avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca Mirabela Baciu

Activitate Raluca Mirabela Baciu

Se pare ca problema mea nu are inca o rezolvare asa ca revin din nou cu intrebari....

1. Ce se intampla daca Angajatorul refuza sa acorde compensatiile cuvenite, conform legislatiei?
2. Ce pasi trebuie urmati pentru a nu renunta la drepturile cuvenite?
3. Ce sanse de castig as avea in cazul in care as recurge la proces? Conteaza faptul ca exista precedente - alti angajati care au actionat Angajatorul in instanta si au castigat?

Multumiri anticipate.
Multumesc mult pentru informatii.
Buna ziua,

As vrea sa aflu daca in cazul concedierilor colective (disponibilizari) in ce conditii se acorda compensatii? In ce valoare?
Care sunt legile actuale care reglementeaza aceste beneficii?

Compania la care am lucrat in urma cu ceva vreme, nu mi-a acordat aceste beneficii si as vrea sa le pregatesc o cerere completa, cu toate prevederile legale care imi definesc aceste drepturi ...... cei din conducere se fac ca"nu stiu" nimic.

Multumesc anticipat.
Buna seara,

As vrea sa stiu daca se poate si in ce conditii poate fi modificata o autorizatie de constructie deja emisa. Mai exact, sunt interesata de adaugarea unui al doilea nume pe respectiva autorizatie si as vrea sa stiu daca este posibil acest lucru, in ce conditii sau ce proceduri ar trebui urmate. Ca detaliu mai pot mentiona faptul ca deja s-a inceput lucrul la imobilul pentru care s-a eliberat autorizatia de constructie.

Multumesc celor care ar putea sa imi dea cateva detalii si m-ar putea ajuta in elucidarea acestei dileme.

PS: Sper ca am ales corect categoria, daca nu rog Adminii sa mute acest post acolo unde ii este locul.
Va multumesc pentru informatii. M-au fost de ajutor.

O zi buna.
Buna ziua,

Recent, am aflat ca datorita situatiei economice in care ne aflam, organigrama a fost restructurata iar postul pe care il ocupam pana in acel moment, a fost desfiintat. Avand in vedere ca societatea nu dispune de alte locuri vacante, aplica prevederile Art. 68 din Codul Muncii. In acest sens mi s-a acordat un preaviz de 20 de zile........si cam atat.

Conform prevederilor Contractului colectiv de Munca, ar trebui sa beneficiez si de reducerea programului de la 8 ore/zi la 4ore/zi - restul orelor servindu-mi la cautarea unui alt loc de munca (Art.74). De asemenea, tot aici, se prevede ca la incetarea contractului indiv. de munca, din motive ce nu tin de pers. salariatului, ajgajatorul trebuie sa acorde acestuia si o compensatie (Art. 78).

Cu toate acestea, in momentul in care am solicitat aceste drepturi, mi s-a spus ca nu se poate pt ca aceste Art. nu sunt prevazute in Contractul colectiv de munca al companiei (contract care nu a fost pus la dispozitia angajatilor pentru a putea fi citit, invocandu-se motivul ca in trecut, un angajat a creat o situatie destul de tensionata pt firma, prin solicitarea respectarii drepturilor sale).

In aceste conditii, ce ar trebui facut? Sa astept resemnata finalizarea preavizului?

Multumesc.