avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Vali .

Activitate Vali .

Partajul s-a făcut între mai multe persoane și eu aveam cea mai mica cota, iar instanța a stabilit să mi se plătească o sultă. Apelul s-a făcut invocând o sultă care nu reflectă realitatea. Pot cere la înfățișare dreptul de proprietate?
Partaj judiciar

În urma partajului judiciar instanța a stabilit că trebuie să primesc o sultă în compensație cu dreptul meu din locuință. Există posibilitatea ca la apel să recâștig dreptul meu de proprietate și nu sulta?
Cum mă sfătuiți să pun problema avocatului care mă reprezintă? El zice că nu se poate să mai fiu în acte.
Vă mulțumesc.
Mulțumesc
Eu trebuie sa încasez sulta, însă nu doresc acest lucru. Am înțeles că există o procedura prin executor prin care mi se poate deschide un cont la cec în care se virează sulta, se încheie un proces-verbal. Cu acesta datornicul merge la OCPI și se ridică ipoteca de pe imobil. In aceste condiții, dacă eu refuz sa ridic banii din contul care s-a deschis pe numele meu ce se întâmplă cu acei bani? După o perioadă se pot întoarce înapoi la plătitor sau banca se poate folosi de ei sau există altă variantă?! Dacă da, care?
Răspuns la discuția Vanzare teren agricol
Și ce se întâmplă cu banii din contul cec? Cine se poate folosi de ei dacă beneficiarul sultei nu ii vrea?
Răspuns la discuția sulte platite
Ce se întâmplă cu sultele plătite în cont cec și neridicate de persoana îndreptățită? Rămân o perioada în cont și apoi se întorc la persoana care i-a plătit sau se folosește banca de ei ? Exista un termen legal?
Răspuns la discuția sulte platite
Ce se întâmplă cu sultele plătite în cont cec și neridicate de persoana îndreptățită? Rămân o perioada în cont și apoi se întorc la persoana care i-a plătit sau se folosește banca de ei ? Exista un termen legal?
Și dacă vrea sa plătească, iar eu nu vreau sa accept ce se întâmplă? Care sunt demersurile care se fac?
Urmează apelul, însă, indiferent de rezultat, nu doresc încasarea acestei sulte.


gi-jane2 a scris:

Si cu ce credeți ca va ajuta?


Încerc să găsesc o lămurire legală la problemă și nu o părere personală.