Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arenda sau concesiune (teren agricol)?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arenda sau concesiune (teren agricol)?

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
- persoana fizica doresc sa arendez (concesionez) o parcela de teren agricol de la o primarie pentru o cultiva

Intrebarea este : cum este mai bine , sa concesionez pamantul sau sa il arendez ? (argumente) si care este perioada minima si maxima la fiecare ?

Multumesc frumos.
ContSters72331, utilizator
din cate stiu eu daca pamantul este bun public nu-l poti decat concesiona!numai bine
Multumesc frumos pentru raspuns.

Durata maxima este 49 de ani ?