avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate monicabuhus

Activitate monicabuhus

SOCIETATEA COM."A" are de primit de la SOC.COM." B "10 Lei,iar SOC.COM."B" are de dat catre SOC.COM." A "5 LEI.

In contractul dintre SOC.COM" A" si SOC.COM" B" se specifica stingerea creantelor reciproce.

CUM INTERPRETATI EXPRESIA"STINGERE RECIPROCA"???

MULTUMESC
am emis o factura si am incasat suma cu BO pe care aveam trecut nr.fact.,programul contabil nu a permis inreg.pe nr.de fact si am inreg.in ordinea vechimii,iar la partenerul nostru au fost inreg.pe nr de fact,care ar fi calea legala?

cine calculeaza penalitatile de intarziere pt un eventual proces comercial.?

ce trebuie sa cuprinda dosarul pt.proces?

ce se intampla daca fact.nu au fost semnate si stampilate?

O societate com.romaneasca (X) avand actionari 3 persoane fizice de nationalitate maghiara (UNGARIA),vrea sa cumpere (SOCIETATEA X) actiuni de la societati din afara UE ,cum se procedeaza din punct de vedere al achizitiei,al impozitarii si cea alte impuneri mai sunt necesare?

multumesc,
O societate comerciala romaneasca(X) avand actionari 3 persoane fizice de nationalitate maghiara(UNGARIA),vrea sa cumpere(SOCIETATAEA X) actiuni de la societati din tarile UE ,cum se procedeaza din punct de vedere al achizitiei ,al impozitari si ce alte impuneri mai sunt necesare.


multumesc,
La 31.10.2008 o societate cu 2 pers.juridice din Ungaria,cesioneaza partile sociale la 3 actionari pers.fizice straine,in baza unui contract de cesiune cu valoare declarata,suma care a fost incasata de vanzatori,iar ctr.inreg.la reg.comertului
cu noii asociati.

.La data cesiunii societatea avea inreg.in balanta contabila numerar in casa,dividende,sume in curs de decontare,debitori,furnizori si clienti.

Cui ii revin sumele din contabilitate numerar,sumele in curs de decontare,debitori,furnizori si clienti.



In urma unei daune auto,soc.de asig.a platit suma asigurata la societ.de leasing,iar soc.de leasing a inreg. suma ce se cuvenea pt.ratele ramase, pana la sf.ctr.,fara a emite fact.catre utilizatori.Cum se inreg.pv de dauna la utilizator?

va multumesc