avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate sonya79

Activitate sonya79

Mulțumesc frumos

trandafir2 a scris:

Instanța poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere dacă sunt întrunite următoarele condiții:

poate dispune inseamna ca nu este obligata sa dispuna suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, ci are aceasta posibilitate

Atât a venit ....îmi explica cineva dacă este definitiva ?




Şedinţe
16.09.2022
Ora estimata: 09:00
Complet: C.Penal. 2
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin 1, 4 si 10 C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. stabileşte pedeapsa de 9 luni închisoare în sarcina inculpatului, pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, prev. de art. 335 alin. (1) C.pen. În baza art. 83 alin. (1), (3) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii stabilita inculpatului pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Brasov, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 404 alin. 3 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 272 C. proc. Pen. şi art. 274 alin. 1 C. proc. Pen., obligă pe inculpatul la plata către stat a sumei de 272 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 72 lei aferentă urmăririi penale şi suma de 200 lei în cursul judecăţii. Ia act ca inculpatul a fost asistat în prezenta cauza de aparator ales. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în data de 16.09.2022 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 1089/2022 16.09.2022

Solutionare unui caz penal....În 2021 am un dosar penal conducere fara permis ....în 16/09/2022 am primit SOLUTIONARE ..In baza articolului 83 alin (1).(3) C ....9 luni închisoare....amana aplicarea pedepsei pe un termen de supraveghere...art.82 C de doi ani a de la data de ramaneri definitive a prezentei hotărâri. Cu drept de apel 10 zile de la comunicare .Noi nu am făcut apel ...nu trebuia sa îmi vina definitiva ? Dacă în acești doi ani de supraveghere...ma prind iar la condus fără permis ...ce se poate intampla? Știam ca după solutionare trebuia sa îmi vina definitiva ...dar încă nimic ...poate greșesc eu
BUNA ZIUA AM O INTREBARE ...AM FACUT APEL ...AM AVUT TERMENUL PE DATA DE 26 SEPTEMBRIE ...DAR SA ANTICIPAT PE DATA DE 18 IULIE ...OARE DC?E VB DE ARTICOLUL 353 ALINIAT 10 CPP...IMI POATE EXPLICA CAREVA IN TERMENI SA POT INTELEGE ...MULTUMESC FRUMOS
Va mulțumesc frumos!

adrian@13 a scris:

Dacă Parchetul nu a făcut apel, Curtea de Apel poate să îî mențină sau să micșoreze motivat pedeapsa. Nu există nicio garanție că pedeapsa va fi micșorată. Există această posibilitate legală. Nimeni de aici nu poate ghici cum vor vedea lucrurile cei doi judecători ai Curtii de Apel. Cert este că pedeapsa nu poate fi mărită in propria cale de atac.


PRIMA OARA A PRIMIT 9 FARA EXECUTARE LUNI CU 2 ANI DE INCERCARE (NU CU SUSPENDARE)A DOUA OARA ...ADUNAND CELE 9 LUNI ...SI CU CE IA S-AU DAT ACUM TOTAL 2 ANI SI 4 LUNI...EXECUTATE DEJA 4 LUNI ...AU RAMAS CEI 2 ANI ....ARTICOLUL 91 SPUNE CONCUES DE INFRACTIUNI ...PRIMA SA NU FIE MAI MARE DE UN AN ....IAR TOTAL 3 ANI ....DECI CE SA INTELEG ...DACA EL AL LUAT PRIMA 9 LUNI?...CU TOT CU A DOUA 2 ANI SI 4 LUNI...DECI NU SAU DEPASIT CELE SPUSE DE ART...91....DAR ORICUM EU NU INTELEG LEGEA DE ASTA INTREB ...MULTUMESC FRUMOS
Buna ziua nu prea?Sau nu are deloc?ce se poate intampla la apel?Parchetul nu a facut apel ....avem vreo sansa sa ii mai scada din pedeapsa?
Buna ziua nu prea?Sau nu are deloc?ce se poate intampla la apel?Parchetul nu a facut apel ....avem vreo sansa sa ii mai scada din pedeapsa?
REVIN IARA CU O INTREBARE CRED CA NU M-AM EXPRIMAT BINE DECI COPILUL MEU IN 2021 A CONDUS FARA PERMIS ...FARA ACCIDENTE ...I SAU DAT
16.09.2022
Ora estimata: 09:00
Complet: C.Penal. 2
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin 1, 4 si 10 C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. stabileşte pedeapsa de 9 luni închisoare în sarcina inculpatului, pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, prev. de art. 335 alin. (1) C.pen. În baza art. 83 alin. (1), (3) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii stabilita inculpatului pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Brasov, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 404 alin. 3 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 272 C. proc. Pen. şi art. 274 alin. 1 C. proc. Pen., obligă pe inculpatul la plata către stat a sumei de 272 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 72 lei aferentă urmăririi penale şi suma de 200 lei în cursul judecăţii. Ia act ca inculpatul a fost asistat în prezenta cauza de aparator ales. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în data de 16.09.2022 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 1089/2022 16.09.2022
ACUM A FOST PRINS IAR SI A PRIMIT IN TOTAL CU CELE 9 LUNI ...2 ANI SI 4 LUNI ...EXECUTATE 4 LUNI IN REGIM DE DETENTIE ...AVEM SANSA LA APEL DE O SUSPENDARE ?