avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters72331

Activitate ContSters72331

Problema sta in felul următor : am primit pe mail răspunsuri oficiale de la ambasadele următoarelor tari : Serbia, Macedonia, Grecia si toate mi-au comunicat ca am nevoie de o PROCURA sau IMPUTERNICIRE NOTARIALA in limba ENGLEZA.
cyan a scris:

Gasiti raspunsul politiei de frontiera aici
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/www/article...

Faceti o copie si o pastrati in torpedou.;)


Multumesc frumos de raspuns.
Am gasit si eu raspunsul de la politia de frontiera.
Problema este in una din tarile de mai sus , ma opreste politia , sa zicem, si vede ca nu bate certificatul cu cartea de identitate , ce acte ar trebui sa am asupra mea care sa arate faptul ca eu nu am "furat" masina si alte asemenea ?
patrascu razvan a scris:

Talonul cu itp-ul valabil, asigurarea RCA, permisul si pasaportul, puteti suna si la politia de frontiera pentru mai multa siguranta.


Multumesc frumos pentru raspuns , dar eu ma refeream la altceva . Am specificat , in afara de actele autoturismului.
Buna ziua,

Problema ar fi urmatoarea : masina este inmatriculata pe numele tatalui meu (este masina mea, dar .... asigurari mai mici :) ) si vreau sa merg in Grecia in iulie. Ce acte imi trebuie, in afara de actele autoturismului (procura, comodat .... ?) pentru a putea circula in afara tarii (Serbia , Macedonia , Grecia) si a nu avea probleme cu politia in respectivele tari ?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Plata CAS - sotie
Multumesc mult pt raspuns.
Răspuns la discuția Plata CAS - sotie
Multumesc frumos pentru răspuns .
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la cele de mai jos :
- momentan sotia (are 25 ani si 7 luni , deci inca nu a implinit 26 ani , facultate terminata , master terminat) este angajata cu 2 ore la o firma
- acum , s-a inscris la o postliceala pentru asistent farmacie (cursuri timp de 3 ani)

Vreau sa stiu daca trebuie sa mai plateasca CAS (adica sa mai stea angajata la acea firma) daca acum este inscrisa la acea postliceala .
Ma intereseaza acest lucru , deoarece vrem sa beneficiem de concediul pentru cresterea copilului , ea fiind angajata la acea firma din februarie .

Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Durata maxima este 49 de ani ?
Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
- persoana fizica doresc sa arendez (concesionez) o parcela de teren agricol de la o primarie pentru o cultiva

Intrebarea este : cum este mai bine , sa concesionez pamantul sau sa il arendez ? (argumente) si care este perioada minima si maxima la fiecare ?

Multumesc frumos.
Buna ziua ,
Va rog sa imi spuneti si mie ce risca o persoana in urmatorul caz :
Bunica mea mergea intr-o dimineata pe o ulita la tara la ea , cand dintr-o curte a iesit un caine lup si a muscat-o de un picior (i-a fost sfasiata pulpa piciorului) .
A stat in spital 21 de zile , iar medicul legist i-a mai dat inca 30 zile dupa spitalizare (deci un total de 51 de zile) .
A luat de la medicul legist tot ce trebuia , politia din localitate a incercat o conciliere , dar proprietarul cainelui , pana la urma nu a fost de acord si acuma urmeaza procesul.

Va rog sa-mi spuneti ce poate solicita bunica mea de proprietarul cainelui (daune materiale, morale ?) si ce risca proprietarul cainelui.

Va multumesc frumos.