avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1909 soluții astăzi
Forum Activitate Antimis

Activitate Antimis

Este clar ca cele doua contracte de munca se suprapun, insa imi este teama ca daca renunt la preavizul prevazut in contract, angajatorul ma va da in judecata pe motiv ca nu am respectat CIM.... Este posibil asa ceva?

Va multumesc...
Va multumesc pentru ajutor!

Decizia de demitere a fost inregistrata la Inspectoratul Teritorial de Munca.

Contractul meu Individual de Munca prevede o perioada de preaviz in cazul demisiei. Contractul colectiv de munca unic la nivel national CCMUN2007-2010, in art. 74 alin (3), spune ca in perioada preavizului salariatul poate sa lipseasca 4ore/zi, insa nu specifica cum a rezultat preavizul, ca urmare a demiterii sau a demisiei. Prin urmare, nu se poate intelege ca dupa ce depun demisia intru in perioada de preaviz si pot absenta 4 ore/zi?

Apoi, daca Instanta de judecata va accepta cererea mea de reintegrare in munca, este posibil ca la acel moment sa mai am un alt contract de munca si astfel sa nu il pot respecta pe unul dintre ele. In aceasta situatia, cand sunt fortat sa renunt rapid la unul dintre contracte, ce probleme pot sa am cu angajatorul implicat?

De fapt, care este calea cea mai scurta si sigura de a schimba la Camera de Munca decizia de demitere bazata criteriul necorespondentei profesionale (art. 61 alin. d) din Codul Muncii) cu incetarea contractului colectiv de munca prin demisie, prin intelegere amiabila sau chiar restructurarea postului?

Va multumesc ...
Am fost demis nemotivat, pe criteriul necorespondentei profesionale (art. 61 alin. d) din Codul Muncii). Contractul Individual de Munca a incetat pe 15 Ianuarie 2009.

Am facut contestatie la Tribunal, in care am cerut:
- anularea deciziei de concediere;
- reintegrarea in munca in functia avuta;
- plata salariului cuvenit la zi (am formulat aceasta cerinta si cu scopul de a forta pe angajator la o solutionare rapida a conflictului; nu am cerut alte daune sau eventuale comisioane rezultate din vanzari.)

Infatisarea la Tribunal va avea loc in curand.

Recent, am primit telefon de la Angajator, prin care imi spunea ca imi trimite prin posta cu confirmare de primire revocarea deciziei de concediere.

Contractul individual de munca a incetat de mai bine de o luna. Mai este aceasta revocare valabila? Este adevarat ca in situatia prezentata, doar instanta mai poate anula decizia de concediere?

Cand ma pot considera in mod efectiv reintegrat in munca? Sau, altfel spus, cand pot sa consider ca sunt in prima zi de lucru de la reinceperea activitatii?

Chiar daca da impresia de cinism, cand imi pot prezenta cel mai curand demisia, dupa reintegrare?

In perioada de preaviz pot sa lipsesc 4ore/zi?

Va multumesc pentru ajutor!

C. P.
I-am atras atentia angajatorului ca decizia de concediere nu este bine formulata. Mi-a raspuns: "Ne vedem la Tribunal!".

Am fost si la Camera de Munca, iar Inspectorul de serviciu a spus ca Decizia de condeciere trebuia sa detalieze cum am fost gasit necorespunzator la locul de munca.

Am constatat ca in cazul meu nu s-a respectat, marcar formal, procedura indicata prin Contractul Colectiv de Munca la Nivel National.

Va multumesc!
Sarbatori Fericite!

C. P.
Va multumesc pentru raspunsuri!

Desfacerea contractului de munca s-a facut pe baza art. 61 alin. d) din Codul Muncii. Decizia nu este, in nici un fel, motivata! Se precizeaza doar "deoarece salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat". Deci, decizia poate fi contestata.

Asa cum am mai spus, contractul meu de munca prevede ca trebuie sa prestez 4 ore/zi si ca ma oblig sa prestez alte 4 ore/zi (20ore/sapt) munca voluntara. Am inteles ca pot sa absentez 4 ore pe/zi pentru a imi cauta un loc de munca. Insa, nu inteleg cum ramane cu cele 4 ore/zi (20ore/sapt) de munca voluntara pe care trebuie sa le prestez conform C.I.M.?

Ar mai fi de precizat faptul:
- C.I.M s-a semnat la 20.10.2008 si prevedea o perioada de proba de 3 luni de zile, insa Codul Muncii o limiteaza la 30 zile (nu detin functie de conducere, sunt un simplu "ing. vanzari");
- am mai fost demis pe 21.11.2008 ("cu preaviz de 15 zile zile in perioada de proba") fara ca decizia sa indice temeiul legal; a doua zi lucratoare, pe 24.11.2008 am primit o anexa prin care se indica temeiul legal, art. 61, alin. d din Codul Muncii, fara vreo alta motivatie.
- Pe 26.11.2008 am primit o "Comunicare" scrisa prin care sunt anuntat ca pe 11.12.2008 trebuie sa ma prezint la sediul firmei la ora 16.30 (programul de lucru este pana la ora 17.00), "in vederea unei examinari profesionale corespunzatoare locului de munca... si fisei postului...", insa la data vizata nu eram considerat angajatul firmei. In plus, nu se intelege clar ca testerea se va avea loc chiar 11.12.2008, nu se precizeaza modalitatea de testarea (scris, oral, etc) si nici ce trebuie sa pregatesc pentru testare.
-A doua zi, pe 27.11.2008 am primit o alta decizie prin care era anulata decizia din 21.11.2008 prin care eram demis. Ulterior seful mi-a comunicat verbal ca renunta sa ma mai testeze si ca prin restructurarea activitatii firmei voi fi demis. La numai cateva zile inainte de testare, mi-a comunicat verbal ca nu a renuntat la ideea testarii.

- Pe 11.12.2008, in timpul timpul programului de lucru, s-a intrunit comisia. Am precizat faptul ca nu este indicat clar modalitatea de testare si nici alte informatii necesare. Seful a initiat un proces verbal, m-a intrebat cum doresc sa raspund la intrebari (am spus ca prefer o discutie orala), si au inceput sa imi citeasca intrebarile. La o serie de intrebari am raspuns corect, la altele desi am raspuns bine, din cauza ca intrebarile nu erau bine formulate, s-a creat confuzie, iar raspunsurile meu corecte, nu au fost validate. La alte intrebari nu aveam cum sa raspund, pentru ca, de exemplu, intrebarile urmareau date tehnice de catalog ce nu pot fi memorate. Am ramas chiar dupa program, dar la un moment dat am plecat. Intrebarile mi-s-au pus pe o durata de aprox. 30 min,dupa care au urmat comentarii.
Nu mi-s-a comunicat rezultatul testului nici pana acum!
Dintre cei trei membri ai comisiei, doar seful poate revendica o anumita experinta profesionala care l-ar face credibil ca membru al comisiei. Din comisie mai facea parte si o colega, proaspat absolvent de facultate si debutanta in domeniul vanzarilor si un inginer de aplicatii, fost angajat al firmei, in prezent sotia lui fiind angajata a firmei.
- a doua zi, pe 12.12.2008 am primit o decizie prin care sunt concediat pe baza art. 61 alin. d.... Decizie este nemotivata si nu face referire nici macar la testul anterior. Perioada de preaviz este de 20 zile lucratoare, C.I.M incetand pe 15.01/.2008.

Probabil ca seful va emite o alta dezizie prin care anuleaza decizia prin care ma demite, fie imi va mai da o anexa cu explicatii suplimentare.

In cazul ca fac plangere la Tribunalul, cui trebuie sa fie adresata aceasta si, in linii mari, ce ar trebui sa cer?

Va multumesc!

C.P.


Buna ziua!

CIM meu prevede un program de lucru de 4 ore/zi si ca ma angajez sa efectuez alte 4 ore suplimentare de munca voluntara (in cadrul unei firme de vanzari electronice). Am fost demis de catre angajator cu perioada de preaviz de 30 zile.

1. In perioada de preaviz, cate ore sunt obligat sa lucrez? Puteti sa imi argumentati raspunsul?

2. Doresc sa contest in justitie Decizia de demitere (nu sunt specificate motivele pentru care nu corespund profesional postului), dar in intervalul de 30 zile in care am dreptul sa contest decizia trebuie sa merg la servici si asfel nu am suficient timp la dispozitie. In plus, in aceasta perioada sunt sarbatorile de iarna si banuiesc ca activitatea la tribunal este redusa. Cum trebuie sa prodedez?

3. Firma la care lucrez este situata in sectorul 2, iar adresa mea este tot in sectorul 2. Intr-adevar, contestatia trebuie sa o fac la Tribunalul Municipiului Bucuresti, asa cum indica Decizia de demitere?

Va multumesc!

C.P.
Răspuns la discuția Demitere nemotivata
Problema ipotetica pentru care solicitam explicatii suplimentare ar fi aparaut, in mod practic, cand nu as fi putut sa respect intervalele de lucru stabilite prin cele doua contracte de munca, pentru ca aceste intervale de lucru s-ar fi suprapus. Pe de alta parte, as dori sa mai stiu in ce conditii se face evaluarea profesionala a unui angajat si cum se stabileste ca acesta nu corespunde profesional postului.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Demitere nemotivata
Ar mai fi existat urmatoarea posibilitate, cel putin teoretica: se putea intampla ca in perioada de preaviz sa fi semnat cu o alta firma un alt contract de munca, cu incepere de la data expirarii preavizului. Retractarea deciziei de intrerupere a contractului de munca initial ma punea in situatia de a avea doua contracte de munca. Pe care dintre cele doua ar trebui sa il onorez si pe care nu? Daca ultimul contract semnat este mai important, atunci mi-as mai fi putut cere drepturile in justitie fata de primul angajator?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Demitere nemotivata
Dar, prim prima decizie se intrerupea Contractul Individual de Munca si trebuia comunicata in 5 zile la Camera de munca. Are dreptul patronul sa revalideze Contractul de Munca? Revalidarea Contractului de Munca nu este de competanta justitiei? Apoi, in cazul in care eu am primit decizia de demitere si mi-am programat alte activitati in timpul programului de lucru...? In plus, Seful mi-a promis o noua "concediere pe cinste"...

Va multumesc!
Am fost demis (mi-s-a desfacut contractul individual de munca cu preaviz) printr-o decizie nemotivata. A doua zi am primit o anexa la aceasta decizie prin care se preciza articolul din Codul muncii (61 alin d) pe baza caruia am fost demis, fara a se indica motivele. In perioada de preaviz, la numai 4 zile lucratoare (6 zile impreuna cu sambata si duminica), am primit o noua decizie care o anula pe prima. Spuneti-mi, va rog, la sfarsitul perioade de preaviz, sunt sau nu sunt angajatul firmei? Adica, contractul meu individual de munca este valabil in continuare?

Va multumesc!

C.P.