avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arenda sau concesiune (teren agricol)?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arenda sau concesiune (teren agricol)?

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
- persoana fizica doresc sa arendez (concesionez) o parcela de teren agricol de la o primarie pentru o cultiva

Intrebarea este : cum este mai bine , sa concesionez pamantul sau sa il arendez ? (argumente) si care este perioada minima si maxima la fiecare ?

Multumesc frumos.
Ultima modificare: Vineri, 4 Mai 2012
ContSters72331, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters72331 , utilizator 15:32, 4 Mai 2012
din cate stiu eu daca pamantul este bun public nu-l poti decat concesiona!numai bine
Multumesc frumos pentru raspuns.

Durata maxima este 49 de ani ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concesionare teren agricol - model cerere anca-viorica anca-viorica buna ziua. doresc sa concesionez un teren agricol aflat in proprietatea primariei,as dori daca ma puteti ajuta cum sa formulez cererea catre consiliul local ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! detin un hectar de teren pentru care a expirat contractul ... Mircea996 Mircea996 Buna ziua! Detin un hectar de teren pentru care a expirat contractul de arenda anul acesta. Daca doresc sa nu prelungesc contractul si sa incep sa lucrez ... (vezi toată discuția)
Teren in arenda cu probleme Viorel80Viorel Viorel80Viorel Parinti mei au in proprietate un hectar de pamant pe care l-au dat unei intreprinderi individuale (o asa-zisa \\\\\\\\" asociatie sateasca\\\\\\\\") ca sa il ... (vezi toată discuția)