avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1484 soluții astăzi
Forum Activitate petreionut1

Activitate petreionut1

Mulțumesc frumos pentru răspunsurile dvs.!Avem doar un proces verbal scris între mine (reclamantul) și mandatarul lor (avocata).Iar a doua zi când a primit banii avocata lor mi-a trimis un mail cum că au ajuns banii, față de ei nu mai avem nicio datorie și le.a transmis pârâților să meargă la notar! Săptămâna viitoare am să mă întâlnesc cu avocata lor să ne pună la dispoziție o chitanță ceva cum că ei și.au primit banii și nu ne rămâne decât să așteptăm să vedem când au de gând să finalizeze,am citit undeva că ar fi un termen de 15 zile in care ei ar trebui să ia legătura cu mine! Vă mulțumesc frumos pentru răspunsurile date și vă doresc multă sănătate și binecuvântare!
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri,dar vă mai deranjez cu o întrebare: Există un termen limită pentru ca ei să meargă la un notar?Adică mă gândesc să nu aștept cu lunile sau anii pt că eu am fost de bună-credință și cum mi.a ajuns hotărârea definitivă cum am făcut plata!
Multumesc frumos pentru răspunsul dvs.!Ei sunt plecați din țară,am achitat totul pe contul bancar al avocatei lor!Eu ar trebui să merg și la tribunal pt a depune și acolo cum că am achitat?
Bună seara!Am achitat sulta compensatorie am anunțat avocata pârâților, am trimis dovada plății prin extras bancar,vă rog frumos imi puteți spune care sunt urmatorii pasi pe care trebuie să-i urmez?Mulțumesc anticipat!

Bună ziua cu respect!de curand am castigat procesul succesoral,dar in curtea in care locuiesc mai sunt inca 2 imobile care apartin la doi frati ai mei plus un teren de circa 600mp care apartine bunicilor mei decedati in anul 1955 respectiv 1973 teren pe care nu exista un titlu de proprietate!in anul 2008 mama mea a vandut doua terenuri din curte celor 2 frati,unul dintre frati prin constructia imobilului a depasit cu 30-40 mp pe terenul bunicior mei,de curand am aflat de la avocata fratilor mei cum ca unul dintre frati a deschis proces de uzucapiune pe terenul bunicilor impotriva Primăriei si impotriva celuilalt frate care are teren in curte,dar la proces reclamantul fratele meu nu a specificat ca ar mai fi si alti mostenitori la terenul bunicilor ba mai mult avocata fratilor mi.a propus daca sunt de acord sa.mi dea o suma de bani pe care odata a zis ceva de 6800lei ,iar dupa a zis 16000lei cu,conditia sa nu ma amestec la dosarul lor si sa anunt ca mai sunt si alti mostenitori.Eu de 6 ani de zile am arat in fiecare an terenul il intretin in urma cu 3-4 ani am plantat pomi fructiferi,am facut si o micuta gradina de legume,fratii nu locuiesc in Romania au venit si.au construit la rosu si au plecat din 2008 de cand mama mea le.a vandut terenuirle detinute de ea ,fratii nu au taiat odata iarba din curte,dupa ei totul a fost abandonat.Intrebarea mea este:Cum ar trebui sa procedez pentru a anunta Judecatoria ca mai sunt si alti mostenitori la acest teren pe care eu il ingrijesc de 6 ani ,iar mama mea din 1973 de cand a murit ultimul bunic si pana in anul 2014 cand a decedat si dansa a muncit acest teren!Multumesc anticipat!
Bună ziua cu respect!de curand am castigat procesul succesoral,dar in curtea in care locuiesc mai sunt inca 2 imobile care apartin la doi frati ai mei plus un teren de circa 600mp care apartine bunicilor mei decedati in anul 1955 respectiv 1973 teren pe care nu exista un titlu de proprietate!in anul 2008 mama mea a vandut doua terenuri din curte celor 2 frati,unul dintre frati prin constructia imobilului a depasit cu 30-40 mp pe terenul bunicior mei,de curand am aflat de la avocata fratilor mei cum ca unul dintre frati a deschis proces de uzucapiune pe terenul bunicilor impotriva Primăriei si impotriva celuilalt frate care are teren in curte,dar la proces reclamantul fratele meu nu a specificat ca ar mai fi si alti mostenitori la terenul bunicilor ba mai mult avocata fratilor mi.a propus daca sunt de acord sa.mi dea o suma de bani pe care odata a zis ceva de 6800lei ,iar dupa a zis 16000lei cu,conditia sa nu ma amestec la dosarul lor si sa anunt ca mai sunt si alti mostenitori.Eu de 6 ani de zile am arat in fiecare an terenul il intretin in urma cu 3-4 ani am plantat pomi fructiferi,am facut si o micuta gradina de legume,fratii nu locuiesc in Romania au venit si.au construit la rosu si au plecat din 2008 de cand mama mea le.a vandut terenuirle detinute de ea ,fratii nu au taiat odata iarba din curte,dupa ei totul a fost abandonat.Intrebarea mea este:Cum ar trebui sa procedez pentru a anunta Judecatoria ca mai sunt si alti mostenitori la acest teren pe care eu il ingrijesc de 6 ani ,iar mama mea din 1973 de cand a murit ultimul bunic si pana in anul 2014 cand a decedat si dansa a muncit acest teren!Multumesc anticipat!
Multumesc frumos!Am depus o cerere la registratura tribunalului( pentru eroarea materiala,dar nu eram sigur daca am procedat corect),mi.a spus sa astept raspunsul!Multă sănătate!
Bună seara!M.am judecat cu frații pentru succesiunea mamei mele,i.am castigat,dar din eroare materiala in loc sa scrie succesiunea defunctei numele mamei mele s.a scris numele la unul din fratii mei care sunt in viata,eu trebuie sa le platesc sulta compensatorie si mă intreb dacă este aceasta eraore materială mă poate afecta cumva?Și o alta intrebare ar fi pe hoatarea judecatoreasca definita nu am un termen de plată pentru sulta compensatorie,dar nu dispun in intregime de toata suma adica as mai avea nevoie de 40% din ceea ce trebiuie sa le platesc as putea plati in rate sau sa cer si cui sa cer o păsuire de 2 luni,avand in vedere că traim dintr.un singur salariu 3 persoane dintre care unul minor fiind .Multumesc anticipat pentru răspuns!