avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletafrasineanu

Activitate nicoletafrasineanu

Buna ziua !

Am termen de judecata vineri si imi trebuie un formular de amanre a judecatii pentru lipsa de aparare. Caut de 2 doua zile pe net si nu gasesc o formulare ci numai articole care ma inebunesc. Poate cineva sa ma aujute daca stie de unde pot lua de pe net un formular de genul asta.

Multumesc
Răspuns la discuția PFA
Daca e asa cum spui tu cu siguranta ma voi descurca.

Sincer am ceva temeri cu "declaratiile si termenele de depunere la ANAF" caci e atat de scarbos sistemul si nu te lamuresc deloc si asa ca am lacune cu tipul de declaratii si perioadele de depunere. PFA-ul este infiintat in Ianuarie si pana in momentul de fata nu l-am folosit dar de luna aceasta intru in paine asa ca singurele declaratii au fost cele de la inceput de infiintare care nu stiu ce denumire au ca m-a ajutat cineva sa le fac deoarece e deschis in Focsani iar serviciul e in Bucuresti.
Ca plata obligatorie am priceput pana acum ca este sanatatea in cazul meu caci sunt si angajata .Daca mai este ceva va rog sa-mi spuneti - stiu ca este discutat si paradiscutat subiectul asta dar am citit atat de multe pareri ca nu mai stiu ce sa mai cred cu adevarat.

Multumesc de implicare
Răspuns la discuția PFA
Multumesc,

acum m-am mai linistit.
Vroiam sa mai stiu daca contabilitatea in partida simpla poate fi tinuta de mine nu neaparat de un contabil si daca DA as avea o problema sa deosebesc cheltuielile deductibile de cele nedeductibile.Si inca ceva - am nevoie si de registru de casa?
Răspuns la discuția PFA

Buna ziua!

am o intrebare de baraj si anume banii pe care ii incasam prin PFA putem sa-i folosim in scopuri personale fara sa mai dam explicatii prin documente justificative sau procedura de cheltuiala trebuie facuta ca la societati fiecare banut trebuie sa aiba acoperire de factura ori bon fiscal.

Răspuns la discuția INFO PFA
Buna ziua!

revin cu o intrebare de baraj si anume banii pe care ii incasam prin PFA putem sa-i scoatem din banca si sa-i folosim in scopuri personale fara sa mai dam explicatii prin documente justificative sau procedura de cheltuiala trebuie facuta ca la societati fiecare banut trebuie sa aiba acoperire de factura ori bon fiscal.

Răspuns la discuția INFO PFA
Buna ziua!

revin cu o intrebare de baraj si anume banii pe care ii incasam prin PFA putem sa-i scoatem din banca si sa-i folosim in scopuri personale fara sa mai dam explicatii prin documente justificative sau procedura de cheltuiala trebuie facuta ca la societati fiecare banut trebuie sa aiba acoperire de factura ori bon fiscal.
Răspuns la discuția INFO PFA
Bun,
deci am inteles ca nu face parte din cei cu norma fixa de venit si trebuie sa-si tina evidenta contabila in partida simpla si sa-si depuna declaratiile 70 si 220( asta la inceput pana isi incepe activitatea). Dar nu inteleg de ce trebuie sa mai contribuie si el ca persoana fizica autoriz la sanatate cand deja cotizeaza prin salariu.
Răspuns la discuția INFO PFA
Multumesc,

am priceput cat de cat ce inseamna contabilitate in partida simpla. Era important de stiut pentru mine respectiv pentru EL. De la administratia finan din Focsani ia zis ceva de contabilitate in partida simpla dar priceput cum e nu a intrebat ce inseamna.

Multumesc inca o data
Răspuns la discuția INFO PFA
Cred ca nu m-am facut inteleasa, legat de contributii nu am o problema caci este angajat si se platesc toate contributiile catre stat ce nu stiu este ceva ce ati scris mai sus legat de impozitare. NU stiu daca activitatea precizata in CUI adica Activitati ale agentiilor de publicitate beneficiaza de norma fixa de venit sau impozit 16% rezultat din Venituri -chelt.
Discuție INFO PFA
Buna ziua tuturor cunoscatorilor intr-ale PFA-ului.

Verisorul meu si-a facut un PFA cod CAEN 7311- Activitati ale agentiilor de publicitate in Focsani el fiind angajat in Bucuresti. Am citit pe forum ca PFA -urile sunt cu norma fixa si Venituri -Cheltuieli. Sincer nu stiu in ce categorie intra el cu incadrarea de mai sus, nu stiu daca are nevoie de contabilitate si nu stiu ce declaratii trebuiesc depuse , unde aici sau la Fosani si cand ( ca si data / perioada din an).

In speranta ca cineva autorizat va avea buna vointa sa-mi raspunda la multitudinea semnelor de intrebare urez tuturor cunoscatorilor intr-ale PFA-ului o zi MINUNATA .