avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate c50567240

Activitate c50567240

Răspuns la discuția Încetare CIM-Termen judecată
Mai mult de atât când mi-a desființat postul angajatorul mi-a comunicat în decizia de concediere că în cazul în care vreau să contest acest lucru să mă adresez contenciosului administrativ.
Lucru pe care l-am și făcut. În paralel l-am acționat și pe încetare CIM.
Și surpriză, după 10 luni, tot așa după multe amânări (pe contencios administrativ) au dat pronunțarea sau hotărârea finală în care au spus că acest lucru nu ține de contencios administrativ și că oarecum e vina angajatorului că mi-a comunicat acest lucru și dosarul se "transferă" sau se "lipește" la acesta pe încetare CIM.
Deci practic, dacă nu mergeam în paralel și cu încetare CIM hotărârea finală era că nu ține de contencios administrativ și mai mult de atât după 1 an ce mai poți face? Să deschizi proces pe încetare CIM? Dacă acest lucru trebuia în 30 de zile de la comunicarea deciziei de concediere? Și în acea decizie a scris "eronat" cui trebuie să mă adresez în caz de vreau să contest?
Și tocmai din acest considerent, faptul că s-a "alipit" la dosarul principal cel de pe încetare CIM era sau este de la sine înțeles că e o "probă" în plus să zicem sau cel puțin ar trebui să cântărească mult mai mult în momentul în care s-a dat primul termen de pronunțare și cu atât mai mult să și dea hotărârea finală.
Angajatorul nu e sancționat cu nimic pentru faptul că mi-a comunicat eronat cui trebuie să mă adresez, mai mult de atât instanța confirmă acest lucru prin alipirea dosarului care nu "cântărește cu nimic" și acum când trebuia să dea hotărârea finală ce fac ei? Repune pe rol dosarul. De aia funcționează lucrurile în România așa bine, "datorită" acestor judecători care au 2 luni vacanță vara, salarii imense, fac greve pentru că de, nu le convine la câtă muncă prestează..
Din cauza lor, rămân mulți pe drumuri care au cazuri similare cu al meu și tot ce poți face e să aștepți "Paștele cailor" și nici atunci când se va da un verdict, se va da unul tot în defavoarea ta.
Răspuns la discuția Încetare CIM-Termen judecată
Ați spus că instanța nu a fost lămurită complet cu privire la cauza aflată pe rol.
În momentul în care au fost amânări cu privire la acest aspect și anume prin administrarea probelor de ambele părți și mai mult de atât la ultimul termen acesta (angajatorul) nu a mai avut probe de adus s-a dat termen de pronunțare.
Dacă acest lucru a fost deja o dată în sensul că a trecut prin acest filtru sau prin toate etapele care presupun desfășurarea unui proces în instanță.. se pot trezi ca în acest caz scuzați expresia "că li se scoală lor" din lipsă de probe sau alt motiv să repună tot procesul de la început?
După atâtea amânări ale pronunțării..cum vine asta? Să repună pe rol iar?
Bună seara!
Revin cu o situație și nu știu cum ar trebui procedat.... am contestat o dispoziție de încetare CIM și după un 1 an și 3 luni s-a ajuns la 3 amânări ale cauzei pentru administrare probe și 6 amânări ale pronunțării.
Astăzi a fost ultimul termen în care teoretic trebuia să se pronunțe asupra cauzei.
Dar, surpriză, pe portal a apărut că s-a amânat cauza tocmai până la sfârșitul lui noiembrie în care spune că "se va repune cauza pe rol pentru data...., pentru când vor fi citate părțile"
Ce înseamnă acest lucru??? La ultima amânare de administrare probe din partea angajatorului (nu a avut probe să aducă) și din acel moment s-a dat primul termen în care s-a amânat pronunțarea (și tot până atunci au fost date și concluziile scrise) și de acolo au urmat celelalte amânări consecutive.
La ce ar trebui să mă aștept?
Se poate urgenta emiterea soluției finale printr-o cerere ceva?
Sau ce înseamnă că se repune cauza pe rol? Se aduc iar probe tot așa cu amânări de cauză și ulterior amânări de pronunțări?
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns/răspunsuri strict pe acest subiect și nu la modul general.
Mulțumesc frumos!
Un primar a fost găsit de către Agenția Națională de Integritate în conflict de interese (acesta dând o dispoziție de funcționare a magazinului unde soția este administrator). Menționez că, dispoziția a fost dată în 2021 în perioada mandatului 2020-2024 a acestuia.
În luna februarie 2024 acesta (primarul) a contestat anularea acestei decizii în contencios administrativ în instanță.
La primul termen din luna mai 2024 instanța a respins ca inadmisibilă pe o parte solicitarea reclamantului de sesizare a Curții Constituționale cu privire la excepția de neconstituționalitate a prevederilor art. 76 alineat 1 din Legea 161/2003. Cu drept de recurs în termen de 48 ore.
Pe altă parte, respinge ca nefondată acțiunea formulată de către reclamantul (primarul) în contradictoriu cu Agenția Națională de Integritate. Cu drept de recurs în termen de 15 zile.
Pe portal se regăsește calea de atac: RECURS în iunie 2024.
Pe articolul de lege spune că dacă va fi găsit în conflict de interese acesta nu va mai putea ocupa o funcție publică timp de 3 ani sau va fi demis din funcție.
Întrebare:
Cât durează de la recurs până se va pronunța definitiv și Curtea Constituțională sau cine va judeca recursul.
Acesta a câștigat din nou alegerile. Dacă va fi investit în luna octombrie există posibilitatea ca acest recurs să se prelungească pe câțiva ani prin prisma faptului că este încă la putere și are susținerea partidului? Ba, chiar să ducă și acest mandat până la sfârșit?
Presupunând prin absurd că se va pronunța până la învestirea sa sau chiar și după octombrie trebuie să își prezinte imediat demisia?
Sau va aștepta hotărârea definitivă să îi vină acasă și de atunci va trebui să-și depună demisia? Și în aceste condiții există varianta ca acea hotărâre să ajungă la poștă și să o țină ascunsă cât mai mult pentru a rămâne în funcție primarul?
Bună ziua!
Prezint următoarea situație implicit următoarele întrebări:
Un primar a fost găsit de către Agenția Națională de Integritate în conflict de interese (acesta dând o dispoziție de funcționare a magazinului unde soția este administrator). Menționez că, dispoziția a fost dată în 2021 în perioada mandatului 2020-2024 a acestuia.
În luna februarie 2024 acesta (primarul) a contestat anularea acestei decizii în contencios administrativ în instanță.
La primul termen din luna mai 2024 instanța a respins ca inadmisibilă pe o parte solicitarea reclamantului de sesizare a Curții Constituționale cu privire la excepția de neconstituționalitate a prevederilor art. 76 alineat 1 din Legea 161/2003. Cu drept de recurs în termen de 48 ore.
Pe altă parte, respinge ca nefondată acțiunea formulată de către reclamantul (primarul) în contradictoriu cu Agenția Națională de Integritate. Cu drept de recurs în termen de 15 zile.
Pe portal se regăsește calea de atac: RECURS în iunie 2024.
Pe articolul de lege spune că dacă va fi găsit în conflict de interese acesta nu va mai putea ocupa o funcție publică timp de 3 ani sau va fi demis din funcție.
Întrebare:
Cât durează de la recurs până se va pronunța definitiv și Curtea Constituțională sau cine va judeca recursul.
Acesta a câștigat din nou alegerile. Dacă va fi investit în luna octombrie există posibilitatea ca acest recurs să se prelungească pe câțiva ani prin prisma faptului că este încă la putere și are susținerea partidului? Ba, chiar să ducă și acest mandat până la sfârșit?
Presupunând prin absurd că se va pronunța până la învestirea sa sau chiar și după octombrie trebuie să își prezinte imediat demisia?
Sau va aștepta hotărârea definitivă să îi vină acasă și de atunci va trebui să-și depună demisia? Și în aceste condiții există varianta ca acea hotărâre să ajungă la poștă și să o țină ascunsă cât mai mult pentru a rămâne în funcție primarul.
Mulțumesc!
Singurul lucru care e de înțeles. E că aceștia trebuie compătimiți și că stai la mâna lor pentru că "așa e sistemul" și așa merg lucrurile la noi. Ca o glumă și cu asta închei:Totuși e bine că nu se depășesc termenele de pronunțare din restul UE.
Mulțumesc pentru răspunsuri și pentru timpul acordat.
O zi frumoasă!
Aici nu empatizez cu opinia dvs legată de acest sistem.
Să presupunem că așa ar fi. Să se aloce mai mult timp pentru studierea unui dosar ceea ce face mai greoaie finalizarea celor care sunt în curs sau deja în fază finală.
Dar nu mi se pare normal ca un dosar atunci când se deschide și e pe rol, când după termenele în care ai cerut probe atenție din partea angajatorului în plus pe lângă cele (care au fost motivele) de desființare a compartimentului în cauză (totodată a postului) pe care-l ocupam. Mai ales că în paralel am deschis un dosar pe contencios administrativ așa cum a specificat angajatorul în cazul în care nu sunt mulțumit cu decizia de desființare a postului. Și ce credeți? Instanța după 7 luni a dat "verdictul" că nu ține de contencios administrativ că a greșit angajatorul, nu trebuia să scrie că trebuie să mă adresez în contencios și se adaugă la acesta de contestare a CIM. Deci practic, eu dacă nu deschideam și pe CIM, rămâneam pe "drumuri" în continuare din greșeala angajatorului și cine știe dacă aveam vreo finalitate la acel dosar.
Cum am mai spus, în momentul în care a dat termen de aducere probe, altele decât acele motive , nu a avut angajatorul. Și practic, în momentul în care dai termen de pronunțare ar trebui să fie logic și concis că după toate probele aduse de ambele părți mai ales din partea mea (care sunt "demonstrate" că a a desființat postul ilegal) plus lipirea procesului de contencios la acesta, fără drept de apel trebuia să dea hotărârea la prima pronunțare. De tot amână???
Înțeleg, când sunt situații când adevărul e undeva la mijloc și e un caz greu, da. Pentru a aborda cazul respectiv s-ar subînțelege durata de judecată să fie mai mare.
Dar la cazuri de genul, în speță al meu. Unde lucrurile sunt alb pe negru și nu e caz de amânări, tocmai aici amâni aceste pronunțări. Și tocmai din această cauză trebuie să stau pe drumuri, fără serviciu??
Acest dosar al meu, vă zic durează mai puțin de 8 minute să-l "frunzăriți" și să îi dați un verdict.
Să înțeleg că ar fi de așteptat după judecător și de dispoziția acestuia.
Nu le ajung salariile pe care le au și vor mai mult, înțeleg și acest aspect.
Pentru acest dosar, 8 luni a fost amânat doar din cauza aceasta ( ba că erau în vacanță - săracii muncesc prea mult și merită 3 luni vacanță, ba cum au ieșit din vacanță au intrat în grevă, ba că după au intrat și grefierii în grevă). Am înțeles și aceste aspecte, dar nu mi se pare normal ca în momentul în care dai o pronunțare să o amâni în funcție de "dispoziția" judecătorului și de timpul acestuia.
Mulțumesc pentru răspunsul la întrebare.

Într-o etapă s-a amânat cauza pentru administrare de probe din partea angajatorului, acesta neavând probe nu a mai adus nimic. Și s-a stabilit termen de pronunțare. În care au fost trimise și concluziile scrise. După care s-a tot amânat această pronunțare ajungându-se la a treia amânare.
Și nu înțeleg de ce se ajunge la atâtea.
Este șansa să se mai amâne? Și de câte ori?
Bună ziua!
Am o situație în care am contestat o dispoziție de încetare CIM și după un an s-a ajuns la amânarea pronunțării.
Deja este la a treia amânare.
Câte amânări se mai pot face? Și în acest caz se poate urgenta emiterea soluției finale?
Mulțumesc