avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate gaby.gunter

Activitate gaby.gunter

Răspuns la discuția noua taxa de poluare!!!!!!!!
VA ROG MULT UN SFAT!

Deoarece eu nu am de gand sa stau cu mainile in san cu privire la aceasta controversata Taxa, mai ales ca un cetatean din Turda a primit prin instanta dreptul de-ai inmatricula masina fara a plati taxa si un ONG din Bucuresti a chemat in judecata Guvernul Romaniei in legatura cu aceeasi taxa. Am gasit pe internet un site "proces.taxa-auto.payserv.ro",
dar care mi se pare putin ciudat pt ca nu apare numele nici unui avocat iar onorariul este foarte mic de doar 20 euro/proces. Se poate obtine ceva prin modalitatea descrisa acolo sau este doar o excrocherie? Sau ma poate ajuta vre -un avocat de pe acest site?
In speranta ca intrebarea mea nu este prea deplasata va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția taxa poluare
Stie cineva daca ordonanta cu marirea taxei a fost pblicata in monitor deoarece Finantele timisoara refuza sa mai incaseze banii, eu am actele deja bagate la ei (dupa ce au stat 1 luna jumate la RAR).
De facut se va face ceva, in data de 13 va fi miting mare la bucuresti la care vor participa soferi de seconduri din toata tara.
Oricum nu stiu daca se va face ceva indiferent care va fii guvernul deoarece aproape toti politicienii au actiuni la cate o firma de masini noi, asa ca interesele personale primeaza.
Răspuns la discuția taxa poluare
=D> Astazi 7 Decembrie se organizeaza proteste in toata tara, in pietele principale ale oraselor, trebuie sa-i reamintim domnului tariceanu ca suntem in anul 2008 si comunismul a cazut.........buna idee cu, constituirea asociatiei " cumparatorilor de automobile second-hand"...... este vre-o anumita procedura, ce documente trebuie?

Răspuns la discuția taxa poluare
Si nu are nevoie de avizul uniunii europene?
Multumesc
Răspuns la discuția taxa poluare
SURPRIZA, noul zvon care se vehiculeaza in presa este ca taxa de poluare va creste. Intrebarea mea este pentru cineva din domeniu legislativ: care poate fi procedura prin care se poate mari aceasta taxa( ordonanta de urgenta, lege,etc) si care este cel mai scurt timp in care se poate intampla acest lucru? Ma gandesc ca nu merge chiar asa de pe o zi pe alta. Si daca se face acest lucru nu trebuie din nou Uniunea Europeana sa aprobe ca si in celelalte cazuri legate de taxa? Chiar am nevoie de un raspuns avizat.
Multumesc,
Răspuns la discuția taxa poluare
remus39 a scris:

nu cred ca se va anula nimic din toata taxa.Insa cred ca totul a fost praf in ochi la noi toti astea care ne cheama sa ii votam maine.Ganditiva cati bani s-au dus la buget acum cu acest praf in ochi(280 lei taxa de la rar completa+traducerile si legalizarile actelor-200+40 pentru fiecare nr rosu+80 pentru taxele pt acte de fiecare data cand vrei nr rosii-si fiecare isi ia de cel putin 2 ori+taxa de inmatriculare -pentru ca ai facut rarul si o vei inscri kiar daca masina ta in germania este euro3 si noi romanii o gasim euro2-diferenta este de 1000euro-la o masina 1600cc si o vechime de 9 ani.daca ai sansa sa fie fabricata dupa luna iunie taxa iti mai creste cu cateva milioane bune pentru ca o vei avea inscrisa ca fiind din anul urmator(masina fabricatie 1999 luna 8 o vei avea in actele romanesti din 2000 ceea ce duce la o taxa mai mare -si la un fals in acte oficiale de catre oficialii nostriiiiiiiiiiiiiiii.



