avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate eugen_r2

Activitate eugen_r2

Bună ziua,

Am dat proba practica la examenul de conducere cat B și am picat. Ca să mă înscriu din nou am avut nevoie de o adeverință că am realizat după examen 6 ore de conducere. Nu am realizat aceste ore iar instructorul mi-a eliberat o adeverință cum că le-am făcut. Adeverința este greșită, în sensul că menționează că perioada în care au fost realizate orele începe cu 1 zi înainte să dau examenul practic. Cînd am fost să mă înscriu polițiștii de la permise mi-au spus că orele din adeverință nu figurează în baza lor de date și au refuzat înscrierea.
Întrebarea mea este: date fiind aceste fapte, există posibilitatea să fiu acuzat de uz de fals sau altă faptă penală?
Multumesc. Dar din punctul de vedere al fiscului, pentru ca nu plateste impozit, risca amenda sau inchisoare?
Buna ziua,

Statutul profesiei de psiholog este reglementat de legea 213/2004 care spune ca aceasta profesie poate fi practicata doar de persoanele autorizate de colegiul psihologilor.
As dori sa stiu ce risca o persoana care practica aceasta profesie:
- fara a detine o firma sau un pfa (adica face bani fara sa plateasca taxe)
- fara autorizatie din partea colegiului psihologilor.
Bună ziua,
Bună ziua,

Blocul în care locuiesc se află în apropierea unei instituţii (fermă) care ţine la poartă mai mulţi cîini.
Problema este zgomotul foarte mare pe care îl fac animalele în timpul nopţii cînd latră.
Întrebarea este cărei autorităţi ar trebui să mă adresez pentru a îi determina să accepte transferarea cîinilor în adăposturile primăriei. Vă întreb pentru că sunt sigur că dacă îi rog frumos se vor face că nu aud.
Răspuns la discuția pfa telefon mobil
Mulţumesc pentru răspuns.

Dacă am sediul într-un imobil pentru care am contract de comodat iar factura de curent vine pe numele proprietarului, o pot deduce? În imobil nu locuieşte nimeni.
Bună ziua,

Se poate deduce din impozitul pfa costul abonamentului telefonului mobil?
ªi dacă da, e nevoie de un tip special de abonament sau e ok să am un abonament obişnuit, pentru persoane fizice?
Răspuns la discuția clarificare ordin 1040 / 2004
Mulţumesc pentru răspuns.
Deci factura emisă dar neplătită nu se poate impozita. Am înţeles bine?

Bună ziua,

Sunt pfa neplătitor de TVA. Am citit cît am putut de atent ordinul 1040 în legătură cu contabilitatea în partidă simplă, dar unele lucruri nu mi se par suficient de clare.

1. Dacă emit o factură pe care clientul nu o plăteşte trebuie să o includ în cotabilitate astfel încît să figureze ca venit şi în consecinţă să plătesc impozit pentru factura respectivă?

2. În RJIP se înregistrează chitanţele, facturile, sau ambele?

3. Aceeaşi întrebare pentru Fişa pentru operaţiuni diverse.

4. Voi lucra cu clienţi aflaţi în alte localităţi. Exemplarul din factură care rămîne la mine nu va avea deci semnătura clientului. Este în regulă acest lucru?

5. Am înregistrat la finanţe un registru inventar (cod 14-1-2) care cuprinde următoarele coloane: Recapitularea elementelor inventariate, Valoarea contabilă, Valoarea de inventar, Diferenţe din evaluare. În lege figurează un document cod 14-1-2/a care conţine alte coloane. Trebuie să schimb registrul?

În măsura posibilităţilor, vă rog să mă lămuriţi.
Răspuns la discuția control pfa
ªi ştiţi cumva în cît timp trebuie să te prezinţi la anaf după ce îţi lasă ei invitaţia, în cazul în care nu eşti găsit la sediu?
Pentru că e clar că în cazul unui control inopinat, pe mine nu mă vor găsi. Dacă nu este control inopinat, citesc în CPF că trebuie să trimită mai întîi un aviz de inspecţie.
Răspuns la discuția control pfa
Mulţumesc pentru răspunsuri.
ªi dacă nu mă găsesc la sediu cînd vin ei inopinat, ce vor face?
Pentru că bănuiesc că nu există o obligaţie legală să stau la sediu 8h/zi, 5 zile pe săptămînă.