avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1949 soluții astăzi
Forum Activitate Octavia1982

Activitate Octavia1982

Mi-am dat demisia din funcția publică ieri dar mi-a dat încă demisia aprobată.Am scris că doresc încetarea raporturilor de serviciu cu respectarea preavizului de 30 zile și a deranjat. Încă nu mi-au dat demisia semnată.Ce motive pot invoca să nu îmi semneze demisia?
Dacă un funcționar public demisionează, rămâne aceasta în corpul funcționarilor de rezervă?
Mă confrunt cu o situație neplăcută la instituția unde activez.Lucrez singură pe un post încadrată ca funcționar public ( organigrama cuprinde 3 posturi) și nu aduc pe nimeni prin transfer sau să scoată la concurs, pentru a mă putea înlocui și pe mine cineva În cazul în care vreau să plec in concediu sau daca intervine o situație neprevăzută.Sunt singura persoană delegată să facă stare civilă și evidența persoanelor.Am rugat primarul să îmi delege pe cineva prin dispoziție de primar să poată face măcar un deces dacă eu lipsesc,și mi-a spus că dacă nu am înlocuitor să nu plec nicăieri în concediu.Nu mi se pare normal ca eu sa stau doar acasă pentru că ei nu au personal , și dacă moare un cetățean să știu DOAR EU cum se face un certificat de deces.Orice răspuns îmi este de folos.multumesc
Lucrez într-o primarie și nu îmi acordă transferul pe motiv că nu are secretar general și că trebuie să rămân până angajează pe cineva. Mă pot înscrie la un concurs fără că ei să știe și ulterior să îmi dau demisia? Menționez că sunt încadrata ca și funcționar public.mulțumesc