VOR BANI LA BUGET SUNT ATATIA CARE AU MASINI INSCRISE IN BULGARIA CU O TAXA MODICA LA TOT CE SE MISCA SI ARE 4 ROTI DE SA ZICEM 200 EURO II VA FACE PE TOTI SA LE INSCRIE (CRED CA SUNT CATEVA MII DE MASINI INSCRISE IN BULGARIA-------A SI AM UITAT SA MAI PRECIZEZALTI BANI CARE IAR CASTIGA STATUL DIN IMPOZITELE ANUALE SI ASIGURARILE LA MASINI-ASA TOTUL IL IA STATUL BULGAR CARE STIE CUM SA FACA BANI



ALESII NOSTRI STIU DECAT SA JUPOAIE SA ASUPREASCA--PARCA AM FI PE TIMPUL BOIERILOR
Ai mai uitat o taxa care o platesti tot din vina lor, nu stiu daca si la voi e asa, dar in Timisoara platesti 1milion amenda daca nu inregistrezi masina in 30 de zile de la contract,ca sa platesti impozitul. Si cum doamne sa inmatriculezi masina ca sa mergi cu Fisa de inmatriculare pentru luare in evidentza daca dureaza 4 luni RAR-ul si daca esti nenorocos mai astepti inca o luna nu stiu ce acte de la Bucuresti.....
Legat de chestia ca RAR-ul trece alt an de fabricatie, din cate stiu ( din experienta proprie), nu conteaza deoarece aceasta informatie este preluata de cei de la finante din traducerea actelor straine. Asa este in Timisoara, deoarece la noi in tara fiecare bordei cu alt obicei ( a se citi fiecare circa financiara cu regulile proprii), de parca nu am fii toti in Romania. In alte localitati te cauta sa vada daca ai ceva datorii la finante si nu iti calculeaza taxa pana nu esti la zi cu platile #-o.
Stiu tate astea pentru ca am o firma de import autoturisme si am incercat sa ne ocupam si de inmatricularea lor....e o lupta cu morile de vant, e bataie de joc curata, si nimeni nu face nimic, as putea sa scriu un roman despre cate am patit.
Da stiti care-i faza, ne meritam din plin soarta, pentru ca nu facem nimic, suntem mii, poate milioane de romani legati de treaba asta.....de ce nu luam masinile si blocam intr-o zi toate orasele......ca francezii, spaniolii si altii care au probleme?....s-ar mai face toti ca nu stiu?
Buna, sunt si eu noua pe aici si nu stiu sigur daca trebuie sa deschid un topic nou sau il pot continua pe acesta.
Ma bucur ca in cazul vostru s-a terminat cu bine ( sa speram) pentru ca asa am crezut si eu in urma cu vre-o 6 luni. Eu am avut ( acuma vre-o doua zile am aflat ca inca am) dosar penal de evaziune fiscala.
Sa va spun toata povestea poate ma ajuta si pe mine cineva, ( si sa vada toata lumea pe ce se cheltuie banii contribuabilului):
In luna iunie 2007 am depus la Directia Financiara cerere pentru Returnare TVA in valoare de 120 milioane vechi, si cerere de compensare cu datoriile viiotare pentru salarii. Am tot asteptat vro cateva luni, am dat telefoane si nici urma de control fiscal, deci nici de recuperare de tva. Prin luna Decembrie ne-am gandit ca daca tot nu am primit banii, si pentru ca aveam un contract care genera TVA de plata, am depus o nou cerere de renuntare la cererea de restituire a TVA. In timpul scurs intre cele 2 cereri s-au adunat 60 de milioane datorii pentru salarii, si fiindca eram incadrati la plata la 3 luni, am zis ca pana in 25 ianuarie vom plati totul ce este de plati. Nu trec 2 saptamani si ne trezim pe cap cu 3 domni de la garda financiara ( ca sa trimita oameni in controlul de TVA nu au avut, acuma erau 3) care au scos legitimatiile din buzunar ca si cei de la FBI, si ne-au somat ca in termen de 7 zile sa platim datoriile impreuna cu penalitati si dobanzi si ca eventuale nelamuriri sa le dicutam la Circa financiara de care apartinem ( nu spun care). Ne avand in acel moment banii ne-am dus la doamna directoare de la finante cu rugamintea sa ne pasuiasca 14 zile. Raspunsul dansei a fost categoric nu si ca daca nu platim in 5 zile ne pune poprire pe cont.....si ne face si ne drege.
Am stat noi si ne-am gandit impreuna cu contabila si ne-a venit ideea.............Cerem din nou returnarea de TVA si compensarea cu datoriile. Zis si facut, ne-am dus la doamna directoare personal cu cererea, pe care a fost nevoita sa o dea spre inregistrare. Cu toate astea a pus poprire pe cont.
De data asta au fost foarte rapizi si in 30 de zile au venit in control si fara nici o discutie si cu o amenda modica ( ca asa trebuie) si in cateva zile au virat si banii, doar ca au uitat sa ridice poprirea chiar daca am fost de 2 ori sa le spun, asa ca banii au ajuns inapoi la ei................in fine dupa cereri peste cereri am reusit sa intram in posesia banilor.
Acuma vine partea interesanta pentru ca dupa alte 4 luni ma trezesc chemata la politie ( presupun ca serviciul de investigare fraude) pentru ca am dosar de evaziune fiscala.............pentru cei 60 milioane care au fost trasi din TVA-ul de recuperat.
M-am dus la politie unde am explicat cele intamplate, si chiar ei aveau in scris de la finante ca datoria a fost stinsa, deci din punctul meu de vedere nu mai eram infractoare. Atata nu am vrut sa dau declaratie ( adica sa pun pe hartie ceea ce am scris aici) din considerentul ca daca am facut ceva rau sa imi demonstreze ei asta, nu sa ma disculp eu.
Au trecut de atunci vre-o 6 luni si ce credeti........sunt din nou chemata pentru ca am dosar penal pentru exact acelas lucru.
Sa stiti ca si domnul acela de la politie parea foarte amabil si se plangea de astia de la finante ca nu isi fac treaba si ca are o gramada de dosare stupide.....

Va rog sa imi spuneti ce sa fac.....sa merg din nou in vizita la ei? .....ce motiv puteau sa aiba sa nu inchida dosarul?
Andreea Lisievici a scris:

Nu e nevoie sa va aprobe incetarea contractului, deja o spun a treia oara... Mergeti cu contractul la un executor judecatoresc si spuneti-i ca vreti sa notificati incetarea. Apoi schimbati-va avocatul, mergeti la altul cu contractul si hotararile deja date, sa vada daca mai e ceva de facut, intern sau nu. Un alt proces poate fi initiat numai pentru alte motive, insa asta se poate vedea numai prin cercetarea actelor din primul proces.
Aceeasi problema o am si eu cu RDS-ul, am inceiate 3 contracte pentru antene Digi, acestea fiind impartite la cate un membru a familiei, si pana acum doua luni fiecare mergea si isi platea factura cand credea el de cuvinta, in luna octombrie a aparut la RDS o "regula interna"care prevede ca daca o persoana detine mai multe abonamente nu le poate plati decat toate odata chiar daca sunt facturi separate, si pe acest motiv ne-au fost refuzati banii de 3 ori consecutiv. M-am gandit la varianta sa fac OP prin banca dar problema este ca de 3 ani de cand am abonamentele eu nu am primit nici macar o factura.....ce anume sa platesc?
Mai ceva, in contract este stipulat ca, cartelele sunt proprietatea lor si valoreaza 100 de euro, asa ca in momentul in care am vazut ca nu mai pot sa platesc, am mers la ei sa le predau cartelele pentru a rezilia contractele, dar binenteles ca am fost trimisa primadata sa achit integral ceea ce este de plata. Doar ca ceea ce mi-au spus la caserie ca trebuie sa platesc nu are nici o legatura cu realitatea, si deocamdata nu platesc pana nu primesc facturi sa vad ce reprezinta acele sume.....mentionez ca in trecut de fiecare data cand am fost sa platesc mi-sa spus ca sunt cu plata la zi.
In momentul in care am ajuns acasa nervoasa ca am mai stat si 2 ore la coada ca sa nu rezolv nimic am trimis la ei un mail prin care le spuneam ca denunt unilateral contractul, si toate faptele relatate mai sus, si ca prin refuzul lor repetat de a-mi incasa banii, inteleg ca nu mai au nevoie de ei. Am procedat bine?