avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate AdrMa_Ro

Activitate AdrMa_Ro

Multumim! Acum avem o idee de cat ar fi :)... pentru oricine altcineva ar fi usor sa scoata profitul, noi fiind in varsta si cu probleme de sanatate, si nestiind nimic despre legi/bani nu dorim decat sa iesim mai repede din amestecatura asta si sa traim in pace...
Multumesc mult, nu am stiut ca se poate vinde si fara partaj! Am inteles ca va fi pe nimic!
Multumesc de lamuriri.
Pe site-ul asta https :// notari.pro / contract / taxe-donatie (am spatiat ca sa ma lase sa postez) zice ca impozitul ar fi 1% din valoare... am incercat cu mai multe valori de imobil, si am pus "persoane fizice neinrudite" (caci suntem de gradul 4) si imi da impozit exact 1% din valoare... nu 3%...
Nu stiu care e corect, si e mare diferenta cu cat imobilul e valorat la mai mult.
Da, cotele sunt clare, nu exista nici un dubiu. Scopul nostru e sa iesim cat mai repede (din. motive de sanatate) si cat mai ieftin din treaba asta, fara sa punem multi bani jos pe care nu ii avem.

Am vinde daca putem, dar dupa cate inteleg trebuie facuta partajarea prima oara si nu avem sa punem jos taxele de partajare (30 mii euro, adica 3% din valoarea pe hartie - nu reala - a imobilului+teren).
Partajarea va duce la instanta caci nu avem cu cine ne intelege (desi am incerca totul inainte sa donam), care inseamna alti bani pe care nu ii avem... Plus ca fiind la comun, cine va dori sa mearga acolo sa cumpere daca partea comuna (curtea, zona scarilor, coridoarele) e murdara si arata groaznic (au facut depozit de tot felul de obiecte, masini de spalat vechi, mobile vechi, colaci de sarme, calorifere care nu mai merg, etc - arata ca un depozit de second hand). Trebuie sa faci slalom sa urci pe scari sau sa intri de pe strada pana la casa.
Deci nu avem mari sperante ca va cumpara cineva...ne-am muta afara si sa inchiriem etajul nostru dar am mai incercat sa inchiriem si le-au facut viata amara la chiriasi, dupa care au plecat in cateva luni.

Se pot vinde cotele si fara partajare???
"Ridicol" in sensul ca ei iau totul gratis si noi pe deasupra mai trebuie sa platim ceva sa le dam totul pe tava... nu in sensul ca statul n-ar trebui sa ia, sau notarul sa nu fie platit... m-am gandit doar la situatia noastra.

Cred ca nu suntem pana la gradul 2 - e vorba de varul meu si unchiul (tatal varului, cumnatul mamei) - eu sunt cu mama iar varul cu tatal lui pe cealalta parte. Deci se pare ca va fi inca 3% impozit...

Da, avem cotele pe CF, daca asta inseamna "documentatie cadastrala si intabulare"...???

De fapt cat e tariful de intabulare pe care il mentionati d-voastra? Cat e TVA?

Cred ca bunul imobiliar/teren va fi valorat la 1 mil euro pe hartie (grila notariala), dar nu se va putea vinde nici pe jumate...

Deci la cat am putea ajunge daca donam? 50mii euro???? Acum mi se pare si mai ridicol...
Cum se poate renunta la o mostenire pe cote (imobil plus teren)?

Noi nu ne putem intelege cu ceilalti mostenitori, nu avem de unde plati taxa de timbru de 3% pt iesirea din indiviziune, si nici cheltuielile de avocat etc care vor urma (caci ceilalti mostenitori nu sunt flexibili sau rezonabili).

Ar fi ideal daca am putea primi ceva de la ei (sa ne cumpere partea) dar ei stiu ca noi nu avem bani sa incepem demersuri si spun ca nici ei nu au bani sa ne cumpere.

Ultima solutie ar fi sa le "donam" cotele noastre. Cum se face asta si va costa ceva (cat???) - ar fi ridicol sa ne coste, dar poate putem sa ii facem pe ei sa plateasca actele de donatie. De asemenea, dureaza mult sa le donam? Noi nu mai putem sa traim acolo din mai multe motive...

Multumim!
Pt o casa folosita la comun (stil bloc cu 2 etaje, mostenita pe Cote, nefiind facuta iesirea din indiviziune) care sunt drepturile si obligatiile colocatarilor?

1. De exemplu, daca eu am locuit tot timpul la et. 1, pot inchiria acel apartment fara sa cer acordul celorlalti mostenitori de Cote?
2. Daca cineva vrea sa adauge panouri solare sau sa faca alte schimbari, se pot face aceste schimbari fizice ale cladirii fara acordul celorlalti? Plus, sunt obligati toti mostenitorii sa plateasca aceste constructii?

Va multumesc!
Multumesc. Cred ca am vazut pe grilele notariale ca valoarea terenului in Oras e 250euro per metru patrat plus cladirea nou si casa veche a bunicii pe aceleasi teren, ar putea pe hartie ajunge la 1 million euro...
Gandesc bine?
Dar in realitate proprietate nu se va putea vinde decat pe jumate de million - care at fi ideal (s-ar putea si mai putin). Plus ca ar dura Ani sa vindem, locatia fiind not optima.
Cera ce vreau sa zic e ca si 3% calculat din 1 million, plus alte taxe, am putea ajunge la 50 Mii euro de pus Jos - ceea ce e prea mult si nu stiu daca si cand am recupera banii, mai ales ca locuiesc in strainatate si e mai greu sa ma ocup de asa ceva prin email...
Pentru o casa/teren mostenit pe Cote, cum se face iesirea din indiviziune si cine plateste taxele?

Daca sunt 5 mostenitori si 3 din ei vor sa faca partajul, platesc cei care vor sa il faca?

Daca ceilalti 2 nu vor sa iese din indiviziune, ce se poate face?

De asemenea cat sunt taxele pentru iesire - in cel mai bun caz (cand cei 3 se inteleg cu celilalti 2), si in cel mai rau caz cand se ajunge in instanta (putem presupune 5% din valoarea bunului drept onorariu la avocat, ce altceva se mai plateste?).
Da, ar fi fost tare usor dar nici mama nici matusa si nici noi nu am avut nici un habar de toate chestiile astea…
Cred ca vom merge pe judecata, nu vrem sa fim in afara legii.
Multumim!