Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pfa telefon mobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pfa telefon mobil

Bună ziua,

Se poate deduce din impozitul pfa costul abonamentului telefonului mobil?
ªi dacă da, e nevoie de un tip special de abonament sau e ok să am un abonament obişnuit, pentru persoane fizice?
Buna ziua ,

Trebuie ca factura sa fie emisa pe numele pfa.
Mulţumesc pentru răspuns.

Dacă am sediul într-un imobil pentru care am contract de comodat iar factura de curent vine pe numele proprietarului, o pot deduce? În imobil nu locuieşte nimeni.
eugen_r2, utilizator
Da, in cota proportionala alocata desfasurarii activitatii din total apartament
temei legal :norme art48
38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
Sunt cheltuieli deductibile şi cele efectuate pentru întreţinerea şi funcţionarea spaţiilor folosite pentru desfăşurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, şi nu pe numele contribuabilului.
pot fi exista 2 abonamente de telefon mobil pe o intreprindere individuala? costul de achizitie al celor 2 telefoane mobile pot fi incluse pe cheltuieli la aceeasi intreprindere individuala? va rog sa imi raspundeti
petronela4, utilizator