Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Muscatura de caine
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Muscatura de caine

Buna ziua ,
Va rog sa imi spuneti si mie ce risca o persoana in urmatorul caz :
Bunica mea mergea intr-o dimineata pe o ulita la tara la ea , cand dintr-o curte a iesit un caine lup si a muscat-o de un picior (i-a fost sfasiata pulpa piciorului) .
A stat in spital 21 de zile , iar medicul legist i-a mai dat inca 30 zile dupa spitalizare (deci un total de 51 de zile) .
A luat de la medicul legist tot ce trebuia , politia din localitate a incercat o conciliere , dar proprietarul cainelui , pana la urma nu a fost de acord si acuma urmeaza procesul.

Va rog sa-mi spuneti ce poate solicita bunica mea de proprietarul cainelui (daune materiale, morale ?) si ce risca proprietarul cainelui.

Va multumesc frumos.
ContSters72331, utilizator
Art 1001 Codul civil
Proprietarul unui animal sau acela care se serveste cu dansul in cursul serviciului,este responsabil de prejudiciul cauzat de animal sau ca animalul se afla sub paza sa,sau ca a scapat

In baza documentelor medicale partea vatamata poate formula plangere impotriva stapanului cainelui
Bunica dvs. poate cere daune materiale si morale.
Proprietarul poate primi chiar o amenda penala.