avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate alinut

Activitate alinut

Răspuns la discuția credit restant:
Din ce stiam eu, retinerile sau popririle se pot face in limita a maxim o treime din salariul net.Trebuie avut si acordul salariatului sau o hotarare judecatoreasca(nu stiu daca se numeste chiar asa).
Răspuns la discuția concediu de risc maternal
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Stie cineva daca in cazul concediului de risc maternal se retine contributia pentru pensii de 9.5% angajatului?
In normele metodologice din 07.04.2004 la art.22,alin.1este mentionat ca pentru indemnizatia de risc maternal nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de stat.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:acum opt ani am cumparat un apartament de la bunicii sotului meu, cu drept de habitatie dupa moartea acestora si fara alte clauze in contractul de vanzare-cumparare.Totul a fost bine(mergeam periodic la ei,am pus apometre si repartitoare,le cumparam mancare si ii mai ajutam cu diverse probleme aparute) pana cand a murit bunica.Noi am fost alaturi da batran, i-am facut dosarul pentru pensie de urmas,am mers la el de fiecare data cand ne-a solicitat ajutorul.Numai ca,de atunci, bunicul nu mai vrea sa achite cheltuielile cu intretinerea.De cinci ani achit aceste cheltuieli care nu sunt deloc de neglijat si in conditiile in care nu am locuit niciodata acolo.Pe chitanta, la rubrica "Am primit de la...", administratorul trece numele bunicului.El spune ca nu poate trece numele meu pentru ca eu nu locuiesc acolo, in schimb imi scrie intr-un colt de chitanta"achita Popa Alina".
Problema este ca eu nu mai pot achita aceste cheltuieli, iar bunicul sotului meu nu vrea nicicum sa o faca.
Va rog sa imi spuneti ce cale legala exista prin care il pot face pe bunicul sotului meu sa isi achite cheltuielie.Nici nu as vrea sa il port prea mult pe drumuri intrucat are 79 ani.

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Din punct de vedere legal este ok amanarea punerii in aplicare a unei legi? Adica uite legea, nu e legea...
Sincera sa fiu, pe mine ma deranjeaza termenul si nu plafonarea la trei salarii medii brute pe economie(desi nu mi se pare corect si nu sunt de acord sub nici o forma cu asta).Copilul meu implineste un an in februarie si pana se gandesc guvernantii sa aplice legea s-ar putea sa mearga la gradinita...#-o#-o#-o


Va multumesc frumos pentru raspuns si va doresc Sarbatori fericite, iar Anul Nou care vine sa fie si mai bun !

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Se pare ca legea privind indemnizatiile pentru cresterea si ingrijirea copilului nu va intra in vigoare de la 01.ian.2009.
Oare daca introduc actiune in instanta anexand copie dupa lege si normele de aplicare unde scrie clar ca se aplica de la 01.ian.2009 precum si mentiunea ca din suma primita in prezent nu se poate creste un copil, am vreo sansa de castig?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
In sfarsit au aparut si normele.Sa vedem acum ce decizie va lua guvernul Boc.Totusi legea este adoptata, normele de aplicare aparute...nu vreau sa cred ca nu va fi pusa in aplicare.

Multumesc frumos...
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Noul ministru al Ministerului Muncii spune ca nu stie inca daca legea cu privire la indemnizatia de maternitate poate fi pusa in aplicare de la 01 ian. 2009 intrucat nu sunt fonduri(am citit asta in ziarele de pe 20 decembrie).
Este posibil asa ceva, avand in vedere ca legea este adoptata, la fel si normele de aplicare?Poate acesta este si motivul pentru care nu mai apar normele.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Abia astazi am vazut mesajul dvs., si asta pentru ca nu am stiut unde sa caut raspunsul.
Din raspunsul la prima intrebare pot intelege ca diferentele salariale se includ in baza de calcul a indemnizatiei?
Am nascut in febr.2008, deci baza de calcul pentru indemnizatie o reprezinta media veniturilor nete(adica banii luati in mana) obtinute in perioada febr.2007-ian.2008.In lunile septembrie si octombrie 2007, pe langa salariul net am primit aceste diferente(pentru care s-au achitat contributiile si impozitele aferente in lunile in care s-au platit, respectiv sept. si oct.2007).
Va rog sa ma scuzati ca insist. As vrea sa ma lamuresc foarte bine inainte de a merge la serviciu pentru adeverita de venituri.Doamnele de la financiar nu sunt prea dragute si nu as vrea sa pierd niste bani care i-as putea folosi pentru bebelusul meu.Stiti, dupa concediu de maternitate am avut 120 zile concediu de risc maternal.Poate nu am inteles eu bine, dar am citit in norme ca in cazul acestui concediu nu se opresc contributii la asigurarile sociale.In fiecare luna eu am avut retineri de 48 ron.Nu as vrea sa patesc ceva asemanator si in cazul indemnizatiei.
Va multumesc foarte mult si va doresc sarbatori fericite!