avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate Juhasz Emilia

Activitate Juhasz Emilia

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Si eu am un caz in care am zis ca doar merg la politie si il voi refuza pentru ca persoana agresata nu poate fi acuzata daca nu a atins pe nimeni...
Si ca sa verific ce ati zis dvs. ( cred, ca dvs. ati zis - adica daca e posibil asa ceva) am luat cazul...
Se pare ca exista si posibilitatea ca o persoana agresata sa fie pusa sub invinuire...
Deci, eu nu va mai pot contrazice...#-o

Problema este ca in dosarul de care zic eu lucrurile devin greoaie...toata lumea se spala pe maini...
Parchetul nu stie ce sa faca...
Si eu sunt putin derutat...astazi...dar sper sa reusesc sa inlatur deruta...

avocat Claudiu Lascoschi


Nu inteleg ce doriti sa insinuati?... Da, intr-adevar asa este, ca in Romania si daca nu te-ai atins de nimeni se poate sa devii invinuit si de cealalta parte ai fost si agresat. Si sa vedeti ce leziuni a suferit!!!
Pana la urma tot s-a prezentat tipul la expertiza se curios este de ce mai trebuie sa-si refaca radiografiile si analizele?! Lovindu-ma un barbat de aprox. 2 m nu am avut fracturi, iar el invinuindu-ma pe mine ca l-as fi lovit a suferit fracturi, traumatism cranio cerebral si ceva si cu coloana are etc. In mod ciudat a mai avut a doua zi un incident cu un alt vecin si are aceleasi simptome in CML si a doua zi, aceleasi fracturi, aceleasi traumatizari. Nu e interesant? Si de data asta toti vecinni s-au ales cu dosar penal ca nu cumva sa putem merge unul celuilalt martor. Pt. ca daca ai o invinuire nu mai poti fi martor in acelas caz. Ce multe stie individul asta! Parca ar citi din carte, dar si minciunile le invata repede.
Multumesc mult de ajutor! Am avut nevoie mare de al dvs.
Juhasz Emilia a scris:

andymaurul a scris:

Doamna,daca veti proceda asa cum eu am aratat,este imposibil sa nu iasa adevarul la iveala.Am destula practica in domeniu,iar daca veti lasa cat mai putin loc de intors anchetatorului (oricare ar fi el ) ,nu veti putea primi decat un raspuns pertinent.

Eu consider ca e o strategie buna. O sa pun in aplicatie si o sa revin cu un rezultat. Va multumesc.

Buna ziua

Am revenit cu cazul meu. E un caz mai aspecial. De atunci de aproape 2 ani batem pasul pe loc pt. ca nu sunt legi care sa le poata obliga pe agresor sa execute procedurile. In alte state din Europa deja de mult cu catuse ar fi dus de politie, la noi politia nu se poate atinge de el.
Sa revin - am cerut expertiza medicala, inca anul trecut. In mai trebuia sa se termine toata procedura. Dar el nici nu s-a prezentat. Am intrebat de avocat si de politist in astfel de situatie nu este o sanctiune sa-l oblige sa se prezinte la exprtiza. Raspunsul a fost ca nu, in faza de urmarire nimic nu se poate face. Eu prin avocat, am cerut expertiza in dosarul unde ma acuza agresorul ca l-as fi lovit si are fractura la clavicula si entorsa lumbago nu stiu ce. El ar miza pe faptul ca de atata timp nu se mai poate face nimic, leziunile nu mai se pot depista. Am cerut in lat oras expertiza decat unde s-a intamplat incidentul ca sa nu aiba cunostinte, fiind si medic. Doamna dr. legist unde s-a cerut expertiza m-a linistit sa stau linistita ca stie ce are de facut si in acest caz daca s-a prezentat dupa atata timp. Desi nu au mai intalnit asemenea caz. Dar acest individ mai spune ca are si alte degradari a starii de sanatate, si ca nu mai aude. Se poate sa-l accepte si sa-mi faca figura din nou? Dupa atata timp il mai crede cineva? A mai cerut si bani de drum deasupra ce nu era de obligatia mea. Dar la sfatul politistului anchetator si a avocatului am acceptat sa-i platesc banii de drum, ca vezi doamne ca medic nu ar avea bani!-desi nu era obligatia mea. Tipul asat e incredibil! Poate sa joace cu legile asa cum vrea el! Ca de fapt pe el nu poate prinde legea. In plus martorilor mei, pt. toti!- a depus plangere pt. marturie mincinoasa. Avocatul a spus ca acum vrea sa se sustraga de la acuzatii si nu mai stie in disperare ce sa mai ghiceasca. Ca de retras nu-si mai poate retrage atatea minciuni.
Ce mai pot face? Mi-e groaza ca din victima o sa devin inculpat si ma face sa raman cu un dosar penal si despagubiri! Pe cale cinstita si cu adevarul nu mai vad cum o sa pot iesi? Sunt disperata! Ce imi mai spuneti, ce se poate face?
Buna ziua

Am revenit cu cazul meu. E un caz mai aspecial. De atunci de aproape 2 ani batem pasul pe loc pt. ca nu sunt legi care sa le poata obliga pe agresor sa execute procedurile. In alte state din Europa deja de mult cu catuse ar fi dus de politie, la noi politia nu se poate atinge de el.
Sa revin - am cerut expertiza medicala, inca anul trecut. In mai trebuia sa se termine toata procedura. Dar el nici nu s-a prezentat. Am intrebat de avocat si de politist in astfel de situatie nu este o sanctiune sa-l oblige sa se prezinte la exprtiza. Raspunsul a fost ca nu, in faza de urmarire nimic nu se poate face. Eu prin avocat, am cerut expertiza in dosarul unde ma acuza agresorul ca l-as fi lovit si are fractura la clavicula si entorsa lumbago nu stiu ce. El ar miza pe faptul ca de atata timp nu se mai poate face nimic, leziunile nu mai se pot depista. Am cerut in lat oras expertiza decat unde s-a intamplat incidentul ca sa nu aiba cunostinte, fiind si medic. Doamna dr. legist unde s-a cerut expertiza m-a linistit sa stau linistita ca stie ce are de facut si in acest caz daca s-a prezentat dupa atata timp. Desi nu au mai intalnit asemenea caz. Dar acest individ mai spune ca are si alte degradari a starii de sanatate, si ca nu mai aude. Se poate sa-l accepte si sa-mi faca figura din nou? Dupa atata timp il mai crede cineva? A mai cerut si bani de drum deasupra ce nu era de obligatia mea. Dar la sfatul politistului anchetator si a avocatului am acceptat sa-i platesc banii de drum, ca vezi doamne ca medic nu ar avea bani!-desi nu era obligatia mea. Tipul asat e incredibil! Poate sa joace cu legile asa cum vrea el! Ca de fapt pe el nu poate prinde legea. In plus martorilor mei, pt. toti!- a depus plangere pt. marturie mincinoasa. Avocatul a spus ca acum vrea sa se sustraga de la acuzatii si nu mai stie in disperare ce sa mai ghiceasca. Ca de retras nu-si mai poate retrage atatea minciuni.
Ce mai pot face? Mi-e groaza ca din victima o sa devin inculpat si ma face sa raman cu un dosar penal si despagubiri! Pe cale cinstita si cu adevarul nu mai vad cum o sa pot iesi? Sunt disperata! Ce imi mai spuneti, ce se poate face?
Buna ziua

Am revenit cu cazul meu. E un caz mai aspecial. De atunci de aproape 2 ani batem pasul pe loc pt. ca nu sunt legi care sa le poata obliga pe agresor sa execute procedurile. In alte state din Europa deja de mult cu catuse ar fi dus de politie, la noi politia nu se poate atinge de el.
Sa revin - am cerut expertiza medicala, inca anul trecut. In mai trebuia sa se termine toata procedura. Dar el nici nu s-a prezentat. Am intrebat de avocat si de politist in astfel de situatie nu este o sanctiune sa-l oblige sa se prezinte la exprtiza. Raspunsul a fost ca nu, in faza de urmarire nimic nu se poate face. Eu prin avocat, am cerut expertiza in dosarul unde ma acuza agresorul ca l-as fi lovit si are fractura la clavicula si entorsa lumbago nu stiu ce. El ar miza pe faptul ca de atata timp nu se mai poate face nimic, leziunile nu mai se pot depista. Am cerut in lat oras expertiza decat unde s-a intamplat incidentul ca sa nu aiba cunostinte, fiind si medic. Doamna dr. legist unde s-a cerut expertiza m-a linistit sa stau linistita ca stie ce are de facut si in acest caz daca s-a prezentat dupa atata timp. Desi nu au mai intalnit asemenea caz. Dar acest individ mai spune ca are si alte degradari a starii de sanatate, si ca nu mai aude. Se poate sa-l accepte si sa-mi faca figura din nou? Dupa atata timp il mai crede cineva? A mai cerut si bani de drum deasupra ce nu era de obligatia mea. Dar la sfatul politistului anchetator si a avocatului am acceptat sa-i platesc banii de drum, ca vezi doamne ca medic nu ar avea bani!-desi nu era obligatia mea. Tipul asat e incredibil! Poate sa joace cu legile asa cum vrea el! Ca de fapt pe el nu poate prinde legea. In plus martorilor mei, pt. toti!- a depus plangere pt. marturie mincinoasa. Avocatul a spus ca acum vrea sa se sustraga de la acuzatii si nu mai stie in disperare ce sa mai ghiceasca. Ca de retras nu-si mai poate retrage atatea minciuni.
Ce mai pot face? Mi-e groaza ca din victima o sa devin inculpat si ma face sa raman cu un dosar penal si despagubiri! Pe cale cinstita si cu adevarul nu mai vad cum o sa pot iesi? Sunt disperata! Ce imi mai spuneti, ce se poate face?
Răspuns la discuția agresat in drumul mare
Si eu tot caz asemanator am. Doar ca e mai smecher partea invinuita e si medic deasupra. Dar dupa propunerea avocatei am cerut procurorului expertiza in cazul certificatului medic-legal. Si aici poate dovedi ca nu eu am fost cauzatorea leziunilor descrise si nu in ziua respectiva s-a cauzat acele leziuni. Se mai cere sa se dovedeasca daca intr-adevar eu as fi putut lovi cu acea forta raportat la forta dintre noi, inaltimea etc. CML dovedeste ca a avut leziuni dar nu neaparat si cine si cand le-a cauzat. Succes, nu va lasati!
Multumesc de raspuns. Vad ca nu multi au curajul sa raspunda cand vine vorba de presa. Am gasit un avocat bun, cel mai bun din oras. Am inteles ca pot incepe procesul la Judecatoria din orasul meu pt. ca au punct de lucru deschis.
Sigur nu o sa fie usor si va trece ceva timp pana se va da o sentinta. Sper sa fie in favoarea mea.
Buna ziua

>Asa avea cateva probleme legate de deciziile luate de catre conducerea la cotidianul Romania libera in legatura cu plata salariilo si comisioanelor.
>Sunt angajata la firma lor din 2006 ca coordonator birou. Pana luna trecuta mi s-au platit comisioane in baza realizarilor si incasarilor pe luna respectiva. Am sarcini si de contabilitate. Salariul de baza brut e 960 lei+tichete de masa. Net ajunge pe la 700 lei.
>Problema ar fi ca s-a luat o decizie in 17 mart. a.c. de conducere, mai precis de dna dir. executiv, cu incepere din 1 febr. Faxul cu decizia mi-a fost trimisa in 14 apr.09. Si se spune ca nu se mai plateste comision din motiv ca nu s-au indeplinit targetele. Si de acum incolo comisioanele se vor plati in caz ca se ajunge la 98% din realizarea targetului Key Account Manager. Dar eu nu am primit un astfel de target care ar trebui sa realizez. Eu nu figurez in post ca KAM, eu sunt sef birou teritorial. Cum s-ar putea ajunge la situatia ca ei sa pot fi nevoiti sa-mi plateasca ca pana acum comisioanele. Din moment ce nu mai am motivatie nu o sa mai nici interes, pt. ca din salariu de 700 lei nu se poate trai. In special ca atributiile mele nu valoreaza atat. Salariul legal pt. un post cu studii superioare si cu atributiile postului, legea astfel prevede salarizarea. Dar la ei nu se aplica nimic din lege ca angajator.
>Nu numai aceasta este singura problema si daca e cazul sunt hotarata sa ma duc pana la capat cu povestea asta, ca ce se face la firma asta cu angajatii e bataie de joc.
>Anul trecut tot asa au fost taiate comisioanele la mica publicitate, de la 10% la 1,4%. Normal ca nimeni nu are interes, s-a ajuns la situatia ca vanzarile de mica au scazut enorm. Tot asa s-a procedat, s-a luat o decizie cu incepere retroactiva. Tot asa prin 3 apr.08 s-a dat prin fax decizia cu incepere din 1.mart.08. Problema de anul trecut a mai fost ca ne-au silit pur si simplu sa semnam un contract de mandat comercial pe motiv ca comisioanele se vor plati in baza acestui mandat comercial, separat. Acest contract a fost trimis dupa o luna de la primirea deciziei prin mai.08. Deci eram angajate pe o firma se pe o alta firma s-a incheiat acel mandat comercial care are multe neclaritati si nereguli. Aceste nereguli au fost semnalate de nenumarate ori, dar ni s-a dat la cunostinta ca daca nu semnam nu ne mai platesc comisioanele. Lista cu procentele pt. comisioane abia prin iul.08 le-am primit semnate si stampilate. In plus ca la plata catre bugetul de pensii e micsorata nefiind calculata comisionul la salariul de baza.
>Cum se poate lua astfel de decizii retroactive? Din ce sa mai traim si sa platim daca se ajunge sa se castige cu atributii de studii superioare ca un maturator de strada? Ce se poate face ca sa se ajunga la o intelegere? Dorinta mea ar fi ca sa pot lucra pt. o retributie cat de cat decenta. Si sa nu fiu nevoita sa fiu victima unor decizii managariale proaste, pripite, gandite peste noapte, care nu duce la nici un rezultat pozitiv.
Multumesc.
andymaurul a scris:

Doamna,daca veti proceda asa cum eu am aratat,este imposibil sa nu iasa adevarul la iveala.Am destula practica in domeniu,iar daca veti lasa cat mai putin loc de intors anchetatorului (oricare ar fi el ) ,nu veti putea primi decat un raspuns pertinent.

Eu consider ca e o strategie buna. O sa pun in aplicatie si o sa revin cu un rezultat. Va multumesc.
andymaurul a scris:

Doamna,certificatul medico legal atesta o suferinta a organismului in urma unei lovituri,dar nu concluzioneaza de cine anume a fost provocata .Ceea ce eu am aratat in mesajele anterioare in ceea ce priveste anchetatorii ar trebui sa demonstreze culpa agresorului,si intentia lui si a martorilor propusi de el de a denatura adevarul.


Da, domnule, asa ar trebui sa se intample. dar din pacate sotii acestia au relatii cu un procuror, prin care se face tot felul de proceduri pt. a nu se afla adevarul. Politistului care ancheta la inceput a avut intentia serioasa sa demascheze minciunile. Atunci au intervenit ei si a fost luat dosarul si predat sefului de departament(Depart.Lovituri si alte agresiuni), care nici pe departe nu vrea sa iasa adevarul, mai mult le acopera. Am inteles ca aceasta dispozitie de transfer al dosarului a venit de sus. In aceste conditii e f. greu sa demonsterzi adevarul. Dar voi lupta pt. ca stiu ca toata lumea vede adevarul, doar ca ar trebui sa ajung la o persoana potrivita care are un caracter solid si vointa de a invinge raul.
andymaurul a scris:

Adresati-va sefului serviciului de cercetari penale cu un memoriu in care aratati neregulile observate.

Voi face si acest lucru, e o idee buna. Va multumesc pt. ajutor.
Dar cu certificatele medico legale cum pot sa demonstrez ca nu sunt conform adevarului si realitatii? Cum au ajuns sa procure acele diagnostizari medicale care a stat la baza emiterii CML? Un medic stiu ca face astfel de lucruri, este neurochirurg, ma gandesc daca e si coleg, solidarizeaza cu faptuitorul. Acesta probabil o fi mers sa se planga ca ce rau a patit cu vecinii.
este posibil, cum a declarat el, agresorul, ca are rupt clavicula din cauza ca a venit langa MAtizul meu sa discute normal cu mine. Eu am deschis portiera masinii si l-am lovit la umar cand s-a produs ruptura. Cu ce putere trebuia sa lovesc eu in el? Iar el in ce pozitie trebuia sa fie sa-l lovesc la umar, cel putin in 4 labe trebuia sa steie la inaltimea lui? Sau o fi avut probleme si dinainte. El nu are nici o poza, nu are anexat actele medicale cu diagnosticele. Eu am cerut de la politist sa ceara acele acte sa le anexeze in dosar. Raspunsul a fost ca nu are aceasta obligatie, doar in instanta pot cere. Dar eu in instanta vreau sa fie totul f. clar.