avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate Dyablo2408

Activitate Dyablo2408

in primul rand nu intra-n discutie ca matusa sa-mi cedeze / vanda partea ei. Nici macar nu o cunosc si da este sora unchiului si a tatalui meu.
nu prea exista metode de a ne folosi toti 5 de acel imobil sau 4 daca o excludem deocamdata pe matusa si sunt perfect constient ca trebuie facuta iesirea din indiviziune.
Ma intereseaza insa sa pot intra in acel imobil deoarece nu locuiesc in Bucuresti si toate demersurile pt iesirea din indiviziune trebuiesc facute acolo.
De ce as merge la un hotel unde as plati bani grei cand as putea folosi la fel de bine acel imobil, in plus poate asa as forta putin mana unchiului sa ajungem la o intelegere echitabila.
Mai exact asta ma si interesa, daca incalc vre-o lege intrand oarecum cu forta in acel imobil, sau daca exista vre-o procedura de urmat (ex. plangere la politie si impreuna cu agenti si martori fortata intrarea) si/sau daca mai imi trebuie si alte acte in afara certificatului de mostenitor.

As mai avea si declaratiile a 2 martori care au luat parte la o convorbire telefonica in care unchiul refuza categoric accesul nostru in acel imobil.
am inteles si eu idea, eu de fapt vroiam sa ajung la, pot sa intru in acel imobil sau nu. Nu-l pot forta sa-mi dea cheia, dar ce ma opreste sa sparg usa? in fond e si usa mea.
Pai la fel cum se foloseste el de bunul respectiv ar trebui sa ma pot folosi si eu, cu ce e el mai proprietar decat mine?
exista vre-o lege pe care va bazati?
si pana la finalizarea actiunii eu nu pot beneficia de bunul mostenit?
Buna ziua,

daca poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema legata de o mostenire:

Impreuna cu alti 2 frati ai mei am mostenit de la bunica noastra, 3/9 dintr-un imobil in bucuresti.
Mostenirea s-a impartit in felul urmator: 1/9 eu; 1/9 fratele meu; 1/9 sora mea; 3/9 unchiul meu si 3/9 matusa mea care momentan este plecata din tara.
Mentionez ca succesiunea a fost incheiata.
Acum eu impreuna cu fratii mei am dori sa putem folosi acel imobil, iar unchiul nostru ne refuza total accesul in acel imobil. Acest unchi nu locuieste acolo si totusi refuza sa ne dea si noua o cheie. Noi banuim ca ar putea avea un chirias cu forme nelegale acesta fiind si motivul pentru care nu doreste ca noi sa intram in acel imobil.
Intrbarea mea este: ce masuri as putea lua eu pentru a ma putea folosi de cota mostenita?
Multumesc,
Pop Marius
Si nu pot face nici o contestatie sau ceva? macar sa trag de timp cumva si-n cel mai rau caz sa-l vand eu si sa-mi achit datoria.
P.S. Cu vecinul nu ma pot intelege am incercat asta inainte sa avem procesul.
Buna Ziua,
In urma cu un an mai exact in ianuarie 2010 am fost data in judecata de catre un vecin deoarece l-am inundat. Procesul a fost castigat de el in urma sentintei ramanand sa-i dau despagubiri in valoare de aproximativ 2000 euro.
Eu nu am acesti bani si nici nu am avut, drept pentru care vecinul s-a dus la executor.
Am fost si eu la executorul respectiv si am lasat o hartie prin care-i explicam situatia si ceream sa mi se puna poprire pe salariu. (mentionez ca salariul este minim pe economie). Saptamana trecuta, am gasit o alta hartie de la executor prin care mi se cerea sa-i achit vecinului in 15 zile toata suma, in caz contrar mi se va scoate apartamentul la licitatie.
Va rog sa-mi spuneti daca pot face ceva pt a nu-mi pierde apartamentul avand in vedere ca nu am de unde da atatia bani odata.
Multumesc.
Răspuns la discuția succesiune in alt oras
Va multumesc mult.
Ar trebui sa indeplinesc tote criterile la care faceati referinta avand in vedere ca sunt fiul defunctului.
Răspuns la discuția succesiune in alt oras
Va Multumesc.
As mai avea o intrebare, in cazul in care succesiunea in cauza sa facut, exista vre-un termen in care poate fi atacata?
Pot afla daca sa facut succesiunea dupa o persoana in Bucuresti si ce contine aceasta fara a ma deplasa pana acolo.
Mentionez ca sunt din Arad.