu fiti bagati in seama, riscati sa fiti pusi pe zidul rusinii. Si nu ultimul lucru, ce ar fi trebuit sa scriu, cum ar fi trebuit sa ma exprim ca sa nu supar pe nimeni si sa primesc raspuns.

P.S. Vad ca aveti fani care va voteaza comentariile. =D>

Nemaipomenit raspuns. In cazul acesta si eu sper sa nu existe numai juristi ca dumneavoastra.

Inainte de aceea afirmatie a mea care recunosc ca a fost cam rautacioasa (orice om mai greseste), nu s-a mai catadicsit (ca sa citez pe cineva cunoscut :)) nimeni sa raspunda, asa ca nu asta a fost motivul pentru care nu am primit raspuns.

Nu vi se pare ca va deranjati cam repede si mult prea tare, mai ales ca nu aveti nici o legatura cu problema mea si nu v-am facut nimic? Asa sunt toti juristii? Ce ar trebui sa faca un om daca sa zicem ca s-a exprimat mai acid? Ar trebui sa faca plecaciuni ca a suparat prea marele jurist? Nu e bine sa stiti sa va suparati asa repede si asa tare, face rau la sanatate. Fiti mai ingaduitoare si mai iertatoare ca sunt sigur ca si dvs. gresiti. Tratati o afirmatie a mea, ca un capat de tara. Vad ca pana la dvs. nimeni nu s-a mai exprimat asa agresiv si transant. Si pana la urma nu inteleg ce am facut? Am injurat, am folosit expresii triviale, am dat in cap cuiva, ce am facut asa rau de trebuie sa fiu pus la zid, si sa numai vorbeasca nimeni cu mine, de zici ca suntem pe vremea nazistilor? E o atitudine de gradinita parerea mea. Sfatul meu, v-am zis, este sa fiti mai concilianta, viata e frumoasa nu are rost sa o traim in intrigi. O zi buna.


P.S. Mi se pare mie sau meseria asta e cam frustanta? :))
Doamnelor, domnilor, vad ca ceea ce am scris v-a "aprins". In primul rand nu am acuzat pe nimeni de nimic :). Doar am prezentat o situatie a unui coleg de-al dvs, deoarece am considerat ca se lega de intrebarea topicului (nu vreau sa mai continui pe acest subiect aici, asa cum a spus si Alin). Relaxati-va, ca nu suntem in tabere diferite, nu am venit cu secera razboiului. Pur si simplu mi-am prezentat punctul meu de vedere (am dreptul sa fac pe acest site, nu?:D). Cred ca se poate vorbi calm si detasat, nu vad de ce trebuie sa incepem cu liste de nemultumiri, si sa emitem valori de judecata asupra persoanelor pe care nu le cunoastem. Eu nu am facut acest lucru pana acum , si cer si eu acelasi lucru. Acum sa le luam separat.

Vad ca v-ati expus o lista intreaga a nemultumirilor, si poate pe buna dreptate, insa sunteti :offtopic: :tooth: (nu era mai bine sa creati un topic separat cu ce va place si ce va nemultumeste?). As vrea sa le raspund celor doua doamne care au scris despre mine:
- pentru doamna romascanu - citez "Daca ati pus vreo intrebare la care nimeni nu a catadicsit sa va raspunda, aflati ca nimeni nu era obligat sa va raspunda". Draga doamna, nu pot sa o oblig pe sotia mea sa imi raspunda, dar aici pe un site, in fata calculatorului. Asa ca nu am avut aceasta asteptare, poate doar speranta, din moment ce am intrat pe acest site. Primul aspect. Iar al doilea, sa stiti ca a catadicsit sa raspunda cineva, caruia i-am luat in considerare parerea, insa deoarece nu am expus toate datele problemei, asa cum bine ati spus si dvs intr-un post, nu am putut primi un raspuns mai exact.
- pentru doamna avlil - "sa crezi ca stii raspunsul, dar vrei o simpla confirmare si sa te deranjeze (apropo de "lipsa raspunsurilor" pentru rmorcoasa) ca altii au alte pareri". - Tocmai de aceea am intrat pe acest site, pentru ca nu stiam raspunsul la problema mea. Nu am intrat sa cer doar o confirmare si nu am fost deranjat de nici un raspuns. Cred ca m-am comportat cum trebuie. Am multumit frumos si am continuat discutia ca sa lamuresc si celelalte neclaritati ale mele. Apoi ma jigniti daca insinuati ca as fi putut sa-l apostrofez. Nu-mi sta in fire, si nici in caracter. De ce trebuie sa punem raul inainte si sa ne gandim la tot felul de cazuri ipotetice, ce s-ar fi putut intampla? Vad ca scrieti in numele lui (celui care mi-a raspuns) sau ii cititi gandurile. Poate a avut alta motivare pentru care nu a mai scris. Eu unul ii multumesc totusi pentru ce a scris.

Stiti care cred eu ca e problema, dumneavoastra (avocatii, juristii) judecati faptele unui om prin prisma activitatii dvs., si aveti asteptari ca intrebarile si raspunsurile utilizatorului sa fie formulate intr-un anume fel, dupa un anume tipar, insa nu va ganditi ca aceea persoana nu vrea sa fie nepoliticoasa prin modul de exprimare, ci pur si simplu nu are notiuni juridice, si formuleaza cum stie el mai bine intrebarea. Poate omul acela e de buna credinta insa nu se gandeste la toate aceste aspecte care le-ati enumerat dvs., si care sunt sau nu intemeiate. Nu se gandeste pentru ca nu are de-a face zi de zi cu asa ceva. Sunt aproape sigur ca daca ati veni la mine sa va faceti propiul site, nu ati sti ce sa cereti exact, sau cum, si probabil ca eu m-as supara ca imi cereti un lucru absurd, sau ca nu aveti idee despre ce vorbiti. Insa stau si judec, si din moment ce nu aveti pregatirea necesara e normal sa nu puteti cere exact in termenii care trebuie. Eu zic ca ar fi mult mai usor, sa ii raspundeti direct, si anume, daca cineva a pus o intrebare care s-a mai discutat, faceti bine si dati un link, sau puteti sa ii spuneti simplu ca s-a mai discutat si sa caute in forum. Sau daca e ceva ce v-a deranjat la formulare sau la raspunsul utilizatorului, e mai bine sa ii ziceti direct. Poate nu a fost atent, si nu a facut-o cu intentie. Daca e necesara o consultatie, ii spuneti pe scurt motivele, si sunt sigur ca multi vor intelege. Cred ca se pot evita foarte multe neintelegeri si neplaceri de ambele parti. Nimeni nu e perfect si adevarul e undeva la mijloc.


P.S. Inainte sa postez problema mea, am cautat sa vad daca s-a mai discutat insa nu am gasit un subiect asemanator.
P.S. 2. Ma vrea cineva ca client? :D