avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters71772

Activitate ContSters71772

Răspuns la discuția IN LEGATURA cu NOUL COD PENAL ...
Deci daca este condamnat si s-a sustras executarii, in momentul in care intra noul cod in vigoare pedeapsa lui se stinge implicit, sau trebuieste hotarare judecatoreasca ?
Răspuns la discuția IN LEGATURA cu NOUL COD PENAL ...
...este pus in discutie tentativa de uz de fals, ...fapta care nu mai este specificata in noul cod ;
Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea:
-Daca in noul cod penal nu exista o infractiune pentru care a fost condamnata o persoana sub legislatia vechiului cod penal, ce se intampla cu persoana care este condamnata ? Multumesc anticipat Diana.
Buna ziua,
varul meu a fost condamnat pentru fuga de la locul accidentului, la pedeapsa de 18 luni cu executare, in cele din urma a fost gratiat cu decretul din 2002, iar in sentinta definitiva a fost condamnat 18 luni la locul de munca fiind gratiate, apoi dupa 2 sau trei ani (nu stiu exact) a fost implicat intr-o pseudo afacere cu un individ care era urmarit (filat), varul meu nu a asvarshit nici-o fapta dar i sa retinut intentia, respectiv tentativa de uz de fals, in conditiile in care nu sa gasit obiectul falsificat despre care se discuta, in cele din urma a fost condamnat si i s-a revocat si gratierea, in speta as vrea sa stiu daca perioada de incercare se poate calcula pana la sentinta definitiva a ultimei fapte comise si ce alte cai mai sunt pentru a fi condamnat la locul de munca sau alta lternativa de a sta in libertate ?
Multumesc anticipat, Diana T.
...problema nu ma priveste personal, ci pe varul meu care a fost condamnat pentru fuga de la locul accidentului, la pedeapsa de 18luni cu executare, in cele din urma a fost gratiat cu decretul din 2002, iar in sentinta definitiva a fost condamnat 18luni la locul de munca fiind gratiate, apoi dupa 2 sau trei ani (nu stiu exact) a fost implicat cu un individ care era urmarit (filaj), varul meu nu a asvarshit nici-o fapta dar i sa retinut intentia, deci tentativa de uz de fals, in conditiile in care nu sa gasit obiectul falsificat despre care se discuta, in cele din urma a fost condamnat si i sa revocat si gratierea, iar in speta as vrea sa stiu daca perioada de incercare se poate calcula pana la sentinta definitiva a ultimei fapte comise,
doresc sa stiu daca revocarea se calculeaza de la sntinta definitiva a faptei anterioare, Va multumesc !
In cazul in care este incalcata perioada de proba pentru eliberare conditionata, cum se socoteste, de la pronuntarea definitiva a primei infractiuni pana la pronuntarea definitiva a urmatoarei infractiuni (daca aceasta este probata) ?
Multumesc anticipat, Diana T.
Buna ziua,
as dori sa stiu daca pentru o condamnare cu suspendare la o pedeapsa de 18 luni, care este perioada de incerare, multumesc anticipat,
Diana
As fi interesata sa stiu daca perioada de rabilitare pentru cineva care a fost retinut apoi eliberata cu gratiere si ramanand o cndamnare cu suspendare, perioada reabilitari incepe din momentul elibarari sau din momentul pronuntarii definitive, in conditiile in care a fost eliberata inaintea pronuntarii definitive, multumesc anticipat, Diana
...Da a epuizat toate caile, adica a facut si apel si recurs